Tuo tarpu „S&P Automotive“ prognozuoja, kad 2025 metais 18 Vakarų Europos šalių lengvųjų ir lengvųjų komercinių automobilių rinka išliks nepakitusi ir bus parduota apie 15 mln. automobilių.
Ši prognozė atspindi recesijos riziką, didesnes automobilių kainas, mažėjančias subsidijas elektra varomiems automobiliams ir naujus tarifus Kinijos elektra varomiems automobiliams, taip pat politinį neapibrėžtumą Vokietijoje ir Prancūzijoje. Bendrovė „Global Data“ prognozuoja 2,4 proc. augimą Vakarų Europoje.
Jos analitikai lapkričio mėnesį ataskaitoje rašė, kad nors pinigų politikos švelninimas ir naujų modelių aktyvumas 2025 metais turėtų šiek tiek palengvinti padėtį rinkoje, tikėtina, kad vyraujantys priešpriešiniai vėjai ir toliau slopins transporto priemonių pardavimus. Iki lapkričio mėnesio, t. y. naujausių turimų duomenų, lobistų grupės ACEA duomenimis, 2024 metais Europos pardavimai padidėjo 0,6 proc.
Didelė infliacija, palūkanų normos turėjo įtakos 2024 metams pardavimams
„2024 metų paklausai kenkė dėl infliacijos sumažėjusios disponuojamosios pajamos, taip pat didelės palūkanų normos, nes pirkėjai atidėjo didesnius pirkinius. Be to, pasak jo, kai kuriose šalyse pasibaigus lengvatų galiojimui, 2023 metais buvo perkelta nemažai automobilių pardavimų“ – teigė „DataForce“ vyresnysis analitikas Benjaminas Kibiesas. B. Kibiesas pridūrė, kad nors bendros sąlygos vis dar yra mažiau palankios nei 2019 metais, prieš pandemiją jis tikisi, kad rinka pagerės.
Patys automobilių gamintojai taip pat galėjo atidėti kai kuriuos 2024 metų elektromobilių pardavimus, kad turėtų geresnes galimybes pasiekti naujus, griežtesnius ES automobilių parkų išmetamo CO2 kiekio tikslus, kurie įsigaliojo sausio 1 dieną. Pavyzdžiui, Italijos rinką analizuojantis Salvatore Saladino iš „DataForce“ teigė, kad 2024 metų pabaigoje Italijoje tikriausiai buvo planuojama parduoti apie 25 tūkst. baterijomis varomų elektromobilių, kurių registracija buvo atidėta 2025 metams.
Penkiose didžiausiose Europos rinkose, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Italijoje ir Ispanijoje, 2024 metais įregistruotų transporto priemonių skaičius nežymiai, 0,2 proc., išaugo iki 9,08 mln. vienetų. Pardavimai sumažėjo Vokietijoje, Prancūzijoje ir Italijoje, o padidėjo Jungtinėje Karalystėje ir Ispanijoje.
5 didžiausios Europos rinkos, kuriose tikimasi augimo 2025 metais
Analitikai visoms šioms rinkoms šiais metais prognozuoja augimą. Vokietija gali išaugti 1,6 proc. iki 2,86 mln. vienetų, Prancūzija – 6,2 proc. iki 1,83 mln. vienetų, Jungtinė Karalystė – 5,5 proc. iki 2,06 mln. vienetų, o Ispanija – 3,6 proc. iki 1,05 mln. vienetų. „DataForce“ paskelbė tikėtiną ir blogiausią Italijos scenarijus – numatoma, kad Italijos pardavimai augs nežymiai, kaip ir kitų didžiųjų rinkų šalių, t. y. 2,9 proc. iki 1,62 mln. vienetų.
Blogiausiu atveju pardavimai Italijoje gali sumažėti beveik 30 proc. iki 1,11 mln. vienetų, jei automobilių gamintojams teks smarkiai apriboti vidaus degalų variklį turinčių transporto priemonių pardavimus, kad būtų pasiekti išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo tikslai. Užsienio automobilių gamintojų asociacija Vokietijoje prognozuoja panašiai kaip ir „DataForce“ – 2025 metais didžiausioje Europos automobilių markėje bus įregistruota apie 2,85 mln. naujų automobilių.
Asociacija savo pranešime teigė, kad numatomas nedidelis padidėjimas grindžiamas dideliu elektromobilių pardavimų augimu, tačiau įspėjo, kad bet kokiam augimui reikės geresnės infrastruktūros ir paskatų. Prancūzijos automobilių rinką analizuojantys žmonės teigė, kad tikimasi, jog pirmaisiais 2025 metų mėnesiais politinis neapibrėžtumas sumažins pardavimus.
Be to, buvo gerokai sumažintos elektromobilių skatinimo priemonės, o sėkmingos socialinės išperkamosios nuomos programos, pagal kurią mažesnes pajamas gaunančios šeimos galėjo išsinuomoti elektromobilius už nedidelę kainą, likimas neaiškus. Paskatų trūkumas taip pat stabdė elektromobilių pardavimų augimą Italijoje, kurioje elektromobilių dalis yra mažiausia iš penkių didžiųjų šalių ir sudaro 4,2 proc.
Italijos vyriausybė dar labiau sumažino 2025 metų biudžeto lėšas, kad paremtų vargstančią vietos automobilių pramonę. „DataForce“ parengtas blogiausias Italijos scenarijus yra tarsi kraštutinumas. Jis grindžiamas tokia automobilių gamintojų, kaip „Stellantis“, paskelbta galima pardavimų strategija.
Joje numatoma, kad gamintojas siekdamas įgyvendinti 2025 metų CO2 emisijos tikslus - sumažins automobilių su vidaus degalų varikliais pardavimus, kad elektromobilių pardavimų procentinė dalis pasiektų reikiamą lygį. Šią savaitę „Stellantis“ paskelbė, kad, siekdama įgyvendinti 2025 metų tikslus, pardavimus sujungs su „Tesla“, taip sumažindama gamybos planavimą.