Benzinui ir dyzelinui – GRIEŽTAS NE: ekspertai paneigė neįtikėtiną mitą, o realybė nustebins net ir didžiausius vidaus degimo variklių gerbėjus

Neįtikėtini faktai , 2025-02-08, 17:55 (atnaujinta 2025-03-04, 19:42) 3

Benzinui ir dyzelinui – GRIEŽTAS NE: ekspertai paneigė neįtikėtiną mitą, o realybė nustebins net ir didžiausius vidaus degimo variklių gerbėjus

Elektromobilių populiarumas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje stabiliai auga. Tai atsispindi ir naudotų automobilių rinkoje, nes vis daugiau vairuotojų domisi galimybe įsigyti pigesnę elektra varomą transporto priemonę.

Naujausiose valstijų vyriausybinių agentūrų ataskaitose teigiama, kad Niujorke ir Kalifornijoje agresyviai diegiamos elektrinės transporto priemonės duoda naudos – švaresnis oras ir mažesnis išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis.

Kalifornijos oro išteklių valdyba (CARB), atsakinga už švarios energijos programų skatinimą ir tvirtinimą valstijoje, neseniai paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad 2022 metais elektromobiliai padėjo sumažinti valstijos šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 9,3 mln. tonų, palyginti su praėjusiais metais, arba maždaug 2,4 proc. mažiau.

Nuo 2000 iki 2022 metų valstijos išmetamųjų teršalų kiekis visuose sektoriuose sumažėjo 20 proc., o jos bendrasis vidaus produktas padidėjo 78 proc.

2004 metais CARB patvirtino svarbų reglamentą, kuriuo siekiama sumažinti transporto išmetamų teršalų kiekį, nustatant pirmuosius šalyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo standartus. Šie standartai buvo nustatyti po to, kai 1990 metais valstija jau buvo priėmusi nulinės emisijos transporto priemonių (ZEV) reglamentą, pagal kurį automobilių gamintojai privalėjo gaminti daugiau automobilių, kurie mažiau teršia aplinką. Agentūra teigia, kad šie reglamentai dabar pasiteisina.

Ji pridūrė, kad 2,4 proc. sumažėjęs išmetamųjų teršalų kiekis prilygsta 2,2 mln. dujomis varomų automobilių pašalinimui iš Kalifornijos kelių per vienerius metus. CARB teigimu, labiausiai išmetamų teršalų kiekis sumažėjo transporto sektoriuje, nes valstija pirmauja šalyje pagal elektromobilių naudojimą. Taip pat padėjo vėjo ir saulės energija, kuri dabar sudaro 30 proc. valstijos elektros energijos gamybos, ir pastangos mažinti kitų pramonės ir žemės ūkio sektorių išmetamą metano kiekį.

Naujiena paskelbta tuo metu, kai JAV vis dar smarkiai skiriasi nuomonės dėl elektromobilių, o tai lemia keli veiksniai. Vienas iš jų – mitas, kad elektromobiliai teršia tiek pat ar net daugiau nei vidaus degimo varikliais aprūpinti automobiliai, nes yra priklausomi nuo neatsinaujinančių elektros energijos šaltinių ir akumuliatorių medžiagų gavybos poveikio aplinkai.

Nors tai tikros problemos, kurias reikia spręsti, mokslininkai sutaria, kad elektriniai automobiliai, palyginti su įprastinėmis transporto priemonėmis, gerokai sumažina taršą.

„Kalifornija turi planą, kaip pasiekti savo išmetamųjų teršalų tikslus, o duomenys rodo, kad mūsų įdiegtos programos, kurios apima švarių degalų naudojimo didinimą ir perėjimą prie nulinės taršos technologijų visuose sektoriuose, yra veiksmingos“, – pareiškime teigė CARB vykdomasis pareigūnas Dr. Stevenas Cliffas.

Rytinėje pakrantėje Niujorko taksi ir limuzinų komisija (TLC) agentūra, atsakinga už geltonųjų taksi, samdomų transporto priemonių, priemiestinių mikroautobusų ir pavežėjimo priemonių licencijavimą ir reguliavimą, trečiadienį pareiškė, kad vis labiau elektra varomas miesto taksi parkas padeda mažinti išmetamo CO2 kiekį.

Iki šiol 2024 metais elektriniai „Ubers“, „Lyfts“ ir kitos pavėžėjimo paslaugos, kurios įsidiegė „Tesla“ ir kitas elektrines transporto priemones, sudarė 14 mln. nulinės taršos kelionių, padėdamos miestui sutaupyti 19 tūkst. tonų CO2. Pasak TLC, tai yra vidutinis metinis beveik 3800 namų išmetamų teršalų kiekis.

Praėjusį spalį Niujorko miestas paskelbė apie planus iki 2030 metų visiškai elektrifikuoti didelės apimties nuomojamas transporto priemones, pavyzdžiui, „Uber“ ir „Lyft“ naudojamus automobilius. Siekdama palengvinti šį perėjimą, TLC panaikino licencijų, kurias gautų elektromobiliai, skaičiaus apribojimus. Po to, kai reguliavimo komisija panaikino apribojimą, ji gavo tūkstančius paraiškų iš pavežėjimo paslaugų vairuotojų, kurie daugiausia pirko „Tesla Model Y“ ir „Model 3“, taip pat, be kita ko, „Polestar 2“ ir „Toyota bZ4x“.

Šis pokytis įvyko, kai miesto įkrovimo infrastruktūra vis dar buvo prasta, o vairuotojai, skatinami pereiti prie visiškai elektrinių automobilių, mainais negaudavo tinkamos įkrovimo paramos. Tuo metu atliktas tyrimas atskleidė, kad kai kurie važiuojantys, norėdami įkrauti savo elektromobilius, turėjo iki 90 minučių laukti ilgose eilėse prie populiarios „Tesla Supercharger“ įkrovimo stotelės.

Tačiau nuo to laiko buvo atidaryta nemažai naujų įkrovimo stotelių, ir dar daugiau bus atidaryta. Nors įkrovimo stotelių diegimo sparta buvo gerokai mažesnė nei tikėtasi, TLC teigė, kad 2024 metais birželio mėn. greitojo įkrovimo stotelių skaičius mieste padidėjo nuo 169 iki 236, t. y. 40 proc. Be to, paskelbta, kad per ateinančius dvejus metus pradės veikti 180 greitojo įkrovimo vietų.

Praėjusiais metais JAV tik 7,6 proc. naujų automobilių pardavimų – apie 1,2 mln. transporto priemonių – sudarė elektromobiliai. Nors tai buvo rekordiniai elektromobilių pardavimų metai, tačiau jų gali būti dar daugiau. Jei po lapkričio mėnesio įvyksiančių prezidento rinkimų dabartinė elektromobilių politika išsilaikys, šis skaičius ateinančiais metais gali išaugti. Taigi tai, ką dabar matome Kalifornijoje ir Niujorke, yra tik didžiulės galimybės dar labiau sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį visoje šalyje.

3 komentarų

Domantas

Pasaulis dar neišgyventu be to pačio dyzelio. Visų fūrų šaldytuvai dirba ant dyzelio , teslas atvažiuoja krauti su benzininiais generatoriais kelyje .

?-tukas

Ko jus apie ta amerika rasote,jie ten uzsiterse ora miestuose,tai tegu ir idiegia,nors tai akivaizdus rasytoju melas,o Lietuvoje tos skarbonkes nereikalingos.

Ricardas

Visiškas absurdas,straipsnis akivaizdžiai užsakytas ir finansuojamas suinteresuotų organizacijų. Kažin kodėl straipsnyje su tokiom smulkiom detalėm apie išmetamą co2 kiekį į aplinką nerašoma kokiu būdu visa tai buvo paskaičiuota!? Kažin kaip tų duomenų pateikėjai nustatė co2 kiekius pasaulyje,kol gero turi užteršto oro svėrimo svarstyklės!?:tears_of_joy::rolling_on_the_floor_laughing:
Kyla dar vienas klausimas kodėl tie rašeivos neparašo visos tiesos apie elektromobilių poveikį mūsų vartotojų sveikatai ,kodėl nėra rašoma apie elektromobilių baterijų utilizacijos strategiją nes tai yra labai svarbu,kur dėsime tas atliekas, jos dešimtis kartų nuodindesnės nei paprastos vidaus degimo variklių atliekos. Manau,kad valstybė skatinanti monopolistinių straipsnių pateikinėjima turėtų prisiimti atsakomybę ir atsakyti į klausimus kaip pvz.kur,kokia įmonė užsiims elektromobilių baterijų utilizavimu be žalos aplinkai? Šiai dienai mes kiek žinau nieko panašaus neturime!
Dar vienas klausimas taip pat svarbus,kodėl niekas neparašo apie elektromagnetinių laukų kurie yra patiriami elektromobilyje poveikį žmonių sveikatai? Gerbiamieji vyriausybei kuri sutinka, kad saituose būtų publikuojama tokia informacija visiškai nusišikti ant savo piliečių. Tik mums patiems terūpi mūsų gerovė. Raginu nebūti abejingais ir aklais!

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas