Gamykla bus pastatyta šalia „Stellantis“ automobilių gamyklos Saragosoje, Ispanijos šiaurės rytuose, ir iki 2026 metų pabaigos pradės gaminti ličio – geležies fosfato baterijas, dar vadinamas LFP, gruodžio 10 dieną pranešė bendrovės. Nyderlanduose įsikūrusios Elektromobilių duomenų bazės duomenimis, gamyklos pajėgumas galėtų siekti 50 gigavatvalandžių – tiek pakaktų vidutiniškai 700 tūkst. automobilių per dieną.
Bendrovės „Stellantis“ ir CATL teigė, kad elektrinės pajėgumai priklausys nuo regiono elektromobilių rinkos raidos ir valdžios institucijų paramos. Automobilių gamintojai, tarp jų ir „Stellantis“, naudoja pigesnius LFP akumuliatorius, siekdami suvilioti klientus, kurie iki šiol vengė didelių elektromobilių kainų.
“Bendroji 50 / 50 dalių projekto įmonė padidins „Stellantis“ LFP baterijų pasiūlą Europoje ir leis automobilių gamintojui pasiūlyti patvaresnius ir įperkamus B ir C segmentų elektrinius automobilius, krosoverius ir visureigius”, – teigiama „Stellantis“ pareiškime. Šis projektas yra svarbi „Stellantis“ tikslo didinti elektromobilių gamybą savo gamyklose Ispanijos Aragono ir Galisijos regionuose dalis.
Be to, „Stellantis“ yra didžiausia investuotoja į ACC akumuliatorių gamybos bendrąją įmonę su „Mercedes – Benz“ ir Prancūzijos naftos kompanija „TotalEnergies“. ACC pradėjo gamybą gigafabrike Prancūzijoje, o kitų dviejų gigafabrikų Italijoje ir Vokietijoje plėtra sustojo dėl mažos elektromobilių paklausos.
Trečioji CATL akumuliatorių gamykla Europoje
Saragosos gamykla būtų trečioji CATL gamykla Europoje. Bendrovė turi šešerius metus veikiančią gamyklą Vokietijoje – pirmąją Europoje, į kurią iš viso investavo 1,8 mlrd. eurų, kad pasiektų 14 gigavatvalandžių galutinį gamybos pajėgumą. Ji stato naują gamyklą Vengrijoje, į kurią investuota 7,3 mlrd. eurų, o planuojamas pajėgumas – 100 GWh.
Ispanija, antra pagal dydį po Vokietijos automobilių gamintoja Europoje, 2020 metais paskelbė 5 mlrd. eurų vertės planą, kuriuo siekiama pritraukti elektromobilių ir akumuliatorių gamybą naudojant ES pandemijos padarinių likvidavimo lėšas. Vyriausybės teigimu, „Stellantis“ gavo apie 300 mln. eurų iš šio plano, kuris yra Ispanijos pastangų konsoliduoti automobilių gamybos sektorių dalis.
„Subsidijos, Ispanijoje įsitvirtinusi automobilių pramonė, žalioji energija ir mažesnės darbo sąnaudos greičiausiai prisidėjo prie CATL sprendimo pasirinkti Saragosą, o ne kitas Europos vietoves“, – sakė „Aurora Energy Research“ Iberijos regiono vyresnioji tyrėja Christina Rentell.
Dėl gausios vėjo ir saulės energijos šalis yra patraukli vieta akumuliatorių gamykloms. Saulės energija yra 20 – 25 proc. pigesnė nei Vidurio Europoje, o vėjo energijos ištekliai Pirėnų pusiasalyje 5 – 10 proc. viršija ES vidurkį, parodė liepos mėnesį atliktas tyrimas.
Europai sunkiai sekasi kurti vietinę akumuliatorių pramonę, kuri galėtų pralaužti Kinijos dominavimą elektromobilių srityje. Planai kitose ES šalyse susidūrė su biurokratinėmis kliūtimis, gamybos problemomis ir lėtesne nei tikėtasi elektromobilių paklausa. Praėjusį mėnesį Švedijos įmonė „Northvolt“ JAV pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto pagal 11 skyrių, nes prarado BMW klientą ir pritrūko finansavimo.
Ispanija apdovanota už poziciją dėl ES ir Kinijos tarifų elektromobiliams
Sprendimas skirti gamyklą Ispanijai buvo priimtas po to, kai ši šalis susilaikė nuo papildomų tarifų įvedimo į ES importuojamiems kiniškiems elektromobiliams ir po to, kai Ministras Pirmininkas Pedro Sanchezas paragino ES dar kartą apsvarstyti galimybę taikyti sankcijas Kinijoje pagamintiems elektromobiliams, kad būtų išvengta prekybos karo.
Kitos ES šalys, gaminančios automobilius, pavyzdžiui, Italija ir Prancūzija, balsavo už tarifų priemones, o Vokietija balsavo prieš. Kinijos bendrovės, norėdamos tiesiogiai investuoti užsienyje, turi gauti Pekino sutikimą, o Kinija privačiai nurodė automobilių gamintojams sustabdyti dideles investicijas Europos šalyse, kurios pritaria papildomų tarifų įvedimui.