Pasigrožėkite nauju „Kia” elektromobiliu: gamintojas atsikratė „bjauriojo ančiuko” rūbų?

Ignas Petrikonis

2021-03-15, 15:40 (atnaujinta 2021-04-27, 00:45)

0 komentarų
Pasigrožėkite nauju „Kia” elektromobiliu: gamintojas atsikratė „bjauriojo ančiuko” rūbų?

Pirmadienį, kovo 15-ąją, „Kia“ paskelbė oficialias EV6 elektromobilio išorės dizaino ir interjero nuotraukas. Pirmasis tik ant elektromobiliams skirtos platformos pagamintas naujos kartos modelis debiutuos jau šį mėnesį.

EV6 sukurtas vadovaujantis naująja prekės ženklo filosofija „Sujungtos priešingybės“, kuri įkvėpimo sėmėsi iš gamtos ir tarp žmonių pastebimų kontrastų. Su nauja dizaino filosofija keičiasi ir markės tapatybė, kuri spinduliuoja iš natūralių šaltinių gaunamą teigiamą energiją. Naudojami kontrastingi aštrių stiliaus elementų ir aptakių formų deriniai.

Išraiškingo krosoveriams būdingo dizaino EV6 yra pirmas naujos kartos „Kia“ elektromobilis, sukurtas ant naujos E-GMP (angl. „Electric-Global Modular Platform“). Taip pat tai pirmasis kompanijos modelis, perėmęs naująją „Kia“ dizaino filosofiją, kuri įkūnija kompanijos susitelkimą pereiti prie elektrinio transporto.

„EV6 yra pirmas naujos kartos „Kia“ elektromobilis, demonstruojantis į vartotoją orientuotą progresyvų dizainą. Tvirtai tikime, kad EV6 taps svarbiu modeliu naujų elektromobilių rinkoje, – komentavo „Kia“ viceprezidentas ir kompanijos pasaulinio dizaino centro vadovas Karimas Habibas. – Naudodami aukščiausias technologijas, pažangias raiškos priemones ir grynas, nepažeistas formas siekėme sukurti įtaigaus dizaino futuristinį elektromobilį.“

Naują dizaino filosofiją taikys visiems modeliams

Su EV6 debiutuojanti dizaino filosofija „Sujungtos priešingybės“ nuo šiol bus taikoma kuriant visus būsimus „Kia“ modelius. Išskiriami penki esminiai jos principai: „Drąsa gamtoje“, „Priežastis džiaugtis“, „Galia judėti į priekį“, „Technologijos gyvenimui“ ir „Įtampa siekiant rimties“.

„Drąsa gamtoje“ atsiranda dėl sąlyčio su gamta. Kai kurių smulkių detalių, formų ir proporcijų randama tiek natūralioje gamtoje, tiek ir žmonių kuriamoje aplinkoje. Pagal šį principą derinamos aiškios, paprastos linijos ir įmantrūs kintantys paviršiai, kuriamos organiškai atrodančios techniškos konstrukcijos bei interjero apdaila.

„Priežastis džiaugtis“ susitelkia į naujos kartos „Kia“ automobilių atmosferą ir kuriamą įspūdį. Ateityje automobilių dizainas emocijas ir racionalų mąstymą sulies į vieną junginį, o tokios transporto priemonės labiau veiks keleivių nuotaiką, leis atsipalaiduoti ir pajusti įkvėpimą. Be to, jos lems, kad bus naudojamos organinės kilmės medžiagos ir jaunatvišką žaismingumą reiškiančios ryškesnės spalvos.

„Galia judėti į priekį“ susitelkia į prekės ženklo dizaino pranašumus. Pasitelkdama žinias ir įgūdžius, kuriuos įgijo per pastarąją prekės ženklo dizaino transformaciją, kurdama naujus gaminius „Kia“ leis jiems evoliucionuoti. Per patirtį ir kūrybiškumą bus pristatomi novatoriško dizaino projektai.

„Technologijos gyvenimui“ labiausiai vertina naujas technologijas ir sprendimus, leidžiančius puoselėti glaudesnius žmogaus ir mašinos ryšius. Į kompanijos automobilius diegiama naujos kartos vartotojo sąsaja (UX) sukurta pasitelkiant pažangius apšvietimo, lietimo pojūčių ir jungiamumo sprendimus. Tai padės įtraukti vartotojus į automobilių valdymą.

„Įtampa siekiant rimties“ žadina tarp prieštaraujančių kūrybiškumo jėgų kylantį kontrastą ir primena apie dizaino pusiausvyrą, kuri visuomet yra siekiamybė. Taip atsiranda impozantiški dizaino sprendimai su aštriomis ir itin techniškomis detalėmis, sukuriantys sklandžių paviršių įtampą. Į ateitį orientuoto dizaino vizijoje jie puikiai dera.

„Norime, kad mūsų gaminiai vartotojams suteiktų gyvenimą lengvinančią natūralią patirtį. Jaudinantys elektromobiliai formuoja naują išradingą ir originalų apčiuopiamą mūsų prekės ženklo pavidalą. Dizainerių idėjos ir kompanijos tikslai dabar sutampa labiau nei kada anksčiau, o veiklos centre yra kiekvienam sprendimui įtaką darantys klientai“, – pridūrė Karimas Habibas.

Į ateitį orientuotas aukštųjų technologijų dizainas

EV6 išorė akivaizdžiai perteikia dizaino principą „Galia judėti į priekį“. Tai prekės ženklo pranašumų įtvirtinimas pasitelkiant „Kia“ transformacijos žinias ir įgūdžius. Dabar kompanija žengia tolyn į ateitį.

Išsiskiria šiuolaikiškai atrodančios elegantiškos priekinės dienos šviesos. Drauge su „Kia“ dizaino progresą elektromobilių amžiuje atspindinčiomis tigro nosies stiliaus radiatoriaus grotelėmis jos yra tigro snukio dalis. Pastebimi kelių lygių dinaminiai šviesų moduliai. Žemai apačioje įrengta oro įsiurbimo anga vizualiai platina automobilį ir pabrėžia technologinę pažangą. Optimizuojant aerodinamiką oro srautas nukreipiamas po lygiu dugnu.

Profilis perteikia iš modernių krosoverių perimtą aptakių ir aerodinamiškų formų estetiką. Joms kontrastuoja aštrios linijos ir šiuolaikinių technologijų detalės. Taip kuriamas dizaino įtampos pojūtis. Mažo nuolydžio galinis langas suteikia dinamiškos išvaizdos ir atlieka svarbią funkciją – drauge su išraiškingo dizaino sparnais praplečia salono erdvę. Charakteringa durų apačios linija galinių arkų link kyla į viršų, tad profilis vizualiai atrodo ilgesnis.

Išskirtinių aerodinaminių charakteristikų nuožulnūs galinės dalies statramsčiai papuošti blizgančiais juodais intarpais. Toks dizaino sprendimas vizualiai praplėtė galinį stiklą. Virš jo įrengtas iškilus stogo oro aptakas nukreipia oro srautą į apatinį, kuris sumontuotas virš unikalių galinių žibintų.

EV6 bendromis jėgomis kūrė trys „Kia“ pasaulinio dizaino tinklo studijos: Namjango (Pietų Korėja), Frankfurto (Vokietija) ir Irvino (Kalifornija, JAV).

Erdvus ir šiuolaikiškas interjeras

„Kia“ elektromobilių E-GMP platforma leido sukurti tik naujos kartos modeliams būdingą interjerą, kuris yra erdvesnis nei elektrifikuotų dabartinės konstrukcijos kompanijos automobilių. Sumaniai išnaudotas EV6 interjero plotas suteikia unikalių vairavimo pojūčių ir leidžia kitaip pajusti erdvę.

Viena efektingiausių naujojo interjero detalių yra vientisas pažangiausių technologijų ekranas su aukštos kokybės garso sistema ir navigacijos (ANV) monitoriumi. Paprasta gaubto ekrano forma ir siauras prietaisų skydelis suteikia atviros erdvės pojūtį. Nuo vairo iki automobilio centro besitęsiantis ekranas vairuotojui pateikia prietaisų parodymus, o virš centrinės konsolės – multimedijos ir navigacijos sistemų informaciją. Ekrano plotis įtraukia vartotojus, o atsisakius daugelio apčiuopiamų mygtukų interjeras neatrodo perkrautas.

Po navigacijos ekranu įrengtas šildymo, vėdinimo įrangos ir oro kondicionieriaus valdymas apčiuopiamų mygtukų pojūtį imituojančiu jutikliniu ekranu. Žemiau prietaisų skydelis nukreipiamas tolyn į automobilio priekį, taip priekiniam keleiviui sukuriama atviresnė erdvė.

Elegantiškos ir lengvos šiuolaikiškos sėdynės aptrauktos intriguojančiai atrodančiu moderniu audiniu, sukurtu iš perdirbto plastiko. Mažai vietos užimančios, tačiau itin praktiškos sėdynės suteikia salonui erdvės.

EV6 pasaulinis debiutas įvyks 2021 metų kovo mėnesį specialaus internetu transliuojamo renginio metu. Daugiau apie naująją dizaino filosofiją galite sužinoti peržiūrėję „Kia“ filmą:

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Buvę darbuotojai ir toliau kritikuoja „Microsoft“: kompanija sulaukė aštrios kritikos dėl planuojamo pakeitimo, susijusio su reklamų rodymu

Lukas Snarskis

2024-04-20, 14:55

0 komentarų

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Nors tai buvo geros naujienos daugeliui, tačiau bendrovė nuolat susiduria su įvairiausiomis nenumatytomis problemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Buvę darbuotojai ir toliau kritikuoja „Microsoft“: kompanija sulaukė aštrios kritikos dėl planuojamo pakeitimo, susijusio su reklamų rodymu

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Nors tai buvo geros naujienos daugeliui, tačiau bendrovė nuolat susiduria su įvairiausiomis nenumatytomis problemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Kadangi oficialiai palaikomi procesoriai yra gana modernūs, žmonės iš savo kompiuterių su „Windows 11“ paprastai tikėjosi didesnio našumo. Nors SSD diskas nėra privalomas, dauguma sistemų šiais laikais jį turi ir čia taip pat negalima kaltinti naudotojų lūkesčių, nes pati „Microsoft“ teigė, kad būtent tam ir buvo sukurta ši platformos versija.

Nepaisant viso to, naudotojai ir toliau skundžiasi, kad jų kompiuteriai su „Windows“ tiesiog nėra pakankamai spartūs net ir palyginti galingose sistemose. Todėl daugelis nusprendė pereiti prie „Linux“, kuri gauna didžiulį AES šifravimo našumo padidinimą, arba naudoti patobulintas „Windows 11“ versijas.

Buvęs „Microsoft“ inžinierius Andy Youngas yra vienas iš tų, kurie pastebėjo, kad „Windows 11“ yra lėta ir nusprendė pasiskųsti Redmondo milžinei. A.Youngas pastebi, kad jis turi 1 600 eurų kainuojantį kompiuterį su 128 GB operatyviosios (RAM) atminties, tačiau „Start“ meniu veikimas yra „komiškai prastas“.

Praėjus vos keletui dienų po A.Youngo kritikos į buvusio darbdavio stovyklą – pasisakė ir buvęs ‚Microsoft“ vartotojo patirties (UX) vadovas Jensenas Harrisas. Kaip ir A.Youngas, jis socialiniame tinkle „X“ sarkastišku tonu išreiškė nusivylimą ir nepritarimą naujajai skelbimų sistemai, kurią „Microsoft“ testuoja naujausioje operacinės sistemos versijoje.

J.Harriso tviterio žinutė buvo tiesioginis atsakas į „The Verge“ pranešimą apie šią naujieną, kurioje buvo pažymėta, kad „Microsoft“ eksperimentuoja su reklamomis „Windows“ operacinėje sistemoje jau daugiau nei 10 metų".

Buvusio „Microsoft“ atsakas leidžia manyti, kad jis ne visai patenkintas tuo, kaip šiuo metu vyksta bendrovėje, nes iš jos išėjo prieš dešimtmetį. Todėl „Microsoft“ tai dvigubas smūgis, nes ji sulaukė priekaištų dėl dabartinių „Windows“ vartotojo sąsajos ir UX sprendimų.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas