Reaguoti turėtų kiekvienas vairuotojas Lietuvoje: netrukus įsigalios pakeitimai, o bauda už pažeidimus gali gerokai paploninti jūsų piniginę

Pranešimas spaudai

2023-12-29, 07:15

12 komentarai (-ų)

Nuo 2024 m. sausio Aplinkos apsaugos departamentas įgaliotas keliuose tikrinti automobilių keliamą taršą.

Fantastiškas el.dviratis dabar kainuoja tik 619 eurų. Spauskite čia ir nurodykite 24BTSE3 nuolaidos kodą.
Reaguoti turėtų kiekvienas vairuotojas Lietuvoje: netrukus įsigalios pakeitimai, o bauda už pažeidimus gali gerokai paploninti jūsų piniginę

Teisės aktų pakeitimai leis aplinkosaugininkams be kitų institucijų dalyvavimo tikrinti ir nustatyti, ar automobiliai viršija numatytas oro taršos normas techniškai tvarkingiems automobiliams ir „čia ir dabar“ panaikinti techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos duomenimis, 2022 m. daugiau nei 50 proc. privalomajai techninei apžiūrai pateiktų transporto priemonių dėl techninės būklės trūkumų iš pirmo karto nepraėjo techninės apžiūros, o iki 10 proc. lengvųjų keleivinių ir lengvųjų krovininių transporto priemonių techninės pažiūros iš pirmo karto nepraėjo dėl aplinkosauginių trūkumų: per didelis dūmingumas, anglies monoksido kiekis, aptiktas eksploatacinių skysčių nuotėkis ir pan.

Tie 10 proc., t. y. apie 78 tūkst. transporto priemonių kažkurį laiką iki techninės apžiūros buvo eksploatuojamos ir dalyvavo viešajame eisme. Tokių automobilių eksploatavimas ne tik blogina oro kokybę, neigiamai veikia sveikatą, kelia grėsmę eismo saugumui, bet ir kelia sąmoningėjančios visuomenės nepasitenkinimą.

Kas keisis nuo naujų metų?

Įsigaliojus Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pakeitimams, nuo kitų metų Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai gali be kitų institucijų pareigūnų dalyvavimo keliuose stabdyti ir atlikti operatyvinius transporto priemonių taršos matavimus, tai didina tokių patikrinimų operatyvumą ir mažina kaštus.

Iki pakeitimų atliekant tokias patikras privalėjo dalyvauti policijos pareigūnai ir Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai. Kartu įsigalioja ir Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimai, kurie sustiprins transporto priemonių taršos kontrolę keliuose. Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pvz. tepalų, kuro) nuotėkiui dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas ir transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.

Per metus planuojama patikrinti apie 9 000–15 000 automobilių.

Kaip bus atliekamas tikrinimas

  • Transporto priemonė tikrinimui bus stabdomos saugiai, netrukdant kitiems transporto dalyviams.
  • Transporto priemonę tikrinantis aplinkos apsaugos pareigūnai dėvės tarnybinę uniformą, paprašius turi patekti Aplinkos apsaugos departamento pareigūno pažymėjimą.
  • Tamsiuoju paros metu pareigūnas, stabdydamas transporto priemonę, vilkės uniformą su šviesą atspindinčiais elementais.
  • Patrulis bus sudarytas ne mažiau kaip iš dviejų pareigūnų, stabdys transporto priemonę mojant šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepiant sustoti ir (arba) įjungęs patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos spalvos švyturėlius.
  • Teršalų koncentracijų matavimas bus atliekamas pačioje transporto priemonės dujų išmetimo sistemoje (į išmetimo vamzdį įkišus dujų analizatoriaus zondą). Rezultatai bus gaunami matavimo vietoje.

Kokia atsakomybė laukia vairuotojų?

Įsigaliojus pakeitimams vairuotojams atsiranda atsakomybė stoti stabdantiems pareigūnams, nustatytos baudos už pažeidimus.

  • Vairuotojai privalo sustoti, jei juos stabdo uniformuotas Aplinkos apsaugos departamento pareigūnas. Nepaklusus šiam reikalavimui numatyta galima bauda nuo 850 iki 1200 eurų. (Administracinių nusižengimų kodekso (ANK 426 straipsnio 4 dalis);
  • Už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį – 600–900 eurų) (ANK 307 straipsnis);
  • Be oro taršos matavimų bus kreipiamas papildomas dėmesys ar automobilis neteršia aplinkos kitais būdais, pvz.: nevarva tepalai, kuras ar kiti aplinkai pavojingi skysčiai, dėl kurių gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems eismo dalyviams;
  • Už aplinkos teršimą pavojingosiomis cheminėmis medžiagomis ir cheminiais mišiniais nustatytos baudos: asmenims – 60–120 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 150–300 eurų, už pakartotinai padarytą pažeidimą – 500–1200 eurų (ANK 244 straipsnis).

Kaip jau minėjome, visi šie pakeitimai įsigalios jau nuo 2024 metų sausio 1 dienos.

12 komentarų

As

O kaip man pačiam nusistatyti ar mano auto atitinka tuos ju nesamoningus reikalavimus? Jei mano auto turi TA , tai iseina kad turiu kekviena diena kaškaip pasitikrinti ar mano auto nepradejo gesti ir pobiski pradeda viršyti duminguma, o jie sustabdo ir tau skiria bauda. Tai kaip man zinoti ar mano auto nepradejo viršiti dumingumo normu?

Mindaugas

Autorius kaušas, net naudingą informaciją įvelka į 68diną pavadinimą, po tokių pasvarstau atsisakyti šio portalo, nes šlapimo spalvos spaudai laiko neskiriu.
Verksniams: anksčiau žinodamas kur tikrins automobilius dėl taršos, pats nuvažiuodavau, nes buvo įdomu, ar matys išoperuotą dpf (kietųjų dalelių filtrą), nieko jie nemato, ir technikines pereina be problemų... -jei jau prispaus reiškia Jūsų vėžėčios tikrai netvarkingos.

Vytautas

Visi tili reikia priimti toki istatima panaikinti ta kiauliu lovio nes jau nežino kaip ir iško surinkti pinigų atimti paskutines kelnes liksim ubagais ojie turtus krauna tai laisva Lietuva

Adomas

Visų pirma ar.mes tikrai naudojame kokybišką kurą. Kažkoks įnkilėlių gamintojas tikrins taršą. Prašysiu dokumentų įrodančiu kompetenciją, įrangos dokumentų, ir t.t

Baras

Žmonės, rašykit, ne tylėkit ant šitų barakudų, jie sugalvojo šitom nesąmonėm ir baudomis padėti ukrainai, o savus skriaudžia, nežino, kaip tą Ukr užpak laižyti, ir kodėl savo liaudies nemato. Tokio seimo dar nebuvo su gentvil priešaky.. imkit šakes ir varom prie jų būstinės. OK.

Irena

O kad valgom užterštą maistą ir sergam vėžiukais nuo tokio gero valgymo, tai seimūnai nemato ir negirdi, pilnos parduotuvės parduodamų užsienietiškų , prieskonių,, ,tai prisikniso prie automobilių, kur žmogeliai už paskutinius centukus įsigyję, tai į darbą šimtus km važiuoja, tai pas gydytojus, tai seneliams maisto nuveža. Didžiausia gėda LT, nė vienoj šaly tokio bardako ir nusistatymo prieš žmones nėra, kaip mūsų brangioj Lituanijoj. Gėda gėda gėda seimui,, eina ne žmonėms padėti, o juos galutinai sužlugdyti, nes jau darbus beveik visus sunaikinot, liko tik , ,protingas ,, seimas, bei nieko žmonių labui neveikianti prezidentūra. Šiose įstaigose jokio etatų mažinimo nėra. ŠAKĖS LT.

Irena

Didesnių nesąmonių sugalvot negalėjo ,tai dar tegul tikrina ir traktorius, buldozerius, dviračius, keturračius ,paspirtukus, seime neturi ką veikt, o kad karo techniką užteršia orą, to nieks nemato ,pasaulio pabaiga atėjo, galas prastam žmogeliui. Šakės Lt.

Romas

Bet ka galima pasipresiti tem besmegenem sgalvojo didvirei zmoniu plesikai

Baras

Sau seime tegul paplonina pinigines, gaudami tūkstančius ir vis dar maža, iki vargšų žmonių kabinasi, kaip ne sarmata, pusgalviam, dar už juos balsuot, jokiu būdu, gerovės valstybė, seimūnų naudai.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas