Tyrimas, kuris nutildys net ir didžiausius elektromobilių kritikus: daugeliui mūsų jų įveikiamas nėra toks svarbus kaip galvojama

Lukas Snarskis

2022-05-13, 11:30 (atnaujinta 2022-11-28, 19:17)

7 komentarai (-ų)
Tyrimas, kuris nutildys net ir didžiausius elektromobilių kritikus: daugeliui mūsų jų įveikiamas nėra toks svarbus kaip galvojama

Jau ne vienerius metus kalbama apie itin ribotą elektrinių automobilių nuvažiuojamą atstumą, kas gali smarkiai paveikti tolimesnį šių transporto priemonių populiarumo augimą.

Nuvažiuojamas atstumas, kartu su įkrovimo laiku, yra dvi jautriausios šių automobilių temos, kurias paliečia kiekvienas, kuris domisi tokio įrenginio įsigijimu. Tačiau kaip dažnai mes įveikiame didesnius nei 300 ar 400 kilometrų atstumus? Ar mums išties reikia kuo didesnio nuvažiuojamo atstumo? Tyrimai atskleidžia priešingai.

Įvairūs tyrimai jau ne kartą įrodė, kad didžioji dalis mūsų kelionių patenka į įprasto elektrinio automobilio diapazoną. Dar 2016 metais atliktas MIT tyrimas nurodė, kad tuometiniai elektromobiliai galėjo patenkinti maždaug 90 proc. vairuotojų poreikių. Reikėtų nepamiršti, kad tuomet tokios transporto priemonės galėjo pasiūlyti kiek daugiau nei 300 kilometrų įveikiamą atstumą su pilnu įkrovimu.

Įdomu ir tai, jog amerikiečių atliktas tyrimas atskleidžia ir dar įdomesnių detalių. Merilendo valstijos transporto priemonių institutas atliko analizę, kuri leido išsiaiškinti tai, jog 2021 metais net 52 proc. visų kelionių JAV regione buvo ne ilgesnės nei 5 kilometrai. Apie 28 proc. kelionių atstumas siekė maždaug 1,5 kilometro. Ilgesnės nei 80 kilometrų kelionės sudarė vos 2 proc.

Kelionė buvo apibrėžiama kaip judėjimas, apimantis ilgesnį nei 10 minučių buvimą toli nuo namų. Kelionės apėmė vairavimą, geležinkelį, tranzitą ir keliones lėktuvu. Akivaizdu, kad vairuotojų naudojimo atvejai skiriasi – žinoma, yra ir tokių vairuotojų, kurie reguliariai leidžiasi į ilgas keliones. Tačiau šio tyrimo rezultatai rodo, kad tai labai mažas JAV vairuotojų pogrupis, kas leidžia daryti prielaidą, kad panaši situacija turėtų būti ir Europoje, įskaitant Lietuvą.

Tai reiškia, kad daugumai automobilių pirkėjų dabartinių elektromobilių galimybės turėtų būti pakankamos.

7 komentarų

Zx

Pirma tai parkingas sovietinis. 60% ten gyvena :) stotelių nėra.
Antra pačios technikos kaina - kosmosas pagaminti ji 2 kartus pigiau nei su vidaus degimo.
Trečia batareikos resursas čia ilgaamžiškumu 1000 krovimu ar 5000 krovimu. Atstumas pagal poreikį man pvz pilnos akys 300 400km su dujų balionų panašiai įvažiuoja.

Vladas

Netiek problema nuvažiuojamas atstumas kiek baterijos resursas kuris ribotas, būtų 1000km. nuvažiuojamas
atstumas plius po10metų resursas kokį 90proc.,tada kitas reikalas, beto bus apmokestintas ir tai, komercinėje visuomenėje gyvename...

Artūras

Statistikos duomenimis, įplaukos į biudžetą iš akcizo degalams yra antroj vietoj po alkogolio. Čia reiškia kad persodinus dalį piliečių į elektromobilius, valstybė praras daug pinigų. Kuo pasekoje bus akcizais apmokestinta elektra. Pensininkai ir mažas pajamas turintis žmonės sėdės vakarais prie žvakių.

Auto

Jei emobilis 1 įkrovimu nuvažiuotų 2000 km tai būtų super. Visas tyrimas.

Tur but

Dyzeliai lengvai įveikia tuos 2000 km.(Su kanistromis bagažinėje ) ? Eik pamokas ruošti...

Jonas

Dyzelis nuvažiuoja 1000km ir baką papildyti užtenka minutės-dviejų, kai elektromobilį krausi ilgai, jei bus kur jį krauti. Be to žiemos metu dyzelio rida labai stipriai nesiskiria, kai elektromobilio sumažeja gan stipriai. Jau nekalbu kad į trasą išvažiavus gali net nepasiekti ir puses gamintojo pateikto galimo nuvažiuoti atstumo su viena įkrova. Man atrodo kad pats ne tik pamokų neparuošės bet ir jose nebuvai...

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

Pranešimas spaudai

2024-04-17, 19:54

0 komentarų

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Dėka lengvos bei kompaktiškos konstrukcijos, objektyvas ne tik užtikrina aukščiausią vaizdų kokybę, tačiau ir yra patogus nešioti.

Naujasis objektyvas pasižymi didele raiška, puikiu bokeh efektu ir greitu, tiksliu, tyliu automatiniu fokusavimu. Įspūdingai lengvas, 409 g sveriantis objektyvas lengvai nešiojamas, todėl galite lengvai mėgautis kasdieniu fotografavimu, iš perspektyvos, kurią galima išgauti tik naudojant plačiakampį objektyvą.

Objektyvas turi tą patį filtro skersmenį, darbines savybes ir yra beveik tokio pat dydžio bei svorio kaip ir 2024 m. vasario mėn. paskelbtas „FE 24-50mm F2.8 G“, todėl lengva fotografuoti fotoaparatą laikant tiek rankose, tiek naudojant stabilizatorių.

„FE 16-25mm F2.8 G“ praplečia tiek fotografijos tiek videografijos galimybes fiksuojant įvairias scenas, pavyzdžiui kraštovaizdžius, architektūrą ar portretus.

Pagrindinės FE 16-25mm F2.8 G savybės

  • Kompaktiškas ir lengvas dizainas su naujausia optine ir mechanine konstrukcija.

  • Filtro skersmuo φ67 mm, didžiausias skersmuo 74,8 mm, ilgis 91,4 mm, svoris apie 409 g.

  • Efektyviai išdėstant tris ypač mažos dispersijos stiklus ir keturis asferinius lęšius, įskaitant vieną mažos dispersijos asferinį lęšį, sumažinamos įvairios aberacijos, pvz., chromatinė aberacija, ir pasiekiamas aukštos skiriamosios gebos vaizdas nuo ekrano centro iki kampo.

  • 11 lapelių žiedinė diafragma ir sferinių aberacijų optimizavimas užtikrina gražų bokeh efektą, kuris yra skiriamasis „Sony G“ objektyvų bruožas.

  • Labai gera fotografavimo stambiu planu geba - mažiausias fotografavimo atstumas yra 0,18 m, o didžiausias didinimas - 0,20x.

  • Įmontuoti du linijiniai varikliai leidžia greitai, tiksliai, bei tyliai fokusuoti net ir greitai judančius objektus. Taip pat palaikomas greitas, nepertraukiamas fotografavimas su AF/AE sekimu iki maždaug 120 kadrų per sekundę kartu su α9 III pilno kadro veidrodiniu fotoaparatu. Sklandus sekimas net ir filmuojant 4K120p/FHD240p didelės kadrų spartos vaizdo įrašus, kuriems reikia tikslaus fokusavimo. Naudojant rankinį fokusavimą, linijinis atsakas leidžia tiksliai išgauti aukštos kokybės vaizdą.

  • Kvėpavimo kompensacija leidžia stabilizuoti vaizdą filmuojant.

  • Suderinamas su α serijos fotoaparato vaizdo stabilizavimo funkcija „Active mode“, pasiekiamas aukštas vaizdo stabilizavimo efektas.

  • Ypač patogus valdymas naudojant fokusavimo išlaikymo mygtuką, diafragmos žiedą, diafragmos paspaudimo įjungimo / išjungimo jungiklį ir fokusavimo režimo jungiklį.

  • Sukurtas taip, kad būtų atsparus dulkėms ir drėgmei, padengtas fluoro danga, neleidžiančia purvui prilipti prie priekinio objektyvo paviršiaus.

Kaina ir prieinamumas

Naująjį FE 16-25 mm F2,8 G bus galima įsigyti xx m. už maždaug xxx. Jį parduos „Sony“ įgaliotieji platintojai visoje Europoje.

Čia galima rasti įvairių išskirtinių istorijų, vaizdo įrašų ir įdomaus naujo turinio, nufilmuoto naujausiais fotoaparatais ir kitais „Sony“ gaminiais. „Sony“ Europos fotografijos centras prieinamas 22 kalbomis, jame pateikiamos naujienos, konkursai ir naujausias „Sony“ renginių kiekvienoje šalyje sąrašas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas