Kai pripildote degalų baką, veikiausiai, nelabai galvojate apie jame esančio kuro kokybę. Tiesiog pasirenkate savo automobiliui tinkamą oktaninį skaičių ir viskas, tiesa? Klystate! Ekspertų teigimu, jūsų pasirinktų aukščiausios kokybės degalų kokybė gali labai skirtis.
Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Neseniai buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo palyginti „premium“ klasės ir paprasti degalai. Šis eksperimentas buvo atliktas Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur visi parduodami degalai turi atitikti EPA nustatytą mažiausio priedų koncentrato (LAC) mišinio reikalavimą, pagal kurį benzine turi būti minimalus detergentų kiekis.
Tačiau yra dar vienas aukštesnės kokybės degalų lygis, kuris turi būti aukščiau už minimumą. Tai standartas, kuris vadinamas „Top tier“ benzinu. Jį sukūrė automobilių įrangos gamintojai, siekdami skatinti sveikesnį turimų degalų mišinį.
Kad degalai būtų priskirti šiai kategorijai, jie turi atitikti tam tikrus kokybės reikalavimus, susijusius su plovikliais ir priedais, kurie gerokai viršija EPA nustatytus LAC reikalavimus. Specialioje interneto svetainėje skelbiama, kad tokie automobilių gamintojai kaip BMW, „Stellantis“, „General Motors“, „Ford“, „Mercedes-Benz“, „Honda“, „Toyota“ ir „Volkswagen“ remia „Top Tier“ benzino kūrimą.
Amerikos automobilių asociacija atliko nepriklausomą tyrimą, kurio metu aukščiausios degalų klasės benzinas buvo lyginamas su degalais, atitinkančiais minimalius EPA reikalavimus, ir nustatė, kad ant svarbiausių variklio dalių, tokių kaip purkštukai, vožtuvai ir stūmokliai, per 10 tūkst. km modeliavimo laikotarpį liko 19 kartų mažiau nuosėdų.
Dėl nuosėdų ant šių komponentų galiausiai alyva praskiedžiama degalais, o tai yra blogai, nes dėl to labiau dėvisi variklis. Didesnės sankaupos taip pat reiškia mažesnį efektyvumą ir našumą, todėl geriausia jas kiek įmanoma sumažinti. Jei esate iš tų, kurie nori, kad jūsų variklis būtų sveikas ir nesikauptų nuosėdų – „Top tier“ degalų naudojimo privalumai akivaizdūs.
Ne kiekviena degalinė siūlo tokios kokybės benziną. Tačiau pravartu būti paieškoti, kai kitą kartą reikės įsipilti degalų. Ir nors šis tyrimas atliktas JAV rinkoje, bet tokia informacija turėtų paskatinti susimąstyti ir vairuotojus kitose šalyse, įskaitant Lietuvą.
Europos Sąjungos valstybėse parduodami degalai savo pagrindinėmis savybėmis nesiskiria – jų kokybę numato griežti standartai, kurių privalo laikytis naftos produktų prekeiviai. Todėl visoje Europos Sąjungoje parduodami vieno standarto degalai – gali skirtis tik tam tikri jų priedai, maišomi pačiose degalinėse.
Nors daugelis yra įsitikinę, jog kuras Lietuvoje veikiančiose degalinėse nesiskiria, vis tik degalinių tinklai patikrų metu kartais turi susimokėti šimtatūkstantines baudas. Todėl prieš pilantis – reikėtų pasidomėti apie jūsų pasirinktą degalinę bei jūsų siūlomus degalus.
Specialistai pabrėžia ir dar vieną dalyką. Jeigu degalinėse yra prastai prižiūrimos kuro talpyklos, į kurą patenka vanduo arba kitos medžiagos, o toks kuras jau gali neatitikti standartų ir jį galima vadinti nekokybišku.
Vėliau tas kuras su vandeniu ar kitomis priemaišomis patenka į automobilio kuro sistemą. Dėl to, anot specialistų, užsikemša kuro filtras, purkštukai, kenčia kuro siurblys, automobilis gali nesikurti, trūkčioti, nebūti traukos ir pan.