Buitinė technika

Elektronika brangsta ir Lietuvoje: tarp priežasčių minima pasaulinė lustų krizė, bet yra ir kitų faktorių

Elektronika brangsta ir Lietuvoje: tarp priežasčių minima pasaulinė lustų krizė, bet yra ir kitų faktorių

Buitinės technikos ir mobiliųjų telefonų pardavėjai pripažįsta, kad šiuo metu prekių kainos auga. Tai lemia ne tik žaliavų ir šioms prekėms ypač reikalingų lustų brangimas ir trūkumas, bet ir transporto išlaidos. Prekybininkai skatina ilgai nelaukti ir jeigu kas galvoja apie kalėdines dovanas, tai tokias prekes pirkti jau dabar, kol kainos dar įkandamos ir prekių trūkumo kol kas nėra.

„Aliexpress“ nuolaidos iki 70%. Spauskite čia.

Internetinės parduotuvės „Pigu“ rinkodaros vadovas Ernestas Kačerauskas sakė, kad jau kelis mėnesius jaučiamas kai kurių mobiliųjų telefonų modelių tiekimo sutrikimai ir kainų augimas.

„Nuolat bendraujame su prekių gamintojais ir tiekėjais, kurie labai atsargiai dėlioja net artimiausios ateities planus. Paskutinį šių metų ketvirtį prognozuojamas tiek šių prekių trūkumas, tiek ir kainų kilimas. Gamintojai prognozuoja, kad mobiliųjų telefonų kainos gali augti nuo 10 iki 30 procentų.

Mobiliųjų telefonų vidutinė pardavimo kaina 2021 m. pirmąjį pusmetį mūsų prekybos centre internete siekė 189 eurus. Tuo pačiu laikotarpiu 2020 m., vidutinė kaina siekė 171 eurą, o 2019 metais – 153 eurus. Todėl „Pigu“ prekybos centro internete klientams rekomenduojame Kalėdų dovanų įsigijimo nepalikti paskutinei dienai, apie šventes pagalvoti iš anksto“, – įspėjo parduotuvės atstovas.

Pardavimams pasiruošė iš anksto

Tuo metu „Topo centro“ generalinis direktorius Remigijus Štaras sakė, kad daro viską, kad klientai nepajustų nei prekių kainos, nei asortimento pokyčių.

„Tačiau tai nėra paprasta, nes brangstantys lustai – tai tik vienas kainą veikiančių faktorių. Kitas, kur kas svarbesnis, yra transporto kainos, kurios iš Azijos pabrango dar žiemą. Ir nors daugelis prognozavo, kad jos vasarą ims mažėti, tai neįvyko.

Mūsų prekių savikainai, o ypač kalėdinėms prekėms, logistikos kaštų didėjimas ženklios įtakos neturės arba ji bus minimali. Matydami, kokia nepastovi žaliavų rinka ir kiti faktoriai, šių metų Kalėdinių prekių užsakymus ir pirkimus padarėme keliais mėnesiais anksčiau“, – komentavo prekybos tinklo generalinis direktorius.

Anot jo, prekių užsakymai buvo vykdomi jungiantis prie kitų, didžiausio Europoje prekybos aljanso „Euronics group“, partnerių iš didesnių valstybių kalėdinių pirkimų bei pervežimo kontraktų.

„Tai leido išlaikyti stabilias pirkimo kainas bei logistikos kaštus. Su visais pagrindiniais gamintojais paskutinio metų ketvirčio užsakymus patvirtinome dar balandžio ir gegužės mėnesiais, papildomai dalį prekių užsakėme per grupės partnerius Švedijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse.

Galime prognozuoti, kad smulkesni ar pavieniai, didesnėms grupėms nepriklausantys prekybininkai tikrai susiduria su kainų augimo ir tiekimo problemomis, kurios ypač bus aštrios Kalėdų laikotarpiu. Todėl rekomenduoju tiek žmonėms, tiek verslams – planuoti ir pirkti Kalėdines dovanas kuo anksčiau ir ši rekomendacija galioja ne tik buitinei technikai“, – įspėjo R. Štaras.

Brangsta ir žaliavos, ir transporto išlaidos

E. Kačetauskas teigė, kad gamintojai bando kai kurių reikalingų komponentų, jeigu tai įmanoma, atsisakyti.

„Buitinės technikos gamintojai taip pat įspėja apie brangstančius įrenginius ir stringančią gamybą. Tiesa, gamintojai stengiasi spręsti šias problemas. Pavyzdžiui, prietaisų gamintojas „DeLonghi“, pajutęs lustų trūkumą, adaptavo savo gaminamą modelį taip, kad jam nereikėtų deficitinio lusto. Taigi, galėjo tęsti prekių gamybą.

Buitinė technika nėra taip smarkiai priklausoma nuo lustų trūkumo. Šių produktų kainą labiau veikia brangstantis metalas, augantys transportavimo kaštai iš Kinijos. Buitinės technikos kainų kilimas buvo žadamas jau nuo 2021 m pradžioje, tačiau mūsų prekybos centrą internete brangimas pasiekė daug vėliau. Vasarą buitinė technika vidutiniškai brango 7 procentais“, – pasakojo E. Kačerauskas.

Pasak jo, kai kurie gamintojai turėjo prekių atsargų, tad nepajuto žaliavų brangimo, stengėsi amortizuoti kainų augimą savo sąskaita.

„Šie gamintojai dar tik planuoja didinti kainas.

Tačiau klientams nerekomenduotume laukti buitinės technikos kainų kritimo. Tendencijų, kad žaliavos pigs, kol kas nematyti. Taigi, jei turite poreikį atnaujinti techniką – sutaupytumėte, jei tai darytumėte dabar, – patarė E. Kačerauskas.

Žaliavų kainos po truputį stabilizuojasi?

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė teigė, kad nuo šių metų pradžios brango beveik visos žaliavų kategorijos, pradedant maistu, tęsiant metalais, baigiant energetika.

„Atskirai kalbant apie metalus matome, kad situacija jau nusistovėjo. Jau nebėra tokio spartaus kainų kopimo į viršų, koks buvo gegužės mėnesį. Pavyzdžiui, vario kainos šiuo metu netgi šiek tiek nukrito. Kitų metalų kainos nenukrito, tačiau stabilizavosi.

Pernai, karantino metu, dalis pramonės įmonių stabdė veiklą. Dėl šių įprastos veiklos trukdžių trūkinėjo tiekimo grandinės ir susidarė žaliavų ir prekių deficitai. Taip pat atsidaro problemų transporto sektoriuje. Ėmė trūkti konteinerių, laivų, todėl brango ir transportavimo išlaidos“, – komentavo ekonomistė.

Anot jos, žaliavų ir įvairių komponentų kainų augimas jau sustojo, tačiau žemyn kristi nežada.

„Situacija vis dar gana įtempta. O kaštų prieaugis, kurį fiksavome metų pradžioje buvo vertinamas dvejopai. Buvo tikimasi, kad jis galbūt nepasieks galutinio vartotojo. Tačiau dabar matome, kad pasiekė.

Euro zonoje kainos vidutiniškai kyla 3 proc. Šis rodiklis viršija Europos centrinio banko 2 proc. metinės infliacijos rodiklį. O Lietuvoje kainų augimas siekia net 4,9 proc.“ – sakė I. Genytė-Pikčienė.

Jos teigimu, perspėjimai dėl prekių ir jų komponentų trūkumo nėra išgalvoti.

„Matome, ką skelbia didieji automobilių ar buitinės technikos gamintojai. Lustų, vadinamųjų čipų trūkumas visoms įmonėms yra labai jautrus. Juos gamina labai nedaug gamyklų ir jos nespėja patenkinti suaktyvėjusio paklausos šuolio. O naujoms gamykloms įkurti reikia labai daug laiko. Kai kurioms šalims sukurti tokią įmonę reikia ir 10 metų.

Tad lengvai ir greitai subalansuoti šį trūkumą užtrunka, tad dar kurį laiką stebėsime tam tikrą kainų augimo spaudimą ir trūkumą“, – komentavo I. Genytė-Pikčienė.

2 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Eugenijus

Tipo brangs buitinė technika o jūs durneliai pulkit ir pirkite . Ai nusipirksiu 10 telefonu gal pabrangs kada nors .

@Mr. WissenEugenijus

Niekas neskatina čia pirkti, tik faktas kad kainos kyla, nes mikroschemu trūkumas ir pan. Kam reiks pirks ir mokes kiek kainos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas