Laikas atsisveikinti su grynaisiais pinigais: šalyje vis dažniau atsiskaitoma naujos kartos mokėjimais, grynieji keliauja į užmirštį

Pranešimas spaudai

2024-06-18, 17:54

14 komentarai (-ų)

Sektoriuose, kuriuose nuo senų laikų cirkuliuoja daug grynųjų pinigų, pavyzdžiui, turgavietėse, grožio salonuose ar autoservisuose, pastebimas itin išaugęs poreikis mokėjimus priimti kortelėmis ir kitomis bekontakčio mokėjimo priemonėmis, rodo naujausi „Citadele“ banko duomenys.

Prasidėjo MEGA „Aliexpress“ išpardavimai – visą svarbiausią informaciją rasite paspaudę čia.
Laikas atsisveikinti su grynaisiais pinigais: šalyje vis dažniau atsiskaitoma naujos kartos mokėjimais, grynieji keliauja į užmirštį

Šis bankas, pirmasis Baltijos šalyse pasiūlęs verslo atstovams be papildomos įrangos išmanųjį telefoną naudoti kaip bekontakčių banko kortelių skaitytuvą, skaičiuoja, kad iš viso per pusantrų metų tokią inovaciją jau naudoja daugiau nei 2 000 klientų, o per 18 mėn. su „Citadele Phone POS“ Baltijos šalyse buvo priimta daugiau nei 5 mln. eurų mokėjimų.

„Aktyviausi šio bekontakčių mokėjimų sprendimo naudotojai yra smulkiojo verslo atstovai, taip pat sau darbo vietą sukūrę asmenys, kurie individualiai teikia paslaugas ar pagal užsakymus gamina prekes ir pristato jas užsakovams. Daugiausia šios programėlės naudotojų sudaro įvairaus maisto prekybininkai (28 proc.), restoranai (11 proc.) ir pavežėjai (11 proc.). Tarp klientų taip pat yra grožio paslaugas teikiančių asmenų (9 proc.), drabužių prekybininkų (6 proc.) ir autoservisų (5 proc.)“, – teigia „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovas Romas Čereška.

Iš visų Baltijos šalių daugiausia šio inovatyvaus mokėjimų sprendimo naudotojų yra Latvijoje, tačiau nuo jos nedaug atsilieka Lietuva, o mažiausias populiarumas fiksuojamas Estijoje. Vidutiniškai per mėnesį su šiuo bekontakčių mokėjimų sprendimu įvykdoma kiek daugiau nei 11 tūkst. operacijų, o vidutinė atsiskaitymo suma siekia 28,46 euro.

„Nors šią inovaciją kūrėme galvodami apie smulkiuosius verslininkus, šiandien matome, kad bekontakčių mokėjimų sprendimu domisi ir didesni verslai. Pavyzdžiui, Lietuvoje didžiausia atsiskaitymo „Phone POS“ suma siekia beveik 80 tūkst. eurų.

Taip pat turime keletą klientų, kurie programėle naudojosi užsienyje, pavyzdžiui, dalyvaudami mugėse – tai suteikė jiems galimybę paprastai, greitai ir patogiai priimti bekontakčius atsiskaitymus, nes tam nereikėjo nei papildomos įrangos, nei papildomų išlaidų, tokių kaip fiksuotas mėnesinis mokestis. Tiesa, svarbu paminėti, kad bekontakčių mokėjimų programėlę užsienio šalyse galima naudoti tik išimtiniais atvejais, bet ne nuolat atsiskaitymams priimti“, – dalijasi R. Čereška.

Specialistas teigia, kad pasiūlyti tokį sprendimą paskatino kasmet sparčiai augantis individualią veiklą vykdančių žmonių skaičius ir supratimas, jog gyventojai vis rečiau nešiojasi grynųjų pinigų, dažniau renkasi elektroninius mokėjimo būdus.

„Per pastaruosius keletą metų, ypač pasibaigus pandemijai, akivaizdžiai pasikeitė gyventojų atsiskaitymo įpročiai – šiandien už prekes ar paslaugas jie nori atsiskaityti greitai, patogiai ir, svarbiausia, saugiai, todėl neretai renkasi elektroninius mokėjimo būdus. Dėl šios priežasties smulkieji prekybininkai taip pat ieško būdų, kaip atliepti besikeičiančius vartotojų lūkesčius – galima pastebėti, kad net ir turgavietėse, kuriose nuo senų laikų įprasta atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, šiandien vis dažniau galima tai padaryti naudojant korteles, išmaniuosius telefonus, mokėjimo žiedus, apyrankes, laikrodžius ar kitas elektroninio mokėjimo priemones“, – teigia R. Čereška.

Šis mokėjimo būdas yra saugus – atsiskaitant kortelės duomenys nėra išsaugomi įrenginyje, be to, programėlė neleidžia fiksuoti (vaizdo įrašu ar darant ekrano nuotrauką) telefono ekrane atliekamų veiksmų, o klientams prieiga prie jos suteikiama išanalizavus jų vykdomą veiklą ir pasirašius sutartį.

Ribojamos galimybės naudotis grynais pinigais

Verta prisiminti, jog nuo 2022 metų lapkričio 1 dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo nuostatos, pagal kurias tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys atsiskaitymus, taip pat bet kokius kitus mokėjimus pagal sandorius gali atlikti grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5 tūkst. eurų sumos.

Pažymėtina, jog šiuo atveju yra vertinama ne vienos įmokos/dalies suma, tačiau bendra visų mokėjimų už konkretų sandorį suma. Sandorį sudarę asmenys neturi teisės dirbtinai skaidyti sandorio, taip siekiant išvengti nustatytų ribojimų.

Jei tarpusavio atsiskaitymai ar mokėjimai pagal sandorį negali įvykti negrynaisiais pinigais dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant, atsiskaitymą galima atlikti grynaisiais pinigais.

Tokiu atveju atsiskaitymus ar mokėjimus grynaisiais pinigais gaunantis (priimantis) asmuo privalo apie tai pranešti VMI bei nurodyti aplinkybes, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais, ir pateikti sandorio šalių identifikavimo duomenis. Pranešti apie sandorio grynaisiais pinigais faktą asmuo turi per 10 dienų.

14 komentarų

Komunizmo pradžia besidžiaugiantiems

Laikas atsisveikinti su grynaisiais, nes jums taip liepė komunistai, įvedinėjantys komunizmo rėžimą pasauliniu mastu. Kai jie lieps jums susičipuoti - jūs sakysit ,,atėjo laikas čipuotis", kai lieps jums leistis nemedicininės paskirties vakciną vėl ir vėl susižymėti qr kodu, jūs giedosit ,,laikas išsiimti galimybių pasą ir vakcinuotis, kad turėtumėt laisvę", kai jie bus įvedę visiškos kontrolės sistemą, kokia yra Kinijoje (su visais mirties autobusiukais, skirtais nors kame nors nepaklususiems ar, šiaip, reikalingiems kokiai organų donorystei, pvz.), tai jūs rašysit džiaugsmingus straipsniukus apie maisto davinius ir visiškai tvarkingą, pilnai valdžios sureguliuotą žmonių gyvenimą, įskaitant ir tai, kas kiek gyventi turi teisę bei pan.

Kazimieras

šiandien bankas nepatvirtino, kad mano kortelė priklauso man.Apmokėti nepavyko.Ačiū debilams, kurie nepažįsta grynųjų pinigų.

Algirdas

Karas Ukrainoi jums paruode kad panašių atveju liksit ant ledo be cento kišenėj o to labiau savo mobiliake ar kortelėjė. Mokykites kol yra galimibe.

Nesvarbu

Laikas manau tuos issigimelius kurie sugalvojo sita zmogaus pavergimo buda pasiust anapilint, kitos iseities nera. Visuomet atsiskaitineju tik grynais, ir atsiskaitinesiu visada

Tomas

Pirmyn avinų gauja į skaitmeninį konclagerį ir truputį vėliau į skerdykla! Vykdysit viską ką palieps globalistų šaika , kitaip maisto talonai bus užblokuoti ! Tad tiesus kelias kapan!

Skaitytojas

Pirma, tegu savo šiukšles apsiliuobia, gražina žmonių nujotus pensijų fondus, sumas nujotas už čekiukus, visokius skėčių ir kavų išporceliavimus, ir visa aibę kitų niekšybių su pasipinigavimu mokėtojų sąskaita. Tada galima tik pradėti diskutuoti apie pliusas ir minusus. O dabar tegu pamiršta.

fu

Aplink visi pilna burna kalba, kad galimai gali kilti karas. O kaip karo metu būtų vykdomi mokėjimai. Kažkokios rekomendacijos buvo dėl maisto, vaistų atsargų karo metu. O kaip su pinigais????????

Aleksas

Kiborgai tuoj pradės reguliuoti ką galima pirkt ko negalima ir kokia suma per dieną gali išleisti. Pirmyn be grynųjų vergauti borgams

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas