Artėjant šventėms daugelis ieško dovanų ir antrosioms pusėms. Sutuoktiniai vienas kitą stengiasi pradžiuginti tiek nedideliais siurprizais, tiek prabangiais pirkiniais, pavyzdžiui, nekilojamuoju turtu, o kartais net įmonės akcijomis ar didelėmis pinigų sumomis.
MEGA IŠPARDAVIMAI – NUOLAIDOS NET IKI 80%, SPAUSKITE ČIA IR PASIRŪPINKITE KALĖDINĖMIS DOVANOMIS JAU DABAR
Tokiais atvejais dažnai santykiams pablogėjus dovanotojas siekia atsiimti įteiktą daiktą ar pinigus. Advokatė Renata Cibulskienė, advokatų kontoros COBALT vadovaujanti teisininkė atskleidžia, kokiais atvejais sutuoktinis turi teisę reikalauti grąžinti dovanas?
Jei santuoka išyra dėl vieno iš sutuoktinių kaltės, tuomet kitai pusei pareikalavus grąžinti dovanas, prašymas turi būti įgyvendintas, sako advokatė:
„Sutuoktinis, kuris yra nekaltas dėl santuokos nutraukimo, gali reikalauti, kad kaltasis grąžintų bet kokias gautas dovanas: su ar be progos įteiktus pinigus, akcijas, juvelyrinius dirbinius. Visgi vestuvinio žiedo atiduoti buvusiam sutuoktiniui kaltasis dėl santuokos iširimo neturi. Tai numato įstatymas ir sąlygos galioja, jei nėra pasirašyta vedybų sutartis arba joje paminėti kitokie reikalavimai dėl dovanų grąžinimo. Taip pat įstatymas nesuteikia galimybės atgauti buitinio pobūdžio ir nedidelės vertės dovanų.“
Kaltasis neturi teisės reikalauti grąžinti dovanas, patikslina R. Cibulskienė.
Anot jos, taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad galima padovanoti tik asmeninės nuosavybės teise turimus pinigus. Dėl to dažniausiai tokie dovanojimai vyksta tarp sutuoktinių turinčių vedybų sutartį, kuria nustatytas visiškas ar dalinis turto atskirumo režimas.
Ar pavyks atgauti dovanas neištikimybės atveju?
Dovanojimo sutarties panaikinimas įtvirtintas kaip išimtinė priemonė. Todėl gavėjo veiksmai, kuriais demonstruojamas ypatingas nedėkingumas dovanotojui arba jie yra nepateisinami pagal visuotinai pripažįstamas moralės nuostatas, sudaro pagrindą panaikinti dovanojimą.
„Vertinant dovanos gavėjo veiksmus reikia atsižvelgti į dovanos pobūdį, dovanojimo sutarties šalių asmenines savybes ir tarpusavio santykius. Jei įteikęs dovaną sutuoktinis prieš kitą atliko veiksmus, kurie geros moralės požiūriu yra smerkiami tokiu pat griežtumu kaip pasikėsinimas į dovanotojo ar jo artimųjų giminaičių gyvybę ar tyčinis sunkus jų sužalojimas, sutuoktinis gali reikalauti dovaną jam grąžinti, – teigia COBALT advokatė. – Sutuoktinio neištikimybė ar psichologinio, fizinio smurto naudojimas, žeminant sutuoktinio orumą, taip pat galėtų būti veiksmai, kurie taip pat vertinami kaip neabejotinai griežtai smerktini geros moralės požiūriu.“
Sutuoktinis gali kreiptis dėl dovanojimo panaikinimo per vienerius metus skaičiuojant nuo tos dienos, kai sužino apie tokius veiksmus.
Nekilnojamųjų daiktų grąžinimas
Pasak advokatės, svarbu žinoti, jog dovanos įteikimo motyvai sprendžiant dovanoto nekilnojamojo daikto grąžinimo klausimą yra nereikšmingi. Visgi dovaną privaloma grąžinti, jei tik tenkinamos tam tikros sąlygos.
„Kai santuoka nutraukiama dėl abiejų sutuoktinių kaltės, įstatymas numato, kad abi pusės turi teisę reikalauti grąžinti vienas kitam santuokos metu dovanotus nekilnojamuosius daiktus. Visgi teisės aktai numato tam tikrus ribojimus. Pirmiausia, nuo dovanojimo sutarties sudarymo iki reikalavimo grąžinti įteiktą žemę, gyvenamąsias patalpas ar kitą nekilnojamąjį turtą pareiškimo teisme turi būti praėję ne daugiau kaip dešimt metų. Be to, nekilnojamasis daiktas naujojo savininko neturi būti perleistas tretiesiems asmenims“, – sako R. Cibulskienė.