Internetas

Dažnai apsiperkate internetu? Svarbiausi dalykai į ką atkreipti dėmesį, jog neprarastumėte savo pinigų

Dažnai apsiperkate internetu? Svarbiausi dalykai į ką atkreipti dėmesį, jog neprarastumėte savo pinigų

Internetinė prekyba šiandien jau dažnam įprasta rutina. Apsipirkti galime nuo galvos iki kojų, o taip pat ir užsakyti daugumą paslaugų. Kad elektroninis apsipirkimas nepažertų nemalonių staigmenų, būtina įsidėmėti svarbius saugaus apsipirkimo internetu žingsnius.

„Aliexpress“ nuolaidos iki 70%. Spauskite čia.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi vertingais patarimais, kaip internetu apsipirkinėti saugiau.

1. Išsiaiškinkite, ar įmonė yra legali

Nusprendę prekę ar paslaugą įsigyti iš elektroninės parduotuvės, kuria anksčiau naudotis dar neteko, pirmiausia ją atidžiai patikrinkite.

Paieškokite informacijos apie pardavėją internete – paskaitykite klientų atsiliepimus ir patikrinkite, ar įmonė yra įregistruota. Jei perkate iš įmonės Lietuvoje, susiraskite ją Rekvizitai.lt svetainėje – čia galėsite pažiūrėti nuo kada įmonė veikia, kiek ji turi darbuotojų bei ar yra moki.

Komentarų apie įmonę ieškokite socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, peržiūrėkite „Reviews“ (liet. „Atsiliepimai“) skiltį pardavėjo „Facebook“ paskyroje – čia rasite vartotojų rekomendacijas ir galėsite daugiau sužinoti apie prekių ir aptarnavimo kokybę.

2. Patikrinkite svetainės saugumą

Saugaus tinklapio adresas visada prasideda raidėmis „https“. Raidė „s“ įrodo, kad svetainė turi specialų SSL sertifikatą, kuris užtikrina kliento duomenų saugumą. Be šio sertifikato žmonių paliekama informacija svetainėje yra labiau pažeidžiama.

Verta patikrinti ir tai, ar naršyklės lange, suvedus svetainės pavadinimą, atsiranda spynelės simbolis. Jis užtikrina, kad svetainės savininkas turi patikimus saugumo partnerius ir ja naudotis yra saugu. Norėdami peržiūrėti išsamią svetainės saugumo politiką ir leidimus, paspauskite ant spynos simbolio.

Patikima svetainė taip pat turės tikslią ir išsamią kontaktų skiltį: nurodytą fizinį adresą, telefono numerį, elektroninį paštą ir nuorodas į jos socialinius tinklus.

Verta įsitikinti ir kontaktų patikimumu – patikrinti, ar egzistuoja nurodytas adresas, ar internete arba „Google maps“ aplikacijoje jis yra susietas su įmone. Taip pat, ar telefono numeriu galima prisiskambinti.

Svetainėje taip pat turi būti nurodyta ir privatumo politika, kurioje yra aprašyta kaip renkami, kur naudojami ir kaip apsaugomi jūsų pateikiami duomenys.

3. Atkreipkite dėmesį į mokėjimo būdus

Prieš ką nors pirkdami įsitikinkite, kad parduotuvėje galima atsiskaityti per patikimus ir jums žinomus finansinių paslaugų teikėjus.

Iš mokėjimų sistemų Lietuvoje dažniausia naudojama „Paysera“, o pasaulyje vienu populiariausių ir saugiausių atsiskaitymo būdų yra laikoma „PayPal“ sąskaita. Dažnai naudojamos ir „Visa Checkout“, „Masterpass“, „Stripe“, „Amazon Pay“, „Google Checkout“, „Apple Pay“, „Google Pay“ ir kitos tradicinės bei išmaniosios mokėjimo paslaugos.

Jei pasirinkote mokėjimo būdą nuskaičiuojant pinigus nuo jūsų kortelės, stebėkite pardavėjo nuskaitymus nuo jos. Pastebėjus, kad buvo nuskaičiuota per didelė suma – skubiai kreipkitės į el. parduotuvę arba susisiekite su banku.

4. Susipažinkite su pirkėjo teisėmis ir prekių grąžinimo politika

Tam, kad netektų nusivilti, prieš įsigydami prekes internetinėje parduotuvėje, visuomet atidžiai patikrinkite prekių pristatymo ir grąžinimo terminus bei sąlygas.

Atvėsus orams žmonės prekes rečiau atsiima patys, todėl turėkite omeny, kad pristatymo terminai gali būti pakitę. Taip pat prieš pirkdami galite susisiekti su klientų aptarnavimo specialistu ir pasitikslinti, ar nėra jokių pasikeitimų pristatymo grandinėje.

Išsirinkę ir nusipirkę patikusią prekę, išsaugokite visus užsakymo patvirtinimo ir apmokėjimo laiškus. Jų prireiks, jei prekė jūsų nepasieks ir norėsite susigrąžinti išleistus pinigus.

5. Per daug neatviraukite

Jeigu svetainėje suteikiama tokia galimybė, susikurkite savo paskyrą – taip lengviau galėsite stebėti savo prekės pristatymo procesą. Be to, joje bus išsaugota ir ankstesnė jūsų pirkimo istorija.

Įprasta, jog registruojantis arba apsiperkant el. parduotuvėje gali prireikti jūsų kontaktinių duomenų arba pristatymo adreso.

Tačiau per daug atvirauti nevertėtų. Ypač, jeigu prašoma konfidencialios informacijos. Suklusti derėtų tada, kai prašoma nurodyti asmens kodą ar prisijungimus prie svarbių asmeninių paskyrų. Tai signalas, jog parduotuvė priklauso ilgapirščiams, norintiems pasipelnyti.

Taip pat nespauskite ant nežinomų nuorodų ir nesidalinkite svarbia asmenine informacija ar el. banko prisijungimais telefonu, laiškais ar žinutėmis su tariamais „konsultantais“. Sulaukę tokios užklausos pirmiausia susisiekite su šaltiniu oficialiais, įmonės svetainėje esančiais kontaktais ir pasiteiraukite, ar iš tiesų jos atstovas į jus kreipėsi.

6. Venkite „Wi-Fi“ interneto prieigos

Apsiperkant ypač svarbu apsaugoti savo asmeninius duomenis. Dėl šios priežasties patariama vengti atlikti bankinius pavedimus bei įsigyti prekes ir paslaugas, prisijungus prie viešo belaidžio interneto tinklo. Tai atlikti saugiausia prisijungus prie mobiliojo interneto.

Jei visgi retkarčiais tenka pirkti el. parduotuvėse naudojantis viešu tinklu, darykite tai prisijungę prie VPN (angl. Virtual Private Network) privataus tinklo. Jis užšifruoja jūsų duomenis ir saugiai juos perduoda tarp kompiuterio bei serverio.

VPN yra vienintelis būdas saugiai apsipirkti internetu oro uostuose, kavinėse ir kitose viešose erdvėse.

7. Kritiškai įvertinkite neįtikėtinai gerus pasiūlymus

Jus pasiekiančias reklamas socialiniuose tinkluose ar el. laiškus su nuorodomis į ypatingus pasiūlymus vertinkite apdairiai. Jie gali vesti ir į apgaulingus tinklalapius.

Raudona vėliava gali tapti ir ypač žema prekės kaina. Prieš priimdami sprendimą pirkti, palyginkite prekės kainą bent keliose skirtingose svetainėse. Žinoma, ji tikrai skirsis, tačiau skirtumas neturėtų būti labai didelis.

Įvertinkite ir pristatymo mokestį, o jei perkate ne iš Europos sąjungos šalių – importo muito, pridėtinės vertės ir kitus papildomus mokesčius.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas