Internetinės pažinčių programėlės: saugesnės, tačiau vis dar kelia kibernetinio saugumo iššūkių ir rizikų

Pradedant robotais kompanionais ir baigiant dirbtiniu intelektu, kuris jums parenka geriausią partnerį, technologijos visam laikui įsipainiojo į mūsų asmeninį gyvenimą ir meilės paieškas, o ypač šiuo metu, kai dėl karantino apribojimų perkėlėme bendravimą į virtualią erdvę. Norėdami suprasti šios tendencijos poveikį saugumui, „Kaspersky“ ekspertai atliko išsamų devynių populiarių pažinčių programėlių tyrimą. Jie nustatė, kad, palyginti su ankstesniais 2017 m. tyrimais, pažinčių programėlės tapo daug saugesnės techniniu požiūriu. Tačiau jos vis dar kelia didelį pavojų vartotojų asmeniniams duomenims. Būtent šių programėlių vartotojai dažniausiai tampa kibernetinio persekiojimo arba „doksingo“ aukomis.

Sutikti savo gyvenimo meilę vakarėlyje dabar atrodo senamadiška, kadangi internetinės pažintys išgyvena tikrą aukso amžių. 2020 m. kovo mėn. „Tinder“ pasiekė rekordinius 3 milijardus paslinkimų per vieną dieną, o „OkCupid“ porų skaičius tų pačių metų kovo–gegužės mėnesiais išaugo 700 proc. Atsižvelgdami į šį didėjantį populiarumą, „Kaspersky“ ekspertai nusprendė pakartoti savo 2017 m. tyrimus, kurie padėjo suprasti, kaip pasikeitė pažinčių programėlės saugumo požiūriu.

Savo tyrimams „Kaspersky“ pasirinko devynias populiarias pažinčių programėles: „Tinder“, „Bumble“, „OkCupid“, „Mamba“, „Pure“, „Feeld“, „Her“, „Happn“ ir „Badoo“. Jie nustatė, kad, lyginant su 2017 m. duomenimis, nors pažinčių programėlės tapo techniškai saugesnės, jos vis tiek kelia grėsmę vartotojų privatumui.

2017 m. keturios iš tirtų programėlių leido perimti vartotojų duomenis, o daugelis kitų vis dar naudojo nešifruotą HTTP protokolą.

Tačiau 2021 m. padėtis žymiai pagerėjo. Nė viena programėlė nenaudoja HTTP protokolo, o vartotojų duomenys nėra perduodami, jei protokolas yra nesaugus. Tačiau pažinčių programėlėse vis dar iškyla rimtų problemų dėl privatumo. Dauguma pažinčių programėlių leidžia vartotojams užsiregistruoti naudojant asmenines socialinių tinklų paskyras („Instagram“, „Facebook“ ar „Spotify“). Jei vartotojas pasirenka šį metodą, jo profilyje automatiškai užpildoma informacija iš tos socialinių tinklų svetainės, pavyzdžiui, nuotraukos ir asmeniniai duomenys. Vartotojai taip pat raginami atskleisti informaciją apie savo darbovietę ar universitetą. Visi minėti duomenys leidžia lengvai rasti pažinčių portalo vartotojų socialinių tinklų paskyras ir, atsižvelgiant į jų privatumo nustatymus tose paskyrose, daugybę kitos asmeninės informacijos.

Be to, tokios programėlės kaip „Happn“, „Her“, „Bumble“ ir „Tinder“ reikalauja, kad vartotojai bendrintų savo buvimo vietą. Kai kurios programėlės, pavyzdžiui, „Mamba“, pateikia šią informaciją metrų tikslumu. „Happn“ turi papildomą funkciją, leidžiančią vartotojams pamatyti, kiek kartų ir kokiose vietose jų keliai susikirto su kitais vartotojais.

Prieiga prie duomenų, tokių kaip vartotojų buvimo vieta, darbo vieta, pavardė, kontaktinė informacija, atveria kelią kibernetiniam ar net fiziniam persekiojimui, o taip pat „doksingo“ atakoms (kai asmuo atskleidžia privačią informaciją apie kitą asmenį, norėdamas jį sugėdinti, įskaudinti ar kitaip pakenkti). „Mamba“ yra vienintelė programėlė, leidžianti vartotojams nemokamai paslėpti nuotraukas, o „Pure“ – vienintelė, kuri draudžia vartotojams fotografuoti pokalbius. Tai reiškia, kad kitos programėlės leidžia vartotojams dalintis pokalbiais ir nuotraukomis be kitų asmenų leidimo, galbūt šantažo ar „doksingo“ tikslais.

Tačiau daugelis programėlių turi mokamas versijas, kuriose galime rasti papildomas funkcijas, leidžiančias padidinti vartotojų saugumą. Pavyzdžiui, mokamose „Tinder“ ir „Bumble“ versijose galite rankiniu būdu pasirinkti savo buvimo vietą konkrečiame regione. Kadangi matomas tik regionas, o ne konkretus atstumas, daug sunkiau nustatyti tikslią vartotojo buvimo vietą. Dar kitos mokamos programėlių versijos, tarkim, „Happn“, siūlo „inkognito režimą“, kuris leidžia vartotojams paslėpti savo profilį nuo nepažįstamų žmonių.

„Visada sunku atrasti pusiausvyrą tarp skaitmeninio gyvenimo ir savo asmeninio privatumo, o perėjimas prie internetinių pažinčių sukuria dar vieną sritį, kurioje vartotojai turi pasirinkti geriausią būdą užmegzti naujas pažintis ir pasirūpinti savo skaitmeniniu saugumu. Laimei, per pastaruosius kelerius metus daugelis internetinių pažinčių programėlių juda teisinga linkme ir labiau saugo savo vartotojus. Programėlių kūrėjai siekia, kad jų duomenys būtų saugūs, o mokamos versijos leidžia vartotojams rankiniu būdu nurodyti savo buvimo vietą ar paslėpti asmenines nuotraukas. Tikimės, kad ateityje šias funkcijas bus galima nemokamai naudoti visose programėlėse. Tačiau svarbiausia, kad vartotojai būtų atsargesni ir apgalvotų, kokią asmeninę informaciją jie atskleidžia savo profiliuose ir asmeniniuose pokalbiuose“, – sako Tatjana Šiškova, „Kaspersky“ saugumo ekspertė.

Kalbant apie pažinčių programėlių ateitį, „Kaspersky“ turi keletą prognozių ir vilčių, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto naudojimas siekiant apsaugoti vartotojus nuo sukčiavimo ir patvirtintų paskyrų kūrimas. Apie šias ir kitas internetinių pažinčių ateities prognozes galite paskaityti „Earth 2050“ svetainėje.

Daugiau informacijos apie pažinčių programėlių saugumą galite sužinoti Securelist.com tinklaraštyje. „Kaspersky“ ekspertų patarimai, kurie padės apsaugoti jūsų asmeninius duomenis:

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį neatsakome.

Kol kas komentarų nėra.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas