SEB bankas atnaujina skyrius Vilniuje, kurie nuo šiol bus dar geriau pritaikyti klientų poreikiams. Rugpjūtį duris atvėrė atnaujintas SEB banko „Akropolio“ skyrius ir pertvarkytas Klientų konsultavimo centras pagrindinėje SEB banko būstinėje Konstitucijos prospekte.
Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Norintys apsipirkti internetu ir besinaudojantys SEB banko teikiamomis paslaugomis – šiąnakt susidurs su laikinais nepatogumais. Siekiant užtikrinti geriausią klientų naudojimosi patirtį – būtina atitinkama sistemų priežiūra. Būtent tokiems darbams dabar ruošiasi ir šis bankas.
SEB banko atstovai praneša, jog naktį iš spalio 11 į 12 dieną, tarp 02:45 – 04:30 val. nakties gali pasitaikyti trumpalaikių sutrikimų naudojantis SEB mokėjimo kortelėmis, bankomatais ir kortelių skaitytuvais. Pažymima, kad tokie trikdžiai gali trukti nuo 5 iki 10 minučių.
Pranešime pažymima, kad tuo metu taip pat neveiks SEB interneto bankas ir mobilioji programėlė. Negana to, klientai negalės atlikti mokėjimų el. parduotuvėse, kai atsiskaitant už prekes ar paslaugas savo tapatybę reikia patvirtinti SEB interneto banke.
Nors tai yra itin vėlyvas metas, tačiau kai kuriems SEB banko klientams tai gali sukelti tam tikrų nepatogumų. Banko pranešime taip pat raginama iš anksto pasirūpinti grynaisiais pinigais, jeigu toks poreikis būtų.
SEB pažymi, kad IT profilaktikos darbus bankas atlieka periodiškai, tai padeda užtikrinti sklandų paslaugų teikimą, jų saugumą ir kokybę.
Siunčiamas įspėjimas apie į jūsų finansus nusitaikiusius sukčius
SEB bankas įspėja apie itin įžūlią naują telefoninio sukčiavimo schemą, kurią pasitelkiant iš žmonių išviliojami ne tik internetinės bankininkystės duomenys, bet ir banko kortelės. Bankas ragina gyventojus būti budriais ir niekam neatskleisti savo asmens duomenų, neperduoti banko kortelių ir nediegti savo įrenginiuose nesaugių programėlių.
„Pastebėjome, kad gyventojams masiškai skambina sukčiai, apsimetantys „Google“, „Meta“, SEB ir kitų bankų arba policijos atstovais. Dažniausiai klientai sulaukia skambučio rusų kalba, kurio metu teigiama, kad kliento paskyra, kortelė ar sąskaita nėra saugios, kad kažkas neva bando į jas įsilaužti ir pasinaudoti duomenimis.
Tuomet žmogus sujungiamas su tariamais policijos pareigūnais ar banko darbuotojais, kurie prašo pateikti prisijungimo prie interneto banko duomenis arba kortelės PIN kodą.
Pasitaiko vis daugiau atvejų, kai sukčiai, įtikindami gyventojus, kad saugumo sumetimais būtina keisti kortelę, išvilioja pačias korteles drauge su jų PIN kodais. Pastarosios sukčiams perduodamos gyvai arba per pavežėjus, nurodant tikrąjį banko adresą kaip kelionės tikslą. Taip sudaromas įspūdis, kad kortelė neva siunčiama į banko skyrių“, – įspėja Daiva Uosytė, SEB banko Prevencijos departamento direktorė.
Siekdami apsisaugoti nuo mokėjimo kortelių duomenų vagysčių, be reikalo nesidalykite kortelių informacija neaiškios reputacijos tinklalapiuose – naudokitės tik jums gerai žinomomis svetainėmis.
Taip pat patartina turėti atskirą mokėjimo kortelę internetiniams mokėjimams bei reguliariai stebėti sąskaitų išrašus. Prisijungimams prie jautrių paskyrų aktyvuokite papildomas saugumo funkcijas, kaip, pavyzdžiui, dviejų veiksnių autentifikavimą.