Kibernetinio saugumo ekspertai: apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Pranešimas spaudai

2021-07-23, 15:10

0 komentarų
Kibernetinio saugumo ekspertai: apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą, kuris atskleidė šimtus internetinių svetainių, skirtų apgaule išvilioti pinigus. Žmonės, susigundę tokios svetainėse skelbiamais pasiūlymais greitai praturtėti, pateikia savo banko kortelių duomenis tiesiai į sukčių rankas.

UAB „Acrux cyber service“ direktorius Jokūbas Drazdas pastebi, kad nors internetinius sukčius sunku susekti, tačiau nusikaltimų vykdymui skirtos internetinės svetainės yra nesunkiai aptinkamos. Visgi jos ilgai nesusilaukia reikiamų institucijų dėmesio.

„Kibernetiniai nusikaltėliai naudoja daugybę įvairių būdų, skirtų išvilioti žmonių asmens duomenis, pinigus. Šiuo metu itin populiarus būdas – kvietimas palankiai investuoti, pirkti kriptovaliutas. Dažnai apgavikų sukurtose svetainėse pateikiamos žinomų žmonių, kurie, neva, pasitelkę šią priemonę uždirbo didelius pinigus, melagingos rekomendacijos. Tie, kurie susigundo „gera investicine grąža“, „palankiomis kriptovaliutų kainomis“ ir užsiregistruoja kibernetinių nusikaltėlių svetainėse, pateikia jiems savo asmeninę informaciją, banko kortelių duomenis, ar perveda dideles pinigų sumas „pelningoms investicijoms“, greitai lieka tuščiomis sąskaitomis. Kibernetiniai nusikaltėliai aktyviai naudoja net ir silpnai užmaskuotas internetines svetaines. Daugelis tokių svetainių veikia metų metus, todėl tokio pobūdžio nusikaltimai nesiliauja, o apgautų žmonių skaičius tik auga“, – sakė Jokūbas Drazdas.

Kibernetinio saugumo analitikams pakako vos 20 minučių, kad, naudodamiesi savo sukurta metodika ir specialia sistema, galėtų aptikti šimtus Lietuvoje registruotų internetinių svetainių, kurias naudoja apgavikai, siūlantys pabandyti „investuoti“ ir žadantys neįtikėtinai greitą uždarbį iš investicijų.

„Tikėtina, kad šios interneto svetainės Lietuvoje registruojamos legaliai, tačiau jos dažniausiai paslepiamos ir paieškos sistemose neparodomos. Kibernetinio saugumo specialistams tokias svetaines padeda aptikti specialios sistemos. Reikiamos institucijos, turėdamos šių svetainių adresus, galėtų lengvai užblokuoti prieigą prie jų ar panaikinti jų registraciją ir taip apsaugoti žmones bent jau nuo tokio pobūdžio apgaulės atvejų“, – teigė kibernetinio saugumo analitikas Darius Povilaitis.

Kibernetinio saugumo analitikas mano, kad tokios svetainės turėtų būti blokuojamos taip pat, kaip ir tos, kurios platina nelegalų, autorių teises pažeidžiantį turinį ar organizuoja nelegalius lošimus.

Informacinių technologijų įmonė tyrimą yra paviešinusi ir internete. Tikimasi, kad šis tyrimas ne tik detaliau parodys šios kibernetinės apgaulės principus, padės išvengti apgaulės internete, bet ir atkreips valstybinių institucijų, galinčių nedelsiant reaguoti bei apsaugoti informacinę erdvę nuo kibernetinių nusikaltėlių, dėmesį.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Kinai meta milžiniškus resursus į elektromobilių rinką: naujausias tyrimas atskleidžia neįtikėtiną realybę, vienas iš gamintojų gavo įspūdingą sumą iš vyriausybės

Arnas Balčiūnas

2024-04-17, 19:55 (atnaujinta 2024-04-18, 04:29)

1 komentaras

Elektrinių automobilių populiarumas auga. Daugelis bendrovių gamina vis daugiau būtent tokiais varikliais aprūpintų transporto priemonių, o kai kuriose šalyse jų populiarumas – itin didelis. Niekam ne naujiena ir didėjantis Kinijos gamintojų populiarumas.

Kinai meta milžiniškus resursus į elektromobilių rinką: naujausias tyrimas atskleidžia neįtikėtiną realybę, vienas iš gamintojų gavo įspūdingą sumą iš vyriausybės

Elektrinių automobilių populiarumas auga. Daugelis bendrovių gamina vis daugiau būtent tokiais varikliais aprūpintų transporto priemonių, o kai kuriose šalyse jų populiarumas – itin didelis. Niekam ne naujiena ir didėjantis Kinijos gamintojų populiarumas.

Remiantis naujai atliktu tyrimu, paaiškėjo, kad Kinijos automobilių milžinė BYD gavo mažiausiai 3,4 milijardus eurų tiesioginių vyriausybės subsidijų, kurios buvo suteiktos kaip dalis Pekino siekio paskatinti dominavimą elektrinių transporto priemonių ir kitų švarių technologijų srityje.

Parama pirmaujančiam Kinijos elektromobilių gamintojui šoktelėjo nuo 220 milijonų eurų 2020 metais iki 2,1 milijardo eurų vos po dviejų metų, trečiadienį paskelbė Vokietijos Kylio pasaulio ekonomikos institutas.

BYD taip pat gauna naudą iš vietinių baterijų gamintojų rėmimo ir pirkėjams daromų nuolaidų savo automobiliams, teigiama ataskaitoje, kuri pateikiama Europos Sąjungai pradėjus tyrimą dėl galimai nesąžiningos paramos Kinijos elektromobilių sektoriui.

Tokios subsidijos, kaip tos, kurios yra išmokėtos BYD, „leido Kinijos įmonėms greitai išsiplėsti ir užvaldyti Kinijos rinką, bei vykdyti sparčią plėtrą į ES rinkas“, teigia Vokietijos vyriausybei patariantis institutas.

ES susiduria su skatinimais iš naujo subalansuoti prekybą su Kinija, po to, kai tokios šalys, kaip Prancūzija, įvardija ekonomines grėsmes, kylančias dėl į bloko rinką plūstančių Kinijoje pagamintų prekių.

BYD ir jos konkurentai „Nio“ ir „Geely“ po augimo Kinijoje, plečiasi į Europą, kurioje vykstant įtemptam elektromobilių kainų karui vakarietiški gamintojai, įskaitant „Tesla“ ir „Volkswagen“, pralaimi rinkos dalį.

Kylio instituto teigimu, iš esmės visos Kinijos biržos bendrovės 2022 metais gavo tiesioginių išmokų, pažymėdami paramą vėjo, saulės ir geležinkelių bendrovėms. Kinijos parama pramonei yra „mažiausiai tris, keturis“ kartus didesnė, nei ES ir EBPO šalyse, teigė grupė.

ES įsteigė 40 milijardų eurų inovacijų fondą, kuris padės konkuruoti su Kinija ir JAV infliacijos mažinimo įstatyme numatytomis subsidijomis.

Spalį, Europos Komisija pradėjo tyrimą siekdama išsiaiškinti, ar Kinijos parama bendrovėms, įskaitant BYD, SAIC ir „Geely“ suteikė šalies pramonei nesąžiningą pranašumą. Pradiniai tarifai gali įsigalioti jau liepos mėnesį.

Kinija tyrimą dėl subsidijų pavadino protekcionistiniu ir teigia, kad jos automobilių gamintojai laimi elektromobilių lenktynes dėl savo geros kokybės produktų.

Kinijos komercijos ministras Wangas Wentao sekmadienį Paryžiuje teigė, kad Kinijos elektromobilių gamintojai remiasi „nuolatinėmis technologinėmis naujovėmis“ ir pažangiomis vietinėmis pasiūlos grandinėmis, o ne vyriausybe.

Kitą savaitę įvyksianti Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kelionė į Kiniją reiškia „puikią galimybę“ derėtis su Pekinu dėl jo subsidijų, teigia vienas iš ataskaitos bendraautorių, Dirkas Dohse.

BYD veiklą pradėjo kaip baterijų gamintojas, tačiau investavo dideles sumas į elektromobilių ir „plug-in“ tipo hibridų technologijų tyrimus. Ji patyrė staigų augimą po to, kai dėl dosnių subsidijų įsigyjant elektromobilį, pradėjo kilti vietinė Kinijos automobilių rinka.

Bendrovė, kuri 2023 metais deklaravo apytiksliai 4,1 mlrd. eurų siekiančias pajamas, taip pat sugebėjo sumažinti vakarietiškų gamintojų kainas Kinijoje. Jos „Seagull“ hečbeko su 10 colių besisukančiu ekranu mažmeninė kaina prasideda nuo mažiau, nei 10 000 JAV dolerių.

1 komentarų

China car

Žlobai, iš ko perspauzdinote šitą tekstą? BYD yra patys baterijų gamintojai, antri pagal dydįkinojoje.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas