Kibernetinio saugumo specialistas: daugelis valstybinių institucijų sėdi tarsi ant tiksinčios bombos

Pranešimas spaudai

2021-10-16, 13:15

0 komentarų
Kibernetinio saugumo specialistas: daugelis valstybinių institucijų sėdi tarsi ant tiksinčios bombos

Nors neseniai ESET atliktame tyrime nustatyta, kad Lietuva yra antroji šalis Europoje pagal saugumą internete, tačiau Lietuvos kibernetinio saugumo ekspertai tikina, kad nereikia šia informacija pernelyg džiaugtis, nes vis dar daugelis viešojo sektoriaus organizacijų, nesiimdamos veiksmų, galinčių apsaugoti savo duomenis, sėdi tarsi ant tiksinčios bombos.

Dažniausiai duomenų apsauga susirūpinama tik po incidentų

Lietuvoje veikiančios dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojančios informacinių technologijų įmonės UAB „Acrux cyber service“ direktorius Jokūbas Drazdas pastebi, kad kibernetiniu saugumu dažniausiai viešasis sektorius susirūpina tik po įsilaužimų ir duomenų vagysčių.

„Deja, matome tendenciją, kad po tokių įvykių, kaip „CityBee“ ar Užsienio reikalų ministerijos duomenų vagystės, daugėja besikreipiančių dėl įsilaužimų testavimo ar kitų kibernetinio saugumo paslaugų, tačiau iš visuomenės, žiniasklaidos akiračio dingus tokiems įvykiams, nurimsta ir organizacijos. Lietuvoje vis dar neskiriamas pakankamas dėmesys kibernetiniam saugumui. Saugumo spragų taisymas jau po įsilaužimų yra skaudžiausia pamoka. Spragas gali „užtaisyti“, tačiau žalos, kurią padarė įsilaužėliai, nebeatitaisyti“, – sakė Jokūbas Drazdas.

Valstybinės institucijos ne visada reaguoja į pastebėtas kibernetinio saugumo spragas

Pasak Jokūbo Drazdo, kibernetinio saugumo analitikai dažnai patys praneša Lietuvos valstybinėms institucijoms apie aptiktas saugumo spragas, tačiau į jų informaciją ne visada reaguojama operatyviai.

„Mūsų kibernetinio saugumo analitikai kai kurioms valstybinėms institucijoms yra ne vieną kartą geranoriškai pranešę dėl aptiktų saugumo spragų, kuriomis gali pasinaudoti kibernetiniai nusikaltėliai. Gaila, bet ne visada po perspėjimų institucijos imasi veiksmų. Šiuo metu daugelis institucijų sėdi tarsi ant tiksinčios bombos, tiesiog laukdamos, kada ji sprogs. Manau, tokiais neramiais laikais kiekvienas valstybinės organizacijos vadovas turėtų jausti atsakomybę dėl savo vadovaujamos organizacijos saugumo. Kibernetinis saugumas šiandien yra toks pats svarbus kaip ir fizinis saugumas“, – teigė kibernetinio saugumo įmonės vadovas.

Kibernetinio saugumo specialistas siūlo skirti didesni dėmesį naujų sistemų kūrimui ir nepamiršti senų

Jokūbas Drazdas mano, kad problemos, susijusios su informacijos apsauga, yra įsisenėjusios ir jas reikia spręsti iš pagrindų – kompleksiškai.

„Šiandien visos viešojo sektoriaus institucijos valdo įvairias IT sistemas. Kai kurios saugo itin jautrius duomenis. Neužtenka to, kad sukūrus naują sistemą, jos kūrėjai atlieka saugumo testavimą. Testavimas ne visada gali parodyti sistemos pažeidžiamumą, taip pat ne visi programuotojai yra kompetentingi užtikrinti pakankamą kuriamos sistemos saugumą. Technologijos itin sparčiai vystosi. Jei vakar sistema buvo saugi, rytoj dėl tobulėjančių įsilaužėlių ji gali tapti pažeidžiama. Reikia nepamiršti, kad viešajame sektoriuje labai daug senų sistemų, o naujos kuriamos be kibernetinio saugumo specialistų dalyvavimo. Valstybinės institucijos, dar planuodamos sistemų kūrimo viešuosius pirkimus, turėtų atlikti namų darbus, kad ateityje galėtų išvengti įsilaužimo atvejų. Pirmiausia, būtina numatyti, kad sistema būtų kuriama dalyvaujant kibernetinio saugumo specialistams. Taip pat būtina nepamiršti senų ir apleistų sistemų, kurios įsilaužėliams gali tapti vartais į organizacijos duomenų saugyklas“, – sakė Jokūbas Drazdas.

Jei situacija nesikeis, apie duomenų vagystes iš valstybinių institucijų – dar išgirsime

Jokūbas Drazdas mano, kad tinkama duomenų apsauga turėtų būti vienas iš valstybės prioritetų.

„Šiandien karai vyksta ne tik apsiginklavus tankais. Kibernetinės atakos yra ne mažiau pavojingos. Pagalvokime, ką gali padaryti kibernetiniai nusikaltėliai, nusitaikę į sveikatos priežiūros, energetikos sektorius. Dažnai mums nedraugiškose valstybėse įsilaužėlių grupuotės yra itin pažangios ir jos dažnai nusitaiko būtent į viešąjį sektorių: pavagiami duomenys, sustabdomos sistemos, dėl kurių neveikimo stoja ir institucijos darbas, skleidžiama melaginga, valstybei žalinga informacija ir kt. Kol kibernetinis saugumas valstybėje netaps prioritetu, apie įsilaužimus į valstybines institucijas dar tikrai išgirsime“, – teigė UAB „Acrux cyber service“ direktorius.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

Pranešimas spaudai

2024-04-17, 19:54

0 komentarų

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Dėka lengvos bei kompaktiškos konstrukcijos, objektyvas ne tik užtikrina aukščiausią vaizdų kokybę, tačiau ir yra patogus nešioti.

Naujasis objektyvas pasižymi didele raiška, puikiu bokeh efektu ir greitu, tiksliu, tyliu automatiniu fokusavimu. Įspūdingai lengvas, 409 g sveriantis objektyvas lengvai nešiojamas, todėl galite lengvai mėgautis kasdieniu fotografavimu, iš perspektyvos, kurią galima išgauti tik naudojant plačiakampį objektyvą.

Objektyvas turi tą patį filtro skersmenį, darbines savybes ir yra beveik tokio pat dydžio bei svorio kaip ir 2024 m. vasario mėn. paskelbtas „FE 24-50mm F2.8 G“, todėl lengva fotografuoti fotoaparatą laikant tiek rankose, tiek naudojant stabilizatorių.

„FE 16-25mm F2.8 G“ praplečia tiek fotografijos tiek videografijos galimybes fiksuojant įvairias scenas, pavyzdžiui kraštovaizdžius, architektūrą ar portretus.

Pagrindinės FE 16-25mm F2.8 G savybės

  • Kompaktiškas ir lengvas dizainas su naujausia optine ir mechanine konstrukcija.

  • Filtro skersmuo φ67 mm, didžiausias skersmuo 74,8 mm, ilgis 91,4 mm, svoris apie 409 g.

  • Efektyviai išdėstant tris ypač mažos dispersijos stiklus ir keturis asferinius lęšius, įskaitant vieną mažos dispersijos asferinį lęšį, sumažinamos įvairios aberacijos, pvz., chromatinė aberacija, ir pasiekiamas aukštos skiriamosios gebos vaizdas nuo ekrano centro iki kampo.

  • 11 lapelių žiedinė diafragma ir sferinių aberacijų optimizavimas užtikrina gražų bokeh efektą, kuris yra skiriamasis „Sony G“ objektyvų bruožas.

  • Labai gera fotografavimo stambiu planu geba - mažiausias fotografavimo atstumas yra 0,18 m, o didžiausias didinimas - 0,20x.

  • Įmontuoti du linijiniai varikliai leidžia greitai, tiksliai, bei tyliai fokusuoti net ir greitai judančius objektus. Taip pat palaikomas greitas, nepertraukiamas fotografavimas su AF/AE sekimu iki maždaug 120 kadrų per sekundę kartu su α9 III pilno kadro veidrodiniu fotoaparatu. Sklandus sekimas net ir filmuojant 4K120p/FHD240p didelės kadrų spartos vaizdo įrašus, kuriems reikia tikslaus fokusavimo. Naudojant rankinį fokusavimą, linijinis atsakas leidžia tiksliai išgauti aukštos kokybės vaizdą.

  • Kvėpavimo kompensacija leidžia stabilizuoti vaizdą filmuojant.

  • Suderinamas su α serijos fotoaparato vaizdo stabilizavimo funkcija „Active mode“, pasiekiamas aukštas vaizdo stabilizavimo efektas.

  • Ypač patogus valdymas naudojant fokusavimo išlaikymo mygtuką, diafragmos žiedą, diafragmos paspaudimo įjungimo / išjungimo jungiklį ir fokusavimo režimo jungiklį.

  • Sukurtas taip, kad būtų atsparus dulkėms ir drėgmei, padengtas fluoro danga, neleidžiančia purvui prilipti prie priekinio objektyvo paviršiaus.

Kaina ir prieinamumas

Naująjį FE 16-25 mm F2,8 G bus galima įsigyti xx m. už maždaug xxx. Jį parduos „Sony“ įgaliotieji platintojai visoje Europoje.

Čia galima rasti įvairių išskirtinių istorijų, vaizdo įrašų ir įdomaus naujo turinio, nufilmuoto naujausiais fotoaparatais ir kitais „Sony“ gaminiais. „Sony“ Europos fotografijos centras prieinamas 22 kalbomis, jame pateikiamos naujienos, konkursai ir naujausias „Sony“ renginių kiekvienoje šalyje sąrašas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas