Internetas

Paaiškėjo populiariausi slaptažodžiai Lietuvoje: jeigu naudojate vieną iš jų – nedelsiant pasikeiskite į naują, pateikta svarbi priežastis

Gegužės 4 dieną buvo minima Pasaulinė slaptažodžių diena, todėl lietuvių slaptažodžių tvarkyklės „NordPass“ kūrėjai primena apie didžiausias slaptažodžių kūrimo klaidas, kurių turėtų vengti interneto naudotojai. Remiantis 2022 m. bendrovės paskelbtu tyrimu, „123456“ yra populiariausias slaptažodis Lietuvoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Paaiškėjo populiariausi slaptažodžiai Lietuvoje: jeigu naudojate vieną iš jų – nedelsiant pasikeiskite į naują, pateikta svarbi priežastis

Lietuvoje dažniausiai naudojamų slaptažodžių dešimtuką sudaro „123456“, „kilobaitas“, „123456789“, „lopas123“, „labas123“, „123123“, „Matttt24“, „nesakysiu“, „samsung“ ir „kompas“. Pasaulyje populiariausias slaptažodis „password“ (liet. slaptažodis) taip pat mėgiamas ir Lietuvos gyventojų – sąraše rikiuojasi 37-as, o jo lietuviškas atitikmuo „slaptazodis“ atsidūrė 14-oje vietoje.

„Aliexpress“ nuolaidos iki 70%. Spauskite čia.

Pasak Gedimino Brenciaus, „NordPass“ produkto plėtros vadovo, paprastos skaičių, raidžių ir simbolių kombinacijos, tokios kaip „123abc“, „qwerty“ ar „a1b2c3“, bei žodyno žodžiai sudaro didžiąją dalį populiariausių slaptažodžių. Apsaugoti turimas paskyras, naudojant savo vardą, gyvūnų, šalių ar miestų pavadinimus, taip pat įprasta praktika. Lietuvoje itin populiaru naudoti vardą Mantas, o „katinas“ išlieka populiariausias slaptažodis gyvūnų kategorijoje. Žodžiai „lietuva“ ir „kaunas“ taip pat itin pamėgti lietuvių.

Keiksmažodžiai, meilūs bei mažybiniai žodžiai randami daugelyje šalių sąrašų. Anglakalbėse šalyse, tokiose kaip JAV, Australijoje, dažnai sutinkami slaptažodžiai „fuckyou“, „fuckoff“, „fuckyou1“, „fuckyou1“, taip pat ir „iloveyou“, „love“, „sunshine“. Lietuvoje pamėgti slaptažodžiai „kaciukas“, „saulute“ ir panašūs.

Praėjusiais metais nepriklausomiems kibernetinio saugumo incidentų tyrėjams išanalizavus slaptažodžių kūrimo įpročius 30-yje pasaulio šalių paaiškėjo, kad interneto naudotojų įpročiai menkai kinta. 73 proc. populiariausių pasaulyje slaptažodžių pernai buvo tokie pat, kaip ir 2021-aisiais. Be to, 83 proc. slaptažodžių, kurie rikiuojasi šių metų sąraše, gali būti „nulaužti“ greičiau nei per sekundę.

„Žmonės kuria slaptažodžius, kuriuos paprasta atsiminti, – būtent tai yra pagrindinė interneto naudotojų klaida“, – teigia G. Brencius. Jo tikinimu, slaptažodžius turėtų sudaryti visiškai atsitiktinės didžiųjų, mažųjų raidžių, skaičių, ir kitų ženklų kombinacijos, mažiausiai 20-ies simbolių. „NordPass“ ekspertas taip pat pataria nenaudoti tų pačių slaptažodžių skirtingoms paskyroms apsaugoti, išbandyti slaptažodžių tvarkykles ir jų siūlomus automatinius slaptažodžių generavimo įrankius.

Tyrimas atliktas, bendradarbiaujant su nepriklausomais tyrėjais, nagrinėjančiais duomenų nutekėjimo atvejus. Analizuoti viešai prieinami duomenys, kurie nutekinti įvairių kibernetinių atakų metu. Tyrėjai įvertino 3TB dydžio duombazę.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

atnaujinta 2023-05-06, 16:44

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas