Internetas

„Tele2“ perspėja lietuvius apie didžiulį pavojų: sukčiai naudoja naują techniką, o užkibus gali tekti brangiai susimokėti

Tarp labiausiai paplitusių sukčiavimo būdų liepos mėnesį atsidūrė kenkėjiškos programos bei „fišingas“, o viena dažniausiai pasitaikiusių grėsmių viliojo aukas paprastais svorio metimo būdais.

„Tele2“ perspėja lietuvius apie didžiulį pavojų: sukčiai naudoja naują techniką, o užkibus gali tekti brangiai susimokėti

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle teikiama kibernetinio saugumo paslauga praėjusį mėnesį užkirto kelią beveik 25 mln. grėsmių. Tai apie 5 mln. daugiau nei birželį ir net 15 mln. daugiau nei gegužės mėnesį.

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

Grėsmių skaičius nuolat auga

Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, pastebi, kad kibernetinių grėsmių skaičius nuosekliai auga, o pačios atakos tampa vis sudėtingesnės ir sunkiau atpažįstamos. Pasak jo, liepos mėnesį kibernetiniai pavojai kilo iš beveik 17 tūkst. kenkėjiškų domenų, o tai yra 5 tūkst. daugiau nei birželį. Iš šių domenų kylančios grėsmės galėjo pakenkti vartotojams, jeigu jų įrenginiai nebūtų buvę apsaugoti.

„Nors apie kibernetinį saugumą kalbama itin daug, dalis žmonių vis dar tampa sukčių aukomis, nes nežino, kaip atpažinti tam tikras grėsmes. Kad padėtų internete išvengti sukčių atakų, sukurta „Tele2“ interneto apsauga, kuri aptinka ir užblokuoja prieigą prie kenkėjišku turiniu užkrėstų svetainių ir nuorodų, taip sukuriant saugią terpę naršymui, darbui ar pramogoms“, – sako D. Drakickas.

Viliojo lieknėjimo pažadais

D. Drakickas atkreipia dėmesį, kad viena dažniausių ir sudėtingesnių sukčiavimo schemų, kuriai liepos mėnesį saugumo paslauga užkirto kelią Lietuvoje, buvo susijusi su sveikatingumu. Žmones viliojo interneto svetainė, kurioje neva buvo parduodamas batų vidpadis, padedantis numesti svorio ir greičiau deginti riebalus.

„Tai, kad produktas puslapyje buvo įvardijamas kaip stebuklas, kuris padės neįtikėtinu greičiu numesti svorio, jau yra ženklas, kad tai gali būti sukčių pinklės. Programišiai pasinaudoja vasaros sezonu ir žmogaus noru būti patraukliam. Tokio pobūdžio žinutės yra gana įprastos sukčiavimo schemoms. Jos trumpos, bet įtaigios, viliojančios aukas paslaptingais sakiniais, kurie kelia susidomėjimą ir smalsumą. Tačiau nemažai žmonių į šią užkrėstą svetainę taip pat buvo nukreipti iš įvairių įtartinų svetainių, kuriose jie tiesiog kažką spustelėjo ir iškart pasirodė ši svorio metimo reklama“, – teigia D. Drakickas.

Šio netikro skelbimo tikslas – iš aukų išvilioti jų asmeninę informaciją, pavyzdžiui, el. pašto adresus ir slaptažodžius, o blogiausiais atvejais – bankininkystės prisijungimo duomenis.

Ataką išduoda ir sulėtėjęs telefonas

Kibernetinio saugumo paslaugos statistika rodo, kad dažniausia kibernetinė grėsmė Lietuvoje liepos mėn. buvo susijusi su kenkėjiškomis programomis. Kenkėjiškos programos yra plati sąvoka, susijusi su įvairių rūšių kenkėjiška programine įranga, skirta pažeisti ir sugadinti naudotojų įrenginius ir sistemas. Turbūt labiausiai žinomos yra vadinamosios „Trojos arklio“ programos. Lietuvoje su viena iš kenkėjiškų programų versijų susijusių grėsmių skaičius iš viso išaugo iki daugiau nei 23 mln. Tai yra daugiau nei 6 milijonais daugiau lyginant su birželio duomenimis.

Antroji pagal dažnumą grėsmė Lietuvoje liepos mėn. buvo susijusi su „fišingo“ (angl. „phishing“) schemomis, kurios atakavo iš apie 6 tūkst. domenų. Šios grėsmės darosi vis sudėtingesnės, todėl jas tampa sunkiau atpažinti net patyrusiems ekspertams. Tokios apgavystės plinta elektroniniais laiškais, SMS žinutėmis arba pokalbių programėlėmis, kuriose dalijamasi netikromis nuorodomis, žadančiomis prizus ir kitas naudas. Tačiau iš tiesų tokios nuorodos vartotoją nuveda į domenus su kenkėjišku kodu arba schemomis, kuriomis siekiama išvilioti slaptus duomenis.

Trečioje vietoje liepos mėn. atsidūrė grėsmių tipas, susijęs su vadinamaisiais „C&C“ centrais, kurie tampa vis populiaresni ir, atrodo, vis sudėtingesni. Šie centrai bando įtraukti įrenginius į botų tinklus ir toliau jais naudotis įvairiais kenkėjiškais tikslais. Vartotojai pastebi, kad jų interneto ryšys ir įrenginiai palaipsniui tampa lėtesni, o bendra naudojimo patirtis pastebimai prastėja.

Anot eksperto, nuo šių kibernetinių grėsmių internete apsisaugoti gali padėti speciali apsauga. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta apsauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus įsilaužti klientai yra informuojami SMS žinute ar el. laiškais. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

Temos

10 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Petras Simonas

Perspėju ir aš. Pjauna grybą, mala šūdą, daugybė skelbiamų stebuklų, gliučins tilipuonus, sensta mat greitai. Greit imsit kreditan tilipuona dviem metam, bet pasens per pusę metų. Skubėkit su mokslu... Rakom stosit svilintojų 5G žydų būrelis, subinei armatūra pareis žiurkėms garbėtroškoms, radiatorių statytojams, supistai sulėtėjusiai super kokybės beraščiai propaguotojai. Saugokit savo vaikus. O gal žydri esat, prisisvinguriavę jų? Lezbės ir pyderai iš visų telekomunikacijų bendrovių? Ateis laikas, mokslininkai super kokybės 2 pasaulinio karo vokiški daktarai be perspėjimo būsit nušauti. Prasineškit Dulkiui ką prisidirbę esat, galit nebeatgailauti žudikai 5G bybiai jūs saugumiečiai ir banditai. Mokytis reikėjo. Garbėtroškos riestanagiai...Pyzdėc pareina ant jūsų... Laikas priartėjo! Pasirašo vyr. Lietuvos vyrū ūsologas dėsiantis be pasigailėjimo pušką prie jūsų kaktos! Karūnuotuosiems jezabelistams ir jų kluikom kurvom lucentiniai xui veik specialistai, pisa protą iš kitos operos, be sąžinės graužimo. Kiek prilaidota vyrų per jūsų pokštus... Iš jūsų pačių dar bus imami organai, kad atstatyti nekaltai pasikeitusiems į dirbtinus. Robotnikai besmegeniai būsit pamauti ant kuolų, daugiakanalio ryšio specialistai. Matot ir mano IP. Malonė su jumis. Išsigelbės tik labai maža dalis jūsų. Ten valytojos bet ne aukščiau... Rinkodaristai gražins savo algas dešimteriopai iš savų lėšų, už bendradarbiavimą su fašistine komanda, paukščių ir žmogbeždžionių gripo. Minios nualsintos

Tas patsPetras Simonas

Prisiminiau, dar prasineškit ir angelams sargams kaip padidėjo avaringumas keliuose, ir kaip medikai neatsakingi už vairuotojus ir transporto priemones bei krovinius kai ale nuo infarktų nučiuožia nuo kelio su galiojančia medicinine pažyma. O vairuoti gali iki tada ir tada. Ir jie daktarai tegul neša atsakomybę darbų saugos. O kai buvau pas juos tai norėjo ir ūgį ir svorį ir t.t. pamatuoti. Tai sakau mokama pisiulka kiek ten 27 € tai duok nes jau 30 metų šitai nugydimo sistemai nepriklausau ir neinu, tik stebiu kaip liaudį žydai dėl šaibų gydo... O ta boba sako tu nedraustas, tai va dvigubai pisa kontoros veterinarų, dar vis tiek ligonių kasas išpisa ir tiek... o nepriklausytu... Nesakau kad visi taip daro, bet sąžiningų viršaičių vet. rajoninių med institucijų praktiškai nėr. Mobingas pareis ir ant jūsų susipisėlių senių daktarų, už nužudytus jaunuosius specialistus...

Vladas

Kam kalbėti apie kažką jei epolicija savo tinklalapyje įsileido vagį o gal ir ne vieną( užkibau abt vieno pabandžius patikrinti savo duomenis) buvau nukreiptas pas kažk okį veikkėja ir nuskaityti 5€...

Rokas

Galima ne naudoti apsaugos sistemos nėra programišius čia pisa proto ir daug nori uždirbti pinigų

Dana

O as manau, kad tele2 susigalvojo ,kaip pasipelnyt! Nuo kliento 1,49 i mėn, tai ir apvali sumelė susidarys! Tiesa, gudruoliai!?

Klientas

Tele2 ne gina vartotojus o tik apiplėšia klientus be jų sutikimo įjungdami apsaugą ir reikalaudami susimokėti. Realiai ne saugo savo klientus, o renka privačią informacija be sutikimo.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas