Mokesčių inspekcija įspėja kiekvieną šalies gyventoją: šią informaciją būtina žinoti kiekvienam, pasitikrinkite, ar viską žinote jau dabar

Paskelbė Lukas Snarskis
2024-06-06, 19:54

Sulaukėte įtartinos SMS žinutės, kurioje pranešimas apie permokas, nedeklaruotas pajamas, apie nesumokėtą baudą, o gal gavote el. laišką nuo VMI ar kitų institucijų dėl netikėtos subsidijos? Būkite budrūs – tai gali būti bandymas sukčiauti.

Pasitaiko atvejų kuomet VMI vardas yra naudojamas bandant sukčiauti, pavyzdžiui, siunčiant SMS žinutės ar kitus pranešimus, kreipiant į internetines svetainės, kurios imituoja VMI.

Norime paaiškinti, kaip atpažinti tokius pranešimus, jog netaptumėte sukčiavimo aukomis bei ką svarbu žinoti, jei jau patekote į tokią situaciją.

Kaip atpažinti bandymą sukčiauti?

Reikėtų žinoti, jog VMI nesiunčia gyventojams pranešimų SMS žinutėmis, kuriose yra papildomos nuorodos. Tačiau tai dar ne viskas.

SMS žinutes VMI vardu klientai gali gauti užsiregistravę vizitui ar, pvz. dėl gauto pranešimo VMI sistemoje, tačiau nuoroda prie jų nėra pateikiama. Taip pat, kitos institucijos nesiunčia SMS žinučių su informacija apie VMI.

Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.

Gautame pranešime pateikiama nuoroda ne į VMI interneto svetainę ar VMI informacines sistemas, bet į kitus internetinius adresus, kurie kartais gali būti vizualiai panašūs į VMI svetainės internetinį adresą.

VMI rekomenduoja

Rekomenduojame nespausti įtartinuose pranešimuose esančių nuorodų. Gautame pranešime esanti tikroji nuoroda gali būti užmaskuota. Tikrąją nuorodą galite pamatyti atsargiai užvedę ant nuorodos pelės žymeklį, bet jos nespausdami.

Sukčiai yra sukūrę interneto svetainių vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų interneto svetaines, naujienų portalus. Tokiose sukčių svetainėse pateikiama melaginga informacija, išgalvotos sėkmės istorijos investuojant į kriptovaliutas, siūlymai investuoti, padidinti pajamas, užpildyti formas dėl mokesčių nemokėjimo ir pan.

VMI interneto svetainės adresas yra https://www.vmi.lt/ ir visų VMI informacinių sistemų adresai turi galūnę .vmi.lt prieš pirmą pasvirąjį brūkšnį "/" (pvz.: https://deklaravimas.vmi.lt/lt/Naujienos/NaujienosVISI.aspx).

Tikrinkite siuntėjo el.pašto adresą

Oficialūs VMI institucijos el. pašto adresai baigiasi galūne @vmi.lt. Sukčiai dažnai naudojasi labai panašiais el. pašto adresais su panašiomis galūnėmis (pvz.: @vmi.com, @vni.lt, @vmi.org. arba manovmi@vmi.meil-snder.lt)

Kartais sukčiai kaip laiško siuntėją nurodo VMI darbuotojo el. pašto adresą, todėl gavus tokį laišką reikia atkreipti dėmesį į antrąjį siuntėjo el. pašto adresą: jeigu jis nesutampa su priekyje nurodytu VMI el. pašto adresu (pvz.: "), tai reiškia kad tikrasis siuntėjo el. pašto adresas yra ne VMI darbuotojo ir VMI šio el. laiško nesiuntė.

Ar įtariate pasikėsinimą sukčiauti?

Jei turite abejonių dėl gauto pranešimo, kuriame prisistatoma VMI, susisiekite su mumis prisijungę prie Mano VMI ir parašę paklausimą (skiltyje Paslaugos > Paklausimai) ar el. laišką į duomenu_sauga@vmi.lt (kartu pridedant gauto pranešimo vaizdą), arba paskambinę telefonu +370 5 260 5060.

Ką daryti jeigu kažkas prisijungė prie mano VMI?

Jungiantis per išorines sistemas ar su elektroniniu parašu asmuo papildomai turi patvirtinti savo tapatybę (telefone ar naudojant generatorių), todėl net žinant asmens e. pašto adresą, telefono ryšio numerį, asmens kodą pašalinis žmogus be gyventojo žinios prisijungti prie VMI sistemų galimybės neturi.

Jei jungiantis prie VMI sistemų naudojate VMI suteiktą prisijungimo vardą ir slaptažodį ir įtariate, jog šiuos duomenis galėjo sužinoti pašaliniai asmenys (nes pvz. pastarieji buvo saugomi e. pašto dėžutėje), tokiu atveju rekomenduojame kuo greičiau pasikeisti prisijungimo slaptažodį.

ATKREIPIAME DĖMESĮ – įprastai gavus VMI prisijungimo vardą ir slaptažodį elektroniniu paštu, gautą slaptažodį privaloma pasikeisti iš karto.