Mažiausias BMW pasaulyje - sugrįžo: nekainuos nė 15 tūkstančių turės integruotą elektrinį paspirtuką

BMW

Paulius Černiauskas

2021-02-14, 10:40 (atnaujinta 2022-12-18, 13:50)

0 komentarų
Mažiausias BMW pasaulyje - sugrįžo: nekainuos nė 15 tūkstančių turės integruotą elektrinį paspirtuką

Šveicarijos kompanija „Micro Mobility Systems“, kuri specializuojasi lengvųjų asmeninių transporto priemonių gamyboje, pristatė išankstinę atnaujintą savo naujojo elektromobilio versiją, kuri yra ne kas kitas, o moderni „BMW Isetta“ mikroautomobilio kopija.

Automobilis pavadintas „Microlino 2.0“ vardu, kas tikrai atspindi jo kompaktinius matmenis ir gebėjimus ne tik lengvai manevruoti esant intensyviam eismui, bet ir patogiai prisiparkuoti net labiausiai apkrautoje aikštelėje. Tuo pačiu metu 450 kilogramų sverianti transporto priemonė viduje sutalpins du suaugusiuosius ir 300 litrų bagažinėje dar tilps geras maišas bulvių. Taip, būtent maišas bulvių, nes prikeldami iš užmaršties šį mažylį kūrėjai tikisi pasiekti jauno, kūrybingo, tvarias idėjas propaguojančio miestelėno širdį. O jaunas miestelėnas juk žino, kad geriausias ir sveikiausias produktas auga tik pas močiutę kaime, o iki jo su šiuo elektromobiliu nuriedėsite be vargo ir grįšite neprisidarę gėdos dėl mažos bagažinės talpos.

Maksimalus „Mikrolino“ greitis yra 90 km/h, todėl jis tinkamas naudoti ne tik mieste, bet ir važiuojant greitkeliais. Jame sumontuotas 20 AG variklis, kuris iki 50 km/h įsibėgėja per 5 sekundes. Elektromobilis bus gaminamas dviem versijomis: su 8 kWh ir 14,4 kWh akumuliatoriumi. Kruizinis nuotolis bus atitinkamai 120 km ir 215 km. Kiekviename modelyje bus įrengtos vidaus šildymo ir oro kondicionavimo sistemos. Gamintojas taip pat žada, kad automobilis gaus panoraminį stoglangį ir „integruotą elektrinį paspirtuką paskutinei myliai“. Jūs galite įsivaizduoti? Paspirtuką! Taip, tai nėra taip pat elegantiška, kaip paslėptas lietsargis „Rolls-Royce” durelėse, bet tai labai praktiška ir pravartu mieste, arba nuvažiavus į kokį nors pajūrio kurortą.

Pasak kūrėjų, vienas pagrindinių „Microlino“ privalumų yra tai, kad nereikia naudoti specialių greito įkrovimo stotelių. Iš įprasto buitinio lizdo elektromobilio akumuliatorių bus galima visiškai įkrauti per 4 valandas. Naudojant galingesnius įrenginius, šis procesas užtruks 1-2 valandas.

Naujo elektromobilio kaina nedidelė, kaip ir jis pats: pagrindinę jo modifikaciją galima įsigyti tik už 12 tūkstančių eurų. Palyginimui: maždaug toje pačioje kategorijoje esančio elektrinio „Smart“ kaina prasideda nuo 22 tūkstančių eurų, o jau anksčiau aptarto, šiais metais Vilniuje pristatyto „Nikrob Freze“ kaina kiek mažesnė nei 10 tūkstančių eurų. Su „Nikrob Freze“ galite plačiau susipažinti paspaudę čia.

Miniatiūrinis elektromobilis jau gavo daugiau nei 6600 išankstinių užsakymų. Šiais metais Ciuriche bus atidaryta pirmoji parduotuvė, skirta parduoti „Microlino“, tačiau bendrovės verslo modelis apima ne tik gatavo produkto pardavimą - trečiųjų šalių gamintojai galės įsigyti „Micro Mobility Systems“ licenciją ir automobilį surinkti patys. Italijos kompanija „Tazzari“ tiesiogiai surinkinės šiuos šveicariškus elektromobilius. O aptarnauti ir remontuoti bus siūloma „Bosch“ serviso centruose, su kuriais įmonė yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį.

Pirmieji „Microlino“ pristatymai klientams numatomi jau šią vasarą. O tai reiškia, jog tikrai ilgai neužtruks ir šiuos atgimusius mažylius jau labai greitai pamatysime Lietuvos keliuose. Aš labai tikiuosi, jog Lietuvoje dirbančios trumpalaikės automobilių nuomos kompanijos jų nusipirks daug, atnaujins savo automobilių parką ir leis dar didesniam žmonių ratui pasidžiaugti visais elektra varomo automobilio privalumais už prieinamą kainą.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Lietuvoje ir toliau sparčiai daugėja elektrinių automobilių: pateikiami kovo mėnesio duomenys, kurie rodo nuoseklų augimą

Pranešimas spaudai

2024-04-20, 17:14

0 komentarų

Nuosekliai auga elektromobilių dalis kelių transporto priemonių parke. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, per šių metų kovo mėnesį elektromobilių užimama viso šalies kelių transporto priemonių parko dalis išaugo 3,17 proc., nuo šių metų pradžios – 9,93 proc., o per dvylika mėnesių nuo 2023-ųjų balandžio 1 d. padidėjo 48,13 procento.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Lietuvoje ir toliau sparčiai daugėja elektrinių automobilių: pateikiami kovo mėnesio duomenys, kurie rodo nuoseklų augimą

Nuosekliai auga elektromobilių dalis kelių transporto priemonių parke. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, per šių metų kovo mėnesį elektromobilių užimama viso šalies kelių transporto priemonių parko dalis išaugo 3,17 proc., nuo šių metų pradžios – 9,93 proc., o per dvylika mėnesių nuo 2023-ųjų balandžio 1 d. padidėjo 48,13 procento.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiemet per kovo mėnesį įregistruoti iš viso 735 lengvieji keleiviniai elektromobiliai, tai 404 – grynieji elektromobiliai ir 331 – iš išorės įkraunamas hibridas. Per vieną mėnesį įregistruota 13,06 proc. daugiau elektromobilių nei per vasarį, arba 46,12 proc. daugiau nei įregistruota per 2023 m. kovo mėnesį. Taip pat per šį kovą įregistruoti 9 lengvieji krovininiai grynieji elektromobiliai, t. y. tiek pat, kiek įregistruota per šį vasario mėnesį.

2024 m. balandžio 1 d. Lietuvos kelių transporto priemonių parko registre iš viso buvo 20 906 lengvieji keleiviniai elektromobiliai (M1 kategorija), iš jų 12 381 – grynasis elektromobilis ir 8 525 – iš išorės įkraunami hibridai. Taip pat registre yra 447 lengvieji krovininiai elektromobiliai (N1 kategorija), iš jų 442 – grynieji elektromobiliai ir 5 – iš išorės įkraunami hibridai.

Per šių metų kovą elektromobilių užimama viso šalies lengvųjų keleivinių automobilių parko dalis padidėjo iki 1,20 procento. Grynieji elektromobiliai užima 0,71 proc. šios kategorijos transporto priemonių parko, o iš išorės įkraunami hibridai – 0,49 procento.

Balandžio 1-ąją 4,14 proc. šalies lengvųjų keleivinių automobilių parke sudarė hibridinės transporto priemonės (HEV – hibridiniai automobiliai, išskyrus iš išorės įkraunamus hibridus). Didžiausia lengvųjų keleivinių automobilių parko dalis teko dyzelinu varomoms transporto priemonėms, kurios sudarė 65,63 proc. visų mūsų šalyje įregistruotų lengvųjų automobilių. Benzinu varomos transporto priemonės užėmė 22,71 proc. viso lengvųjų keleivinių automobilių parko.

Lengvųjų krovininių transporto priemonių (N1 kategorija) parke balandžio 1-ąją elektromobiliai sudarė 0,57 procento (kovo 1 d. buvo 0,56 proc.). Dyzelinu varomos transporto priemonės užima 96 proc. viso šios kategorijos automobilių parko.

Nuo visų per kovo mėnesį naujai įregistruotų naujų lengvųjų keleivinių transporto priemonių skaičiaus automobiliai sudarė 15,45 procento. Kovą nauji lengvieji keleiviniai elektromobiliai užėmė 9,91 proc. naujų šios kategorijos automobilių pardavimo rinkos (vasarį buvo 10,35 proc.), iš jų 118, arba 5,17 proc., buvo grynieji elektromobiliai ir 108, arba 4,73 proc., – iš išorės įkraunami hibridai. Nauji elektromobiliai sudarė 30,75 proc. visų kovą naujai įregistruotų elektromobilių.

Didžiausią naujų įregistruotų lengvųjų automobilių rinkos dalį kovo mėnesį užėmė hibridiniai lengvieji keleiviniai automobiliai (HEV), kurie sudarė 43,62 proc. visų per mėnesį parduotų naujų lengvųjų automobilių (šiemet vasarį – 47,24 proc.). Per kovą įregistruoti 995 nauji hibridiniai (HEV) automobiliai (vasario mėn. – 949).

Benzinu varomos transporto priemonės kovo mėnesį užėmė 30,16 proc. naujų lengvųjų keleivinių automobilių rinkos, varomos dyzelinu – 14,38 proc. naujų automobilių rinkos.

Nauji elektromobiliai sudarė 55,56 proc. visų per kovą naujai įregistruotų lengvųjų krovininių (N1 kategorija) elektromobilių.

Naujų lengvųjų krovininių automobilių rinkos didžiausią dalį – 93,77 proc. – šiemet kovą užėmė dyzelinu varomi automobiliai (vasario mėn. – 86,6 proc.). Benzinu varomi automobiliai užėmė 4,40 proc., elektromobiliai – 1,83 proc. naujų lengvųjų krovininių automobilių rinkos.

Naudotų lengvųjų keleivinių automobilių rinkoje 2024 m. kovo mėnesį lengvieji keleiviniai elektromobiliai sudarė 3,80 proc. (vasarį buvo 3,84 proc.). Didžiausia naudotų automobilių rinkos dalis teko dyzelinu varomoms naudotoms transporto priemonėms. Tarp visų per mėnesį parduotų ir įregistruotų naudotų lengvųjų automobilių (M1 kategorija) dyzelinės transporto priemonės sudarė 62,47 proc., benzinu varomos – 21,61 proc., hibridinės (HEV) transporto priemonės – 8,14 procento.

Naudotų lengvųjų krovininių automobilių rinkoje kovo mėnesį elektromobiliai užėmė 0,47 proc. naudotų N1 kategorijos automobilių rinkos, dyzelinu varomos transporto priemonės – 92,21 procento.

Per 2024 m. sausio-kovo mėnesius lengvųjų keleivinių elektromobilių (M1 kategorija) skaičius, įsigyjant transporto priemones, kurios dar nebuvo registruotos Lietuvoje, sudarė 4,91 proc. nuo visų įsigytų M1 kategorijos transporto priemonių, o vertinant tik sandorius, sudarytus įsigyjant naujas transporto priemones – 10,95 procento.

Lengvųjų krovininių (N1 kategorija) elektromobilių dalis, įsigyjant transporto priemones, kurios dar nebuvo registruotos Lietuvoje, sudarė 0,91 proc. nuo visų įsigytų N1 kategorijos transporto priemonių, o vertinant tik sandorius, sudarytus įsigyjant naujas transporto priemones, šis skaičius buvo 1,63 procento.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas