Nešiojamojo kompiuterio baterija senka per greitai? Turime paprastą būdą tai išspręsti

Leonardas Sindaravičius

2021-02-20, 10:35 (atnaujinta 2021-05-08, 14:45)

0 komentarų
Nešiojamojo kompiuterio baterija senka per greitai? Turime paprastą būdą tai išspręsti

Nors „Windows 10“ pati neblogai susitvarko su kompiuterio maitinimo valdymu, kartais galite susidurti su energijos valdymo nesklandumais, galinčiais trukdyti įrenginio naudojimui. Tai gali būti prastas baterijos gyvavimo laikas, per didelis arba per mažas energijos sunaudojimas, ko pasekoje kompiuteris gali strigti - tokiais ir panašiais atvejais gali būti naudinga susikurti energijos ataskaitą - angliškai vadinamą energy report.

Diagnostinė energijos ataskaita gaunama naudojant „powercfg“ įrankį komandos eilutėje - suvedus komandą išanalizuojamas prietaiso energijos naudojimas, įskaitant įprastą baterijos tarnavimo laiką bei efektyvumo problemas. Atlikę analizę galite peržiūrėti rezultatus ir atrasti komponentus, reikalaujančius pakeitimo - galbūt pakaks programinės įrangos pataisymų, o gal reikės pakeisti kažkurį iš kompiuterio komponentų ar net bateriją.

Šiame gide paaiškinsime, kaip sukurti energijos ataskaitą ir sužinoti savo įrenginio baterijos gyvavimo laiką bei energetinį efektyvumą.

Kaip sukurti energijos ataskaitą naudojant komandinę eilutę?

Norint sugeneruoti energijos ataskaitą pirmiausia reikia į užduočių juostos paieškos eilutę suvesti Command Prompt ir pirmąjį rezultatą atsidaryti su administratoriaus teisėmis, spaudžiant dešinį pelės klavišą ir pasirenkant Run as Administrator. Į iššokusią komandinę eilutę suveskite tokį tekstą ir spauskite Enter:

powercfg /energy

Pasirinktinai galite numatyti ir laiką, kurį sistema rinks informaciją, tam vietoje aukščiau nurodytos eilutės reikėtų įvesti tai:

powercfg /energy /duration

Po žodžio duration reikia įvesti laiką sekundėmis, pavyzdžiui powercfg /energy /duration 120, taip nurodant įrenginiui rinkti informaciją dvi minutes. Nenustačius laiko, komanda bus vykdoma 60 sekundžių. Galiausiai belieka suvesti vietą diske, į kurią bus išsaugotas ataskaitos faila - automatiškai bus nurodyta tiesiog C:\.

Atlikę šiuos žingsnius išvysite energijos sunaudojimo ataskaitą ir galėsite išnagrinėti su baterija bei maitinimu susijusius trūkumus, jei tokių bus. Kurti ataskaitą rekomenduojama kuomet visos programos yra išjungtos ir kompiuteris veikia įprastai - geriausia prieš formuojant energijos pranešimą paleisti kompiuterį iš naujo.

Kaip analizuoti „Windows 10“ energijos ataskaitą?

Norint perskaityti ataskaitos duomenis reikės vėl pasinaudoti užduočių juostoje esančia paieškos eilute - šįkart į ją suveskite Run ir pirmasis rezultatas turėtų būti Run komanda. Alternatyviai galite klaviatūroje vienu metu nuspausti Windows ir R klavišus, taip greičiau atidarydami minėtos komandos langelį. Į iššokusiame lange esantį teksto lauką įveskite vietą, į kurią nurodėte išsaugoti ataskaitą, pavyzdžiui:

C:\energy-report.html

Paspaudus Enter energijos naudojimo analizės failas bus atidarytas Jūsų numatytoje interneto naršyklėje. Nors šio failo apimtis gali būti didelė, jis yra lengvai suprantamas - pirmoje dalyje bus Jūsų sistemos duomenys, operacinės sistemos versija ir panašūs duomenys. Antroje dalyje rasite analizės duomenis, suskirstytus į tris grupes - error, warning ir information.

Klaidų grupėje - errors - matysite dalykus, kuriuos Jūsų sistema laiko prietaiso problemomis, tačiau nereikia jaudintis jei jų sąrašas atrodo ilgokas - tai dažniau būna konfigūracijos reikalai, o ne techninės įrangos problemos. Pavyzdžiui, pavyzdyje matoma klaida „Power Policy: Sleep timeout is disabled (On Battery)“, kuri reiškia, jog prietaise išjungtas automatinis perėjimas į miego režimą po tam tikro laiko neaktyvumo. Jei Jums tai problema ir norite įjungti minėtą funkciją taip potencialiai sutaupydami energijos, tereikia įsijungti nustatymus, pasirinkti System ir Power & Sleep skiltį, kur galėsite pakoreguoti savo prietaiso miego režimo nustatymus.

Įspėjimų - warnings - grupė akcentuoja funkcijas, paslaugas ir komponentus, kurie naudoja kitokius, nei rekomenduojama, nustatymus ir to pasekoje sunaudoja daug energijos. Pavyzdžiui, ataskaitoje nurodyta „Power Policy: Display timeout is long (On Battery)“ - čia kalbama apie ekrano išsijungimo dėl neaktyvumo laiką bei rašoma, jog jis siekia penkias minutes, kuomet rekomenduojamas nustatymas būtų gerokai mažesnis. Jei Jūsų pietaisas parodė tokią problemą, reikėtų keliauti į tą pačią System nustatymų grupės Power & Sleep skiltį ir nustatyti ekrano išsijungimo laiko ribas.

Information sekcijoje parodoma svarbi su energija ir jos naudojimu susijusi informacija apie Jūsų sistemą ir įrenginį, palaikomas energijos taupymo funkcijas ir panašius dalykus. Ko gero svarbiausia šioje dalyje yra gamyklinė baterijos talpa ir paskutinio pilno įkrovimo talpa - pavyzdyje matome, jog gamykliškai baterija talpino 91000 MWh energijos, tačiau paskutiniu pilnu pakrovimu buvo pasiekta 85230 MWh, o tai reiškia, jog prietaisas gali įkrauti maždaug 93% deklaruotos baterijos talpos. Jei Jūsų įrenginyje skirtumas tarp realybės ir to, kas turėtų būti yra ženkliai didesnis, verta susimąstyti apie baterijos keitimą.

Siekiant gauti daugiau pagalbos, galite savo sugeneruotą energijos ataskaitą persiųsti technologijas geriau suprantančiam draugui arba techninei pagalbai, taip potencialiai gaudami daugiau patarimų apie tai, kaip ir kuriuos nustatymus reikėtų koreguoti siekiant optimalaus sistemos veikimo ir energijos naudojimo efektyvumo.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 19:54

2 komentarai (-ų)

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį 600–900 eurų).

Abiem teikiamais projektais siūloma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.

„Įspėjimu siekiama, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, − pažymi projekto iniciatorius, Seimo narys A. Stončaitis aiškinamajame rašte.

Pasak jo, dažnu atveju transporto priemonės vairuotojas nežino, kad galimai daro pažeidimą, nes jo vairuojamas automobilis neišmeta matomų dūmų, o automobilio davikliai nerodo galimo gedimo.

Alternatyvaus projekto rengėja, Seimo narė A. Gedvilienė, pristatydama iniciatyvą dėl įspėjimo įteisinimo, tikino, kad 48 valandos tikrai nėra patogus laikas žmogui susitvarkyti automobilį, užsiregistruoti ir atlikti techninę jo apžiūrą. „Mūsų misija šiandien sumažinti įtampas visuomenėje, kad nebūtų žmonės gąsdinami, kad nebijotų, kad jų automobilis bus konfiskuotas, nes niekada tokio dalyko ir nebuvo siūloma teisės aktuose“, − teigė politikė Seimo posėdyje.

Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Pritarus projektams (Nr. XIVP-3626, Nr. XIVP-3628) po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 6 d.

2 komentarų

Lankytojas

Reziumė, neberinkite tų pasikartojančių veidų, kurie ištisus dešimtmečius suolus trina. Nerinkite tų, kurie išsineša po 140 skėčių ar po puse tonos kavos iš sandėlio, net be jokios sąžinės graužaties toliau lenda į ekranus. Neberinkite tų, kurie išgarsėjo per akciją "Skaidrinam", gal tik tada nebebus visokių nesamoningų priimtų nutarimų. Absurdo lygis pasiekęs visišką piką, toliau jau niekur...

Skaitytojas

Ponia Gedviliene tegul dar pagalvoja apie pakeitimų dėl nuomos kompensacijos, kuria atemė nuo ubagų ir invalidų.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas