Per klaidą ištrynėte svarbius failus iš kompiuterio? Be streso, tai galima išspręsti

Lukas Snarskis

2021-08-03, 09:25

0 komentarų
Per klaidą ištrynėte svarbius failus iš kompiuterio? Be streso, tai galima išspręsti

Turbūt kiekvienam tekę atsidurti situacijoje, kai intensyviai dirbant ar rašant užstringa kompiuteris. Tokiu atveju kyla rizika, kad prarasime svarbų dokumentą, o atliktas darbas nueis veltui. Nereikia panikuoti – prarastus ar neišsisaugojusius dokumentus galima lengvai atkurti. Kaip tai padaryti greitai, pranešime žiniasklaidai dalinasi „Bitės Profai“.

„Šiandien „Microsoft Office“ programos automatiškai išsaugo redaguojamus dokumentus tam, kad apsaugotų nuo nemalonių situacijų, kai, pavyzdžiui, dėl neapdairumo neišsaugojame dokumento, su kuriuo galbūt dirbome daug laiko. Kiekvienas „Microsoft Office“ naudotojas privalo žinoti, kaip atstatyti ankstesnes dokumentų versijas – tai padeda sutaupyti nemažai laiko, nes neišsaugojus dokumento, užstrigus ar netikėtai persikrovus kompiuteriui, nereikės pradėti darbo iš naujo“, – sako „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.

Apsidrauskite iš anksto

Nė vienas nesame apsaugoti nuo to, kad, pavyzdžiui, tekstų rašymo programa „Microsoft Word“ gali užstrigti, o kompiuteris – netikėtinai išsijungti, svarbu apsidrausti iš anksto. Vienas iš būdų tą padaryti – naudoti automatinio atkūrimo funkciją.

„Automatinio atkūrimo funkciją, kuri automatiškai kas 5 ar 10 min. išsaugo kuriamą dokumentą, rasite tiek „Windows“, tiek ir „Mac“ kompiuteriuose. Vis tik tai yra pakankamai ilgas laiko tarpas, per kurį spėjame atlikti daug pakitimų tekste ar kitam dokumente. Rekomenduoju rankiniu būdu nusistatyti, kad dokumentai automatiškai būtų išsaugomi kas minutę. Taip būsite ramūs, kad netikėtai išsijungus programai, sugrįžę galėsite tęsti darbą ten, kur pradėjome“, – teigia „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.

„Windows“ kompiuteryje tą padarysite atvėrę „Word“ programą, meniu juostoje spustelėję „Failas“ (angl. „File“), „Parinktys“ („Options“) ir „Įrašymas“ („Save“). Nustatykite, kad dokumentas automatiškai būtų išsaugomas kas minutę ir pasirinkite jo saugojimo vietą. „Mac“ kompiuteriuose šią funkciją rasite atvėrę „Word“ programą, pasirinkę „Nuostatos“ („Preferences“) ir „Saugoti“ („Save“). Taip pat verta patikrinti, ar esate pažymėję varnele funkciją „Saugoti paskutinę automatiškai atkurtą versiją, jei buvo uždaryta neįrašius“.

Atkurkite senesnes dokumento versijas

Atstatyti ankstesnes dokumentų versijas per „Microsoft Office“ programas galėsite, jei dokumentus sinchronizuosite į „OneDrive“ debesį. Tai svari priežastis, kodėl svarbius dokumentus turėtumėte saugoti ne tik kompiuteryje, bet ir šioje duomenų saugykloje.

„Per „Windows“ kompiuterį ankstesnes „Word“, „Excel“ ir „PowerPoint“ dokumentų versijas galėsite susigrąžinti atlikę kelis veiksmus. Atidarykite dokumentą, spustelėkite – „Failas“ („File“), – „Informacija“ („Info“), – „Versijų istorija“ („Version history“). Jei failas dar nėra saugomas „OneDrive“ debesyje, būsite įspėti nukopijuoti jį į šią saugyklą. Dešinėje matysite visas įmanomas versijas, kurias galima atstatyti, jų redagavimo laiką ir pakeitimus atlikusį asmenį. Ant pasirinktos versijos spauskite „Atidaryti versiją“ („Open Version“) ir taip atidarysite tai, kas galvojote, kad jau yra prarasta“, – paaiškina L. Štrafėlaitė.

Jei naudojate „Microsoft Office“ kompiuteryje su „MacOS“ operacine sistema, ankstesnių versijų atstatymas kiek skiriasi. Tiesa, šiuo atveju failus taip pat turėtumėte saugoti „OneDrive“ debesyje. Spauskite ant dokumento pavadinimo programos lango viršuje esančioje juostoje, o tada spustelėkite – „Browse Version History“. Čia taip pat matysite dokumentų versijų palyginimo ir atstatymo galimybes, kurios yra „Windows“ įrenginiuose.

Ką daryti, jei netyčia ištrynėte dokumentą?

Į dar sunkesnę padėtį patenkame, kai užstrigus kompiuteriui prarandame net ne ankstesnę dokumento versiją, o visą dokumento failą. Pavyzdžiui, per klaidą jį ištriname. Pirmiausia jo turėtume paieškoti šiukšliadėžėje, o neradus – pasitelkti ištrintų failų atkūrimo programas.

„Tokiu atveju reikėtų nedelsti ir veikti skubiai, kadangi prarastus failus atkursite tik tuo atveju, jei nuo ištrynimo nepraėjo daug laiko. Šiandien sukurta itin daug programų, padedančių susigrąžinti dingusius duomenis. Dauguma jų yra mokamos, tačiau galite pasinaudoti ir nemokamomis versijomis. Paprastai jos būna ribotos ir atkuria tik tam tikrą duomenų kiekį, pavyzdžiui, iki 500 megabaitų. Šiuo atveju, norint atstatyti ištrintą dokumentą, visiškai užtektų ir nemokamos programos versijos“, – įsitikinusi „Bitės“ technologijų ekspertė.

„Bitės Profė“ rekomenduoja naudoti tik patikimas programas – „Disk Drill Data Recovery“, „EaseUS Data Recovery Wizard“ arba „TestDisk Data Recovery“. Šios programos atkuria prarastus duomenis tiek „Windows“, tiek „MacOS“ kompiuteriuose.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 19:54

1 komentaras

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį 600–900 eurų).

Abiem teikiamais projektais siūloma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.

„Įspėjimu siekiama, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, − pažymi projekto iniciatorius, Seimo narys A. Stončaitis aiškinamajame rašte.

Pasak jo, dažnu atveju transporto priemonės vairuotojas nežino, kad galimai daro pažeidimą, nes jo vairuojamas automobilis neišmeta matomų dūmų, o automobilio davikliai nerodo galimo gedimo.

Alternatyvaus projekto rengėja, Seimo narė A. Gedvilienė, pristatydama iniciatyvą dėl įspėjimo įteisinimo, tikino, kad 48 valandos tikrai nėra patogus laikas žmogui susitvarkyti automobilį, užsiregistruoti ir atlikti techninę jo apžiūrą. „Mūsų misija šiandien sumažinti įtampas visuomenėje, kad nebūtų žmonės gąsdinami, kad nebijotų, kad jų automobilis bus konfiskuotas, nes niekada tokio dalyko ir nebuvo siūloma teisės aktuose“, − teigė politikė Seimo posėdyje.

Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Pritarus projektams (Nr. XIVP-3626, Nr. XIVP-3628) po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 6 d.

1 komentarų

Skaitytojas

Ponia Gedviliene tegul dar pagalvoja apie pakeitimų dėl nuomos kompensacijos, kuria atemė nuo ubagų ir invalidų.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas