Naudingi patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų saugumu internete?

Lukas Snarskis

2021-01-11, 09:15 (atnaujinta 2021-05-22, 23:01)

0 komentarų
Naudingi patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų saugumu internete?

Karantino metu vykstant nuotoliniam mokymui vaikai prie kompiuterio neišvengiamai praleidžia nemažai laiko. Į ką turėtų atkreipti dėmesį tėvai, kad jų vaikas taptų atsakingu vartotoju ir nepapultų į grėsmę keliančias situacijas internete?

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologinių praktikų vadovas Vytautas Paulauskas pateikia 5 esmines taisykles, kurių turėtų paisyti atsakingi tėvai.

Pirma taisyklė. Skirkite papildomo laiko pasiruošti nuotoliniam mokymui

Šiuo laikotarpiu tėvai vos spėja derinti vaikų mokymąsi namuose ir savo darbus, tad stresą keliančių situacijų netrūksta. Tačiau, pasak V. Paulausko, užtektų vos kelių papildomų minučių užsiimti su vaiku, parepetuoti ir nustebsite, kaip viskas ilgainiui palengvės.

„Žinau, kad prieš prasidedant nuotoliniam mokymui, mokytojai repetavo su vaizdo skambučių programomis, mokėsi dalytis savo ekranu, nagrinėjo elektroninio mokymo sistemas. Jei vaikui vis dar nepavyksta perprasti Zoom, Microsoft Teams ar kitos naudojamos programos funkcijų, pabandykite per šią programą pasiskambinti tarpusavyje su vaiku, išbandyti, kaip veikia kiekvienas mygtukas, kaip sureguliuoti garsą ir vaizdą, tuomet streso pamokos metu bus daug mažiau“, – pataria pašnekovas.

Antra taisyklė. Paisykite amžiaus cenzo socialiniuose tinkluose

Anot V. Paulausko, reikėtų pasidomėti kiekvieno socialinio tinklo taisyklėmis – nuo kokio amžiaus vaikui leidžiama turėti savo asmeninę paskyrą (tiek su tėvų priežiūra, tiek be), ir šiuos apribojimus aptarti su vaiku. Pavyzdžiui, tokios socialinės medijos platformos, kaip YouTube ar Snapchat, oficialiai deklaruoja, kad jomis galima naudotis tik nuo 13 metų. Nesulaukus šio amžiaus, turinį internete, matyt, reikės naršyti iš tėvų paskyros ir tėvų įrenginio.

„Esu trejus metus dirbęs nemokamos kompiuterinio raštingumo ir kūrybinių technologijų programos „Sourcery for Kids“ mentoriumi su 10–12 m. vaikais. Vienos pamokos metu su vaikais diskutavome apie socialinius tinklus, saugų internetą, ir viena mergaitė prasitarė: „aš savo „Instagram“ paskyroje turiu 800 sekėjų“. Iš vienos pusės, džiugu – šitame socialiniame tinkle galima bendrauti su bendraamžiais, tačiau taip vaikas gali patekti ir į grėsmingas situacijas. Pavyzdžiui, atskleisti per daug asmeninės ar net jautrios informacijos apie savo šeimą. Jei vaikas filmuoja išdaigas, kurias kelia į internetą ir dalijasi kad ir su uždara bendraamžių grupe, tą informaciją bendraamžiai gali panaudoti patyčioms, šantažui, psichologiniam spaudimui. Nepamirškime, kad sekėjų gretose gali būti ir piktų kėslų turinčių žmonių“, – vardija IT ekspertas.

Trečia taisyklė. Ištikus techniniams sunkumams, ieškokite atsakymų internete

V. Paulausko teigimu, nemažai problemų, susijusių su kompiuterio problemomis ar programomis, kurių kartas pridaro ir vaikai,gali išspręsti jų tėvai savarankiškai. Viskas yra daug paprasčiau, nei gali atrodyti.

„Kiekvienas, dirbantis IT srityje, paliudys tą patį – jie yra tie, į kuriuos šeimos nariai ar pažįstami dažniausiai kreipiasi visais klausimais. Bet ką gi daro tas IT specialistas, paprašytas ištrinti norvegų kalbą iš kompiuterio, sukonfigūruoti Smart ID, sukurti periodinį pervedimą banke, pajungti naują WiFi įrenginį ar parodyti fotografijas iš kompiuterio išmaniojo TV ekrane? Jei su ta konkrečia problema ar įrenginiu dar nebuvo susidūręs, specialistas „gūglina“ kaip ir bet koks kitas žmogus, randa instrukcijas internete ir jas drąsiai pritaiko. Tam kartais prireikia anglų kalbos žinių, tačiau nemažai atvejų, sprendimus galima rasti ir lietuvių kalba“, – pataria „Devbridge“ atstovas.

Ketvirta taisyklė. Nedrauskite, o kurkite su vaiku taisykles

Technologinių praktikų vadovas atkreipia dėmesį, kad technologijas naudoti derėtų saikingai, ypač svarbu išlaikyti balansą, daryti pertraukėles, mankštas, turėti ir kitų hobių, ne tik kompiuterį. Ilgai sėdint prie kompiuterio formuojasi neteisinga laikysena, vargsta nugara, akys, smegenys įpranta prie nuolatinio stimuliavimo vaizdais ir garsais.

Su vaiku nereikėtų bendrauti vien tik leidimų ar draudimų pagalba. Anot V. Paulausko, jaunąją kartą atpratinti nuo laiko švaistymo bukai „vartojant“ technologijas galima tuomet, kai tėvai su vaikais susitaria, koks bus išmaniųjų prietaisų vartojimo režimas, taisyklės, kokie galimi paskatinimai ar atvirkščiai – bausmės – kilus nesutarimams. Viena iš technologinių priemonių, kurią jis pats pradėjo naudoti norėdamas pakeisti savo dukros laisvalaikio leidimo būdą, buvo telefono trukmės apribojimas iki pusantros valandos su specialia tėvų kontrolės (angl. k. „parental control“) tipo programėle. Toks sprendimas padeda ne tik nukreipti dėmesį, bet ir natūraliai formuoti įprotį domėtis kitais dalykais bei telefonu ar kitais įrenginiais naudotis kur kas mažiau nei anksčiau.

Penkta taisyklė. Gerai įvertinkite, ar vaikui suteikti įrenginio administratoriaus teises

V. Paulausko teigimu, būtina atidžiau įsivertinti, ar vaikas yra technologiškai stipriai pažengęs į priekį ir jau gebės atsakingai dirbti su kompiuteriu administratoriaus teisėmis. Šias teises geriau valdytų tėvai, kurie, esant poreikiui, gali įdiegti buvimo internete ribojimo programas, prižiūrėti diegiant atitinkamus žaidimus ar pan.

„Žinoma, visada geriausia rasti aukso vidurį, kai tiek tėvų, tiek vaikų poreikiai yra patenkinami. Tačiau pasitaiko, kai vaikas, naršydamas internete ir beieškodamas kad ir savo mėgstamo žaidimo „cheat codes“, gali parsisiųsti ir pasileisti kokią nors įtartinos svetainės programą. Kartais užtenka tiesiog paspausti sutikimus, Yes atsakant į Allow notifications žinutę neteisingoje svetainėje, ir interneto naršyklė jau rodo iššokančias žinutes su reklamomis. Neapgalvotai elgiantis galima lengvai užkrėsti kompiuterį nepageidaujamomis programomis, virusais, naršyklės įskiepiais. O tai dažnai sukelia ir nuostolių“, – aiškina specialistas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Buvę darbuotojai ir toliau kritikuoja „Microsoft“: kompanija sulaukė aštrios kritikos dėl planuojamo pakeitimo, susijusio su reklamų rodymu

Lukas Snarskis

2024-04-20, 14:55

0 komentarų

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Nors tai buvo geros naujienos daugeliui, tačiau bendrovė nuolat susiduria su įvairiausiomis nenumatytomis problemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Buvę darbuotojai ir toliau kritikuoja „Microsoft“: kompanija sulaukė aštrios kritikos dėl planuojamo pakeitimo, susijusio su reklamų rodymu

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Nors tai buvo geros naujienos daugeliui, tačiau bendrovė nuolat susiduria su įvairiausiomis nenumatytomis problemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Kadangi oficialiai palaikomi procesoriai yra gana modernūs, žmonės iš savo kompiuterių su „Windows 11“ paprastai tikėjosi didesnio našumo. Nors SSD diskas nėra privalomas, dauguma sistemų šiais laikais jį turi ir čia taip pat negalima kaltinti naudotojų lūkesčių, nes pati „Microsoft“ teigė, kad būtent tam ir buvo sukurta ši platformos versija.

Nepaisant viso to, naudotojai ir toliau skundžiasi, kad jų kompiuteriai su „Windows“ tiesiog nėra pakankamai spartūs net ir palyginti galingose sistemose. Todėl daugelis nusprendė pereiti prie „Linux“, kuri gauna didžiulį AES šifravimo našumo padidinimą, arba naudoti patobulintas „Windows 11“ versijas.

Buvęs „Microsoft“ inžinierius Andy Youngas yra vienas iš tų, kurie pastebėjo, kad „Windows 11“ yra lėta ir nusprendė pasiskųsti Redmondo milžinei. A.Youngas pastebi, kad jis turi 1 600 eurų kainuojantį kompiuterį su 128 GB operatyviosios (RAM) atminties, tačiau „Start“ meniu veikimas yra „komiškai prastas“.

Praėjus vos keletui dienų po A.Youngo kritikos į buvusio darbdavio stovyklą – pasisakė ir buvęs ‚Microsoft“ vartotojo patirties (UX) vadovas Jensenas Harrisas. Kaip ir A.Youngas, jis socialiniame tinkle „X“ sarkastišku tonu išreiškė nusivylimą ir nepritarimą naujajai skelbimų sistemai, kurią „Microsoft“ testuoja naujausioje operacinės sistemos versijoje.

J.Harriso tviterio žinutė buvo tiesioginis atsakas į „The Verge“ pranešimą apie šią naujieną, kurioje buvo pažymėta, kad „Microsoft“ eksperimentuoja su reklamomis „Windows“ operacinėje sistemoje jau daugiau nei 10 metų".

Buvusio „Microsoft“ atsakas leidžia manyti, kad jis ne visai patenkintas tuo, kaip šiuo metu vyksta bendrovėje, nes iš jos išėjo prieš dešimtmetį. Todėl „Microsoft“ tai dvigubas smūgis, nes ji sulaukė priekaištų dėl dabartinių „Windows“ vartotojo sąsajos ir UX sprendimų.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas