Įrenginiai pakeitę fotografijos pasaulį

Žilvinas Degutis

2019-12-29, 01:00 (atnaujinta 2021-05-23, 12:49)

0 komentarų
Įrenginiai pakeitę fotografijos pasaulį

Ne paslaptis, kad fotoaparatų pasaulis per pastarąjį dešimtmetį šiek tiek pasikeitė. Dar 2010 m. mūsų telefono kameros svajonė buvo „Nokia N8“, o apie dronus, labiau panašius į lėktuvus, girdėdavome tik per žinias, kaip jie skraido karštuose karo taškuose.

Juk kadaise įsigyti kokybišką ir profesionalų fotoaparatą buvo didelė prabanga ir jį įsigijus reikėdavo įdėti nemažai pastangų išmokstant jį valdyti. Taigi, kurie fotografavimo aparatai labiausiai nustebino, pastūmėjo rinką į pokyčius, priartino mus visus prie neribotų ir kvapą gniaužiančių akimirkų per pastaruosius dešimt metų?

„Samsung NX10“

Kuo jis buvo įsimintinas, o gi tuo, jog pirmasis pasiūlė didelį foto sensorių mažame korpuse. Taip, būtent „Samsung“, o ne „Sony“ 2010 m. pirmieji pristatė rinkai APS-C formato sensorių skaitmeninių fotoaparatų segmente. „NX10“ buvo pirmasis fotoaparatas su 14.6MP sensoriumi galintis filmuoti HD (720p) formatu ir kokybe primenantis brangių DSLR fotoaparatų užfiksuotus vaizdus. Tuo metu mažesnio korpuso fotoaparatai naudojo ir mažesnius sensorius, tačiau „Samsung NX10“ įrodė, kad didesniam jutikliui nereikia ieškoti korpuso kompromiso.

„Sony RX100“

2012 m. žurnalas „Times“ pavadino „Sony RX100“ geriausiu metų išradimu ir iš tiesų, tai buvo inovacijų kupina kompaktiška kamera. Šiame fotoaparate įmontuotas iki tol sunkiai įsivaizduojamas tokiame kompaktiškame korpuse vieno colio (1“) „Exmor CMOS“, 20.2MP foto jutiklis. Tuo metu kompaktiškų fotoaparatų nišą valdė Canon su savo G ir S serijos aparatais, tačiau „Sony“ pažadėjo, kad nuo šiol nereikės aukoti kokybės vardan kompaktiškumo. Šis aparatas tapo toks populiarus, kad „Sony“ kasmet jį atnaujiną darydama vis geresniu – pridedamas 4K filmavimas, ypač greitas kadravimas, ilgesnis išlendantis lęšis, daugiau auto fokusavimo taškų ir kt. Dabar galima įsigyti jau septintos kartos „Sony RX100 VII“, tačiau net ir dabar pasirinkus pirmosios kartos „RX100“ būsite maloniai stebinami.

Tiesa, apetitas auga bevalgant ir po vieno colio dydžio sensoriaus mažame korpuse atsirado poreikis pilno kadro sensoriui kompaktiškame korpuse. Tai pačiais metais „Sony“ išplėtė savo ribas ir pristatė pilno kadro „Sony Cyber-shot DSC-RX1“, o jam įkandin nusekė 2015 m. didelės šlovės susilaukęs, dar kompaktiškesnis analogas „Leica Q“.

„Nokia Lumia 1020“

Geidžiamiausias 2013 m. foto išmanusis telefonas buvo ne prieš metus išleistas 41MP kamerą turintis „Nokia PureView 808“, o būtent „Nokia Lumia 1020“. Nors dizainas vis dar kėlė daugiau klausimų, nei „Nokia“ pateikė atsakymų, tačiau buvo akivaizdu, kad kompanija išmoko karčias pamokas ir sukūrė foto flagmaną liaudžiai už įkandamą kainą. Išmanusis telefonas turėjo tokį 41MP foto sensorių, optinį vaizdo stabilizavimą, „Carl Zeiss“ firmos optiką ir naudojo „PureView“ technologiją, kuri leido daryti įspūdingo detalumo nuotraukas ir video. Įpakavus visą tai į vos kiek storesnį nei 10 mm korpusą, „Nokia Lumia 1020“ įkalė rimtą vinį į rinkoje vešėjusių „foto muilinių“ karstą.

„Canon EOS 5DS/R“

Įpusėjus dešimtmečiui „Canon“ suprato, kad kišenines kameras greitu laiku išstums išmanūs telefonai, o profesionalių aparatų vartotojai vaikosi MP skaičiaus. 2015 m. pristatomas pirmasis pilno kadro skaitmeninis fotoaparatas peržengęs 50MP ribą , tiksliau dvi jo versijos - „Canon EOS 5DS“ ir „Canon EOS 5DS R“, juos aplenkė tik 2019 m. pasirodęs „Sony A7R IV“ su 61MP sensoriumi. „Canon“ įrodė pasauliui, kad itin aukšta skiriamoji geba įmanoma įprastame DSLR fotoaparatų korpuse.

„Panasonic GH5“

Daug kas gali nesutikti ir sakyti, kad „Panasonic GH4“ buvo tas fotoaparatas, kuris pakeitė rinką. Tikrai nenuginčysiu, jog „GH4“ siūlė geriausią kainos ir kokybės santykį, tūkstančiai video blogerių juo įrašė milijonus video, tai buvo tikrai įspūdingas ir vertas dėmesio aparatas, tačiau dešimtmetis dar nesibaigė ir „Panasonic“ iš už užanties išsitraukė dar vieną kozirį. 2017 m. pristatomas 4K 60 kadrų per sekundę galintis filmuoti „Panasonic GH5“, kurį pamėgsta ne tik video operatoriai, bet ir įprasti fotografai. Nors vėliau kompanija išleido atnaujintą fotoaparato versiją „GH5S“, skirtą labiau video medžiagos fiksavimui, tačiau būtent „GH5“ įsimins, kaip pasibaigusio dešimtmečio video blogerių geriausias pasirinkimas.

„Nikon D850“

2017 m. „Nikon“ savo 100-mečio proga pristato patvarų, tvirtai pagamintą ir ypatingai ilgai veikiantį „Nikon D850“. Profesionalai greitai teigiamai įvertina šį aparatą, nes tokio „darbinio arkliuko“ visi seniai norėjo. 45.7MP „BSI Sony“ sensorius, 4K ir 120 fps sulėtinto vaizdo fiksavimas, vaizdo triukšmo slopinimo technologija - tai tik maža dalis to, kuo „Nikon D850“ sugebėjo nustebinti visko mačiusius.

„DJI“ dronai

Anksčiau, norint nufilmuoti ar nufotografuoti vaizdą iš paukščio skrydžio, reikėdavo nuomotis sraigtasparnį arba oro balionu derintis prie vėjo krypties. 2013 m. Kinijos kompanija visus nustebino kokybišku ir visiems įperkamu „DJI Phantom“, kurios ekipuotėje buvo įtaisyta „GoPro“ kamera. Šis duetas, tarsi galinga bomba sprogo filmavimo ir fotografavimo rinkoje, be kurių patys negalėtume pamatyti kvapą gniaužiančių vaizdų iš aukštai. Taip pat ne vienas filmų operatorius, profesionalus fotografas, miestų architektas ar pasėlių ūkininkas neįsivaizduoja savo darbo be šio įrankio. Nuo 2013 m. komerciniai dronai patobulėjo iki tiek, kad dabar kai kuriuos galima susilankstyti ir įsidėti net į kišenę („DJI Mavic Mini“), o juose įmontuotos kameros puikiai pakeitė papildomu balastu buvusias „GoPro“ kameras.

„Sony A7 III“

Pilno kadro fotoaparatas, galintis filmuoti 4K kokybe, patenkinantis daugelio poreikius ir užimantis minimaliai vietos – tai „Sony A7 III“. Kaip ir „Panasonic GH4“ , taip ir „Sony A7 II“ būtų vertas dešimtmečio įsimintiniausio ir geriausio titulo, tačiau 2018 m. pasirodžius „A7 III“ visi laurai atitinka naujam karaliui. Panaudojus tinkamą lęšį nuotraukų kokybė priverčia kilstelėti antakį kiekvieną profesionalą, tačiau ši kamera suteikia aukščiausią kokybę ne tik profesionalams, bet ir paprastiems vartotojams. Kameros viduje įtaisyta vaizdo stabilizavimo sistema, pajėgi auto fokusavimo sistema šią pilno kadro foto kamerą daro viena geriausių ir dar ilgam išliksiančių fotoaparatų.

„Fujifilm GFX100“

Pristatyta 2018 m. ir parduotuvių lentynose atsidūrusi 2019 m. „Fujifilm GFX100“ skirta ne kiekvienam dėl savo kainos, nors, įvertinus jos techninius parametrus ir unikalumą, ši kaina neatrodo nelogiška. „Fujifilm GFX100“ naudoja net 1.7 karto didesnį už pilno kadro sensorių 102MP „Sony“ jutiklį, o juk visai neseniai DSLR fotoaparatuose džiaugėmės 24MP sensoriais. Kaip ir pridera dešimtmečio pabaigos kamerai, „GFX100“ korpuse įmontuotas 5 ašių vaizdo stabilizavimas, kamera gali įrašinėti 4K formatu išnaudojant visą sensorių be vaizdo apkarpymų. Neabejotinai „Fujifilm GFX100“ turi 102 priežastis tapti vienu įsimintiniausių 2010-2019 m. fotoaparatu.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas