ESO specialistai pasakė viską apie energetinę nepriklausomybę namų sąlygomis: tam yra vienas paprastas sprendimas, sužinokite, koks jis

Pranešimas spaudai

2025-01-11, 08:59

0 komentarų

Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų įsirengę klientai gali išnaudoti saulės elektrines maksimaliai. Tai galima padaryti turint elektros energijos kaupiklį (EEK).

Benzinui ir dyzelinui – NE, spauskite čia ir sužinokite, koks neįtikėtinas mitas yra galutinai paneigtas
ESO specialistai pasakė viską apie energetinę nepriklausomybę namų sąlygomis: tam yra vienas paprastas sprendimas, sužinokite, koks jis

„Elektros energijos kaupikliai yra raktas į dar didesnę gaminančių vartotojų nepriklausomybę, kuri, paprastai tariant, be kaupiklio dingsta su saulės laida. Įsirengus kaupiklį galima efektyviau išnaudoti saulės elektrines, nes pasigaminta energija kaupiama ir naudojama tada, kai jos labiausiai reikia – nepriklausomai nuo paros laiko ar oro sąlygų.

Be to, įsirengus kaupiklį, galima sumažinti arba visiškai išvengti tinklų naudojimo mokesčių ir taip dar labiau optimizuoti energijos sąnaudas“, – teigia ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.

Dalį sąnaudų už elektros energijos kaupiklius galima susigrąžinti, Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį paskelbus naujus paramos kvietimus elektros energijos kaupikliams Vilniaus bei Vidurio ir vakarų Lietuvos regionams. Plačiau apie paramą elektros energijos skaitikliams galite sužinoti Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje čia bei čia.

Autonomiškumas kyla iki 71 proc.

ESO atstovė ryšiams su visuomene pažymi, kad baterija leidžia pagamintą energiją sukaupti ir esant poreikiui vartoti kiaurą parą, priklausomai nuo įrangos, todėl tiek renkantis saulės elektrinės įrangą, konkrečiai, keitiklį, tiek kaupiklį yra svarbu neskubėti ir atidžiai įvertinti prietaisų parametrus.

Skaičiuojama, kad namų ūkis su 5000 kWh elektros energijos vartojimu per metus, įsirengęs 10 kW galios saulės elektrinę, vidutiniškai pajėgus suvartoti iki 35 proc. dienos metu gaminamos elektros energijos. Įsirengus EEK su 7,5 kWh naudinga talpa, energetinis autonomiškumas padidėja iki 71 proc.

Daugiau galios be rekonstrukcijos

R. Juodkienė taip pat atkreipia dėmesį, kad EEK sistema leidžia padidinti esamos elektrinės įrengtą galią nedidinant leistinos generuoti į ESO tinklą galios. Taigi ESO klientai gali įsirengti didesnės galios elektrinę, jei numato jų prisijungimo sąlygos, ir tam nereikia tinklo rekonstrukcijos, kuri tam tikrais atvejais reikalauja didesnių ar mažesnių investicijų.

„Nors virš 90 proc. gaminančių vartotojų prie tinklo yra prijungiami be jokių rekonstrukcijos kaštų, tačiau pasitaiko situacijų, kai tankiai apgyvendintose vietovėse tinklo pralaidumai išnaudoti. Tokiu atveju klientai negali įsirengti norimos galios elektrinės, o tinklo rekonstrukcijos kaštai, kuriuos pagal įstatymą klientas turi per pusę padengti su operatoriumi, yra per dideli. Kaupiklis šiuo atveju yra racionali išeitis, kuri leidžia įsirengti saulės elektrinę ir tapti gaminančiu vartotoju, kai leistinoji galia mažesnė, nei kliento poreikiai“, – pažymi R. Juodkienė.

Svarbu pažymėti, kad gaminantys vartotojai, kurie įsirengdami elektros energijos kaupiklį nori keisti ir esamo objekto, kuriame bus įrengtas kaupiklis, parametrus, t. y. vartojamą arba generuojamą galias, procesą turi pradėti nuo prisijungimo sąlygų išdavimo. Objekto, kuriame parametrai nekeičiami įsirengiant kaupiklį, dėl naujų techninių sąlygų kreiptis į ESO nereikia.

Būtina sąlyga – turėti elektrinę

Elektros energijos kaupiklius su parama gali įsigyti tie ESO klientai, kurie jau turi įsirengę elektrines savo namuose, t. y. saulės parkų klientai šia galimybe pasinaudoti negali.

Proceso eiga kaupiklius su parama įsigyti norintiems gaminantiems vartotojams yra tokia: APVA paskelbus paramos kvietimus, gaminantys vartotojai turi įsigyti naują, t. y. nenaudotą kaupimo įrenginį, jį įsirengti, deklaruoti ESO (tai atlieka atestuotas rangovas) ir jau turint visus reikiamus dokumentus pateikti prašymą APVA kompensacijai gauti.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas