Kas sieja merginą su drakono tatuiruote ir Marką Zuckerbergą?

Manote, kad technologijų sektoriuje dominuoja tik genialūs inovatoriai ir saugumo ekspertai juodais bliuzonais? Jei taip, nesate vieni. Nors technologijos keičia mūsų gyvenimus įvairiausiais būdais, nuo išmaniųjų telefonų iki dirbtinio intelekto, ši sritis vis dar gaubiama daugybės stereotipų ir mitų.

Geriausi šios savaitės „Aliexpress“ pasiūlymai – peržiūrėkite produktus, kuriems taikomos didžiausios nuolaidos.
Kas sieja merginą su drakono tatuiruote ir Marką Zuckerbergą?

Tačiau iš tiesų realybė yra daug įdomesnė ir įvairesnė, nei galite įsivaizduoti. Visgi, turint omenyje, kad Europos Komisijos duomenimis 2022 m. ES technologijų srityje dirbo daugiau nei 9 mln. specialistų, tai visai nestebina.

Holivudo pramanai

Paminėjus programavimą daugeliui prieš akis iškyla mergina su drakono tatuiruote, technologines naujoves – „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, o duomenų analizę...iš nuobodulio beužmingantis darbuotojas.

Didžioji dauguma šių ir kitų stereotipų bei mitų kyla iš filmų ir serialų, kuriuose tatuiruoti programišiai laužiasi į slaptas duomenų bazes, akiniuoti programuotojai sėdi biuruose be langų, o ekstravagantiškiems inovatoriams genialios idėjos kyla net užsiimant banaliausia veikla.

Tad, kokie yra 7 dažniausiai pasitaikantys mitai apie karjerą technologijose, kokia iš tiesų yra realybė ir kodėl technologijose gali dirbti beveik kiekvienas?

Technologijos yra per sudėtingos „paprastiems“ žmonėms

Dažnai manoma, kad norint dirbti technologijų sektoriuje, reikia būti matematikos genijumi arba turėti aukštąjį išsilavinimą. Tačiau nesijaudinkite jei neturite fizikos olimpiados medalio, nes iš tiesų daugybė technologijų sričių reikalauja įvairių įgūdžių, tokių kaip kūrybiškumas, gera komunikacija ir verslumas.

Technologijų sektoriuje sėkmę pasiekti gali tik jauni

Daug žmonių yra įsitikinę, kad technologijos yra jaunų žmonių pasaulis ir jei jums yra virš keturiasdešimt, jūsų laikas jau praėjo. Tačiau šiandien yra daugybė kursų ir mokymų norintiems įgyti naujų įgūdžių ar atnaujinti senus, į kuriuos gali užsirašyti ir jauni, ir vyresni. Be to, ilgesnė gyvenimo ir profesinė patirtis gali būti labai naudinga sprendžiant sudėtingas problemas ar vadovaujant komandoms.

Būtinas specialybės diplomas

Nors mitas, kad karjerai technologijų srityje yra būtina turėti specialų išsilavinimą, vis dar populiars, realybėje daugelis sėkmingų šios srities profesionalų neturi inžinerijos ar programavimo diplomų. Svarbiausias yra gebėjimas nuolat mokytis ir prisitaikyti, o praktinė patirtis dažnai vertinama net labiau nei akademiniai pasiekimai.

Kibernetinis saugumas – tik užkietėjusiems programuotojams

Pamirškite Holivudą! Taip, kibernetinio saugumo specialistas saugo įmones ir organizacijas nuo duomenų pažeidimo ir kibernetinių atakų, tačiau šiam darbui neužtenka tik technologinių žinių. Tokiam darbuotojui prireiks psichologijos, projektų vadybos, bendravimo su žmonėmis, socialinių mokslų ir kitų įgūdžių, tad karjerą kibernetiniame saugume rinktis gali daugelis.

Dirbant technologijose nėra laiko asmeniniam gyvenimui

Skaitant istorijas apie Silicio slėnį ar žiūrint filmus apie startuolius gali susidaryti įspūdis, kad karjera technologijų sektoriuje reiškia ilgas darbo valandas, nuolatinį stresą ir mažai laiko asmeniniam gyvenimui. Tačiau iš tiesų daugelis įmonių siūlo lankstų darbo grafiką ir profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.

Technologijų specialistai yra vieniši vilkai

Daugelis programuotojus ir kitus technologijų specialistus įsivaizduoja sėdinčius tamsiame rūsyje, geriančius karčią juodą kavą ir besirūpinančius tik algoritmais. Gali būti, tačiau iš tiesų šiam darbui reikia plataus įvairių sričių išmanymo, nuo duomenų analizės ir psichologijos iki vartotojų elgesio. Jie taip pat artimai bendradarbiauja ir su kitais komandos nariais. Na, ir tikrai neprivaloma dėvėti juodo bliuzono su kapišonu.

Technologijos – vyriška sritis

Nors šis mitas po truputį keičiasi, visuomenėje vis dar paplitusi nuomonė, kad technologijos yra vyriška sritis. Tačiau iš tiesų, sėkmingą karjerą šioje srityje susikurti gali bet kas. Be to, skirtingi požiūriai ir gyvenimiškos patirtys tik didina kūrybiškumą ir novatoriškumą.

Deja, būtent dėl šio stereotipo moterys atsargiau renkasi karjerą technologijose, kas lemia lėtus lyčių disbalanso pokyčius sektoriuje.

Kodėl mitai yra žalingi?

Šie mitai ir stereotipai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nerimti, tačiau iš tiesų jie ne tik klaidina, bet ir kenkia.

Dėl neteisingų įsitikinimų, didelė dalis žmonių net nesvarsto karjeros technologijų sektoriuje kaip realios galimybės, taip save apribodami ir prarasdami profesines galimybes.

Sukurdami iliuziją, kad tik tam tikros žmonių grupės yra „tinkamomis“ technologijoms, šie mitai taip pat palaiko ir stiprina technologijų sektoriuje egzistuojančia socialinę ir lyčių nelygybę.

Galiausiai, stereotipai riboja naujų idėjų ir sprendimų atsiradimą, trukdo inovacijoms, o kadangi technologijų sektorius yra svarbus ekonomikos augimo variklis – ir visos šalies konkurencingumą bei augimą.

Visuomenės švietimas

Tad, ką daryti? Vienas iš efektyviausių būdų laužyti mitus ir žlugdyti stereotipus yra švietimas.

Įkvėpti ir padrąsinti moteris persikvalifikuoti į tech sektorių siekiančios Women Go Tech organizacijos direktorė Jarūnė Preikšaitė sako, kad labai svarbu žmonėms padėti geriau suprasti tiek apskritai kas yra tos technologijos, tiek ir srityje esančias karjeros galimybes bei tam reikalingus įgūdžius.

„Mūsų virtuali „Discovery“ programa padeda net visiškai su technologijomis nesusidūrusiomis moterims geriau suprasti, kokios rolės egzistuoja, kurios joms tinka labiausiai ir ką reikia padaryti norint pradėti karjerą arba tiesiog praplėsti akiratį ir sužinoti kažką naujo”, – pasakoja ji.

Mokinių ugdymo programas vykdanti Lietuvos Junior Achievement organizacija taip pat turi projektą #EmpoweringGirls, Lietuvos miestų ir miestelių moksleiviams skleidžiantį žinią apie technologijų, inžinerijos ir verslo pasaulio galimybes.

Kvalifikacijų ir kompetencijų technologijose skatinimą remia ir Lietuvos užimtumo tarnyba, finansuodama kompiuterinio projektavimo, informacinių technologijų saugumo, duomenų analizės ir kitus panašius mokymus.

Tarptautinės patirtys

Gerų praktikų galima pasimokyti ir iš kitose šalyse vykdomų įvairovę skatinančių iniciatyvų.

Štai JAV pelno nesiekiani code.org organizacija skatina kompiuterių mokslų prieinamumą atokiose bendruomenėse esančiose mokyklose.

Jungtinės Karalystės Tech Talent Charter chartija skatina lyčių įvairovę, o ES e-Skills for Jobs kampanija siekia padidinti visuomenės informacinių ir komunikacinių technologijų gebėjimus ir taip patenkinti vis augantį darbuotojų skaičiaus poreikį rinkoje.

Izraelyje veikiant Start-Up Nation Central organizacija į inovacijas ir technologijas šalyje siekia įtraukti įvairias socialines ir etnines grupes, kurioms teikia reikalingus išteklius.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas