Ko žmonės tikisi iš 5G? Pagrindiniams lūkesčiams galimai nelemta išsipildyti

Pranešimas spaudai

2021-06-16, 09:55

0 komentarų
Ko žmonės tikisi iš 5G? Pagrindiniams lūkesčiams galimai nelemta išsipildyti

5G ryšys daugelio autoritetingų specialistų įvardijamas viena svarbiausių šio dešimtmečio technologijų, galinčių įvykdyti visišką pramonės automatizaciją bei leisti mūsų keliais judėti savavaldžiams automobiliams. Vis dėlto šios ateities perspektyvos mažai žavi paprastus vartotojus – jiems labiausiai rūpi tokie praktiški 5G ryšio aspektai, kaip kokybė ir kaina. Tokią išvadą padarė tarptautinė audito ir verslo konsultacijų kompanija „Deloitte“, atlikusi 2021 metų ryšio ir mobiliųjų įrenginių tendencijų tyrimą.

Žmonių lūkesčiams galimai nelemta išsipildyti

Tyrimą vykdę mokslininkai nustatė, kad 2021 metų pradžioje 5G ryšys domino tik technologijomis besidominčius arba naują išmanųjį telefoną įsigijusius vartotojus. Tačiau metų eigoje tyrėjai pastebėjo augantį žmonių susidomėjimą penktos kartos tinklu, prie ko galimai prisidėjo pandemijos metu į virtualią erdvę persikėlusios darbo ir laisvalaikio veiklos.

„Deloitte“, apklaususi mobiliojo ryšio operatorių keisti planuojančius respondentus, išsiaiškino, jog vartotojus tai daryti labiausiai skatina du aspektai – 5G prieinamumas bei paslaugos kaina. Kitaip tariant, žmonės, ketindami naudoti penktos kartos tinklą, pirmiausia vertina pinigų sumą ir jos suteikiamą naudą.

Deja, anot „Huawei“ viceprezidento Kenneth Fredriksen, Lietuvoje šiems žmonių lūkesčiams galimai nebus lemta išsipildyti, kadangi čia šiuo metu teisinėmis priemonėmis iš mobiliojo ryšio įrangos rinkos bandoma išstumti tiekėjus iš trečiųjų šalių. Vienas pagrindinių žaidėjų telekomunikacijų rinkoje šiandien yra būtent „Huawei“, kuris garantuoja puikų įrangos kokybės ir kainos santykį. Būtent įdiegus ją buvo galima tikėtis palankiausios vartotojui kainos už 5G ryšį. Deja, nauju ryšių reguliavimo įstatymu apribota galimybė diegti „Huawei“ 5G ryšio įrangą Lietuvos tinkluose, o senoji turės būti pašalinta iki 2025 metų. Kaip minėjome anksčiau, „Oxford Analytics“ tyrėjai nustatė, jog šis žingsnis Lietuvos ryšio operatoriams papildomai per metus kainuos mažiausiai 8 milijonus eurų, kadangi jie bus priversti diegti brangesnę ir mažiau konkurencingą kitų gamintojų 5G ryšio įrangą.

„Naivu tikėtis, kad išaugusias išlaidas infrastruktūrai operatoriai sutiktų subsidijuoti iš savo kišenės, todėl beveik neabejojama, kad tai virs didesnėmis mobiliojo ryšio kainomis galutiniams vartotojams. Be to, „Huawei“ negalint lygiavertiškai konkuruoti su kitais tiekėjais, suprastėtų ir 5G prieinamumas. Tokiu atveju Lietuvoje 2023 metais prieigą prie 5G tinklo turėtų 200 tūkstančių mažiau asmenų – maždaug tiek, kiek gyventojų turi Klaipėdos miestas“, – pasakoja K.Fredriksen.

Ko dar vartotojai tikisi iš 5G ryšio?

Eksperto manymu, vartotojų susidomėjimas 5G ryšiu taip pat susijęs ir su įvairiais jo panaudojimo scenarijais. Anot jo, kol visuomenė nematys aiškaus penktos kartos tinklo pranašumo prieš dabartinį 4G, tol bus sunku žmones motyvuoti rinktis 5G palaikančius įrenginius ir mobiliojo ryšio planus.

Tai įrodo „Deloitte“ pastebėtas susidomėjimo 5G technologija augimas besitęsiant pandemijai. Izoliacijos laikotarpiu vartotojų interneto infrastruktūrai teko atlaikyti didelius išbandymus – ne tik daugybę vaizdo skambučių, nuotolinių konferencijų bei nuotolinio mokymosi užduočių, bet ir didelių failų siuntimą bei išaugusias vaizdinio turinio peržiūras. Tokia didelė tinklo apkrova daugeliui vartotojų įrodė, jog jų naudojamo 4G ar laidinio interneto ryšio pajėgumų nebepakanka ir paskatino dairytis į 5G pusę.

Dar vienas aspektas – vadinamosios „žudikiškosios aplikacijos“. Prieš maždaug dešimtmetį pradėti diegti 4G tinklai kritinės masės susidomėjimo sulaukė tik praėjus ne vieneriems metams ir tai didžiąja dalimi įvyko dėl išpopuliarėjusių pavėžėjimo ir filmų bei serialų transliavimo aplikacijų. Vartotojai suprato, kad 3G ryšys nėra pajėgus užtikrinti tinkamo minėtų programėlių veikimo, o jų teikiama nauda ir tapo pagrindine priežastimi naudoti naujos kartos tinklą. „Panašus scenarijus turėtų pasikartoti ir su 5G ryšiu – jį turėtų išpopuliarinti sparčiai kuriamos naujos kartos virtualių patirčių ir nuotolinio darbo programos, kurios bus neįveikiamos 4G įrangai.“ – prognozuoja K. Fredriksen.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 19:54

0 komentarų

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį 600–900 eurų).

Abiem teikiamais projektais siūloma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.

„Įspėjimu siekiama, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, − pažymi projekto iniciatorius, Seimo narys A. Stončaitis aiškinamajame rašte.

Pasak jo, dažnu atveju transporto priemonės vairuotojas nežino, kad galimai daro pažeidimą, nes jo vairuojamas automobilis neišmeta matomų dūmų, o automobilio davikliai nerodo galimo gedimo.

Alternatyvaus projekto rengėja, Seimo narė A. Gedvilienė, pristatydama iniciatyvą dėl įspėjimo įteisinimo, tikino, kad 48 valandos tikrai nėra patogus laikas žmogui susitvarkyti automobilį, užsiregistruoti ir atlikti techninę jo apžiūrą. „Mūsų misija šiandien sumažinti įtampas visuomenėje, kad nebūtų žmonės gąsdinami, kad nebijotų, kad jų automobilis bus konfiskuotas, nes niekada tokio dalyko ir nebuvo siūloma teisės aktuose“, − teigė politikė Seimo posėdyje.

Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Pritarus projektams (Nr. XIVP-3626, Nr. XIVP-3628) po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 6 d.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas