Technologijos

Lietuviai turi pasiruošti ir dar vienam draudimui: netrukus įsigalios pakeitimai, o tvarką užtikrinti padės net ir naujausios technologijos

Pagal pernai Seimo priimtas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, nuo 2025 metų sausio 1 dienos Lietuvos parduotuvėse nebebus galima viešai eksponuoti tabako gaminių ir jų aksesuarų – bus leidžiama tik nurodyti rūkalų pavadinimus ir jų kainas.

Lietuviai turi pasiruošti ir dar vienam draudimui: netrukus įsigalios pakeitimai, o tvarką užtikrinti padės net ir naujausios technologijos

Taip pat įteisinta specializuotų tabako gaminių parduotuvių ir skyrių veikla. Kaip šiems pokyčiams ruošiasi prekybininkai ir kokie sprendimai naudojami užsienio šalyse, kuriose tokia tvarka jau galioja?

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

Panašūs draudimai taikomi ir kitose šalyse

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) laikinoji direktorė Gražina Belian sako, kad Lietuva nėra pirmoji šalis, kurioje bus draudžiama prekybos vietose eksponuoti tabako gaminius. Panašus reguliavimas taikomas Danijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Islandijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Sakartvele, Naujojoje Zelandijoje ir kitose šalyse.

„Jose tabako gaminiai prekybos vietose neeksponuojami, o tik informuojama, kad ten jie parduodami. Pirkėjams paprastai pateikiamas sąrašas tabako gaminių, kuriuos jie gali įsigyti. Taip pat primenama, kad pardavėjas gali pareikalauti perkančiojo asmens dokumento“, – sako G. Belian.

NTAKD atstovė pažymi, kad nuo 2025 m. pradžios įsigaliosiančiuose įstatymo pakeitimuose nustatyti tik bendrieji tabako gaminių ir su tabaku susijusių gaminių informacijos mažmeninės prekybos vietose pateikimo reikalavimai. Taigi prekybininkams leidžiama patiems pasirinkti priemones ir būdus, kuriais jie galėtų tinkamai įgyvendinti tabako gaminių pardavimo reikalavimus.

„Prekybininkai gali nuspręsti atitinkamai pritaikyti naudojamą įrangą, įsirengti automatizuotus sprendimus, paprasčiausiai uždengti pakuotes ar tabako gaminius laikyti po prekystaliu“, – teigia G. Belian.

Išaugo susidomėjimas automatizuotais sprendimais

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė sako, kad laiko pasiruošti naujajai tvarkai prekybininkai dar turi, tačiau kai kurie prekybos tinklai jau imasi veiksmų.

„Keli didieji prekybos tinklai Lietuvoje jau testuoja automatizuotus sprendimus arba ruošiasi tabako gaminių pardavimo per aparatus bandymams. Mažesni prekybininkai, tikėtina, pasirinks paprastesnius sprendimus – laikys tabako gaminius nematomoje vietose – pavyzdžiui, po prekystaliu. Intensyvesni pasiruošimo darbai turėtų prasidėti kitąmet. Pasirenkamos priemonės bus skirtingos, tačiau tikrai bus laikomasi visų tabako ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo reikalavimų“, – sako R. Vainienė.

Tai, kad prekybininkai jau pradėjo ruoštis įstatymo pakeitimams, pastebi ir prekybos technologijų bendrovės „StrongPoint“ vadovas Rimantas Mažulis. Anot jo, pastaruoju metu jaučiamas išaugęs susidomėjimas sprendimais, tabako gaminių prekybos automatizavimui.

„Vienas didysis prekybininkas Lietuvoje jau kurį laiką keliose savo parduotuvėse testuoja mūsų spendimą „Vensafe“. Dar vienas didelis prekybos tinklas bandymus planuoja pradėti greitu metu. Ši technologija yra plačiai naudojama Švedijoje, Norvegijoje, taip pat aktyviai diegiama Vokietijos, Belgijos, Didžiosios Britanijos, Estijos parduotuvėse ir padeda atitikti vis griežtėjančius tabako gaminių prekybos reikalavimus automatizuojant procesus bei mažinti veiklos kaštus“, – sako R. Mažulis.

Kontrolę užtikrinti padeda ir dirbtinis intelektas

R. Mažulis pasakoja, kad naudojant „Vensafe“ sprendimą pirkėjai tabako gaminius iš pateikiamo sąrašo išsirenka bei už juos atsiskaito įprastose arba savitarnos kasose, kur gauna specialų kvitą su brūkšniniu kodu. Įsigyti gaminiai išduodami kodą nuskaičius specialiame įrenginyje, kuris paprastai įrengiamas už kasų. Tokiu būdu specializuotą tabako skyrių parduotuvėse pakeičia automatizuotas įrenginys. Galimas ir toks sprendimas, kai tabako gaminius pirkėjai išsirenka prekybos salėje įrengtuose infokioskuose, o kvitą su brūkšniniu kodu pateikia darbuotojui kasoje, kuris ir išduoda įsigytus gaminius.

„Visgi matyt didžiausia naujovė yra ta, kad toks sprendimas įgalina prekybą tabako gaminiais savitarnos kasose. Pirkėjo amžių tokiu atveju patvirtina arba parduotuvės darbuotojas, arba – integravus specialią amžiaus nustatymo sistemą – dirbtinis intelektas. Toks sprendimas jau yra taikomas Didžiosios Britanijos ir Estijos parduotuvėse. Sistema yra labai patikima ir užtikrina, kad tabako gaminiai nebūtų parduodami jaunesniems, nei įstatymuose numatyta, asmenims. Jei dirbtinis intelektas nustato, kad žmogus neatitinka numatyto amžiaus cenzo, papildomą patikrinimą atlieka darbuotojas“, – pasakoja R. Mažulis.

„StrongPoint“ skaičiavimais, prekybos tabako gaminiais automatizavimo sprendimas parduotuvės darbuotojų darbo laiko sąnaudas per metus vidutiniškai sumažina 4000 val. Dėl to, R. Mažulio manymu, tokie įrenginiai anksčiau ar vėliau atsiras ir Lietuvos parduotuvėse.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

12 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Patrijotas

Gal geriau klanzbirgiu ir Koncervatoriu gauja paima pavyzdžius iš Europos kaip kelius tiesti prižiūrėti......
ir aplamai už valstybinės afioras turėtu atsakyti bausmėmis laisvės atėmimu..... Niekada tokio bordako dar nebuvo Lietuvoje kaip 91 pirmi ir nuo 21 iki šiol visą Lietuvą atiduota monopolistams, va nuo ko reike Lietuvoje pradėti įvedinėti tvarka o ne nuo rūkalu

Gincia

Pasiūlys mūsų vištų protams tie es gaidžių protai alkoholio skyrius paslėpti po prekystalių,arba alkomatu pristatyt kaip mat bus padaryta.

Vytautas

Europoje policijos praktiškai nematyti,alus parduodamas net degalinėse ir tokio laiko kuris sugalvotas sovietinėje Lietuvoje (asmeniškai man)neteko matyti. De jure gyvenam Europoje,o DE FAKTO sovietų šalyje

Klevas

Kai savo proto mūsų valdininkai neturi, tai ima pavyzdį iš užsienio. Kad nors kartą priimtų sprendimą, kuris būtų tik Lietuvoje ir liaudies naudai.

FartasKlevas

Būtų viskas dar pusė bėdos,jei jie kopijuotų tik gerus dalykus,bet jie kopijuoja visokias durnystes arba pačius blogiausius dalykus ir įststymus,kokius tik galima sugalvoti.Nerašysiu kokius,nes neišspausdins komentaro.

Bronius

Mūsų išrinktieji yra apvalus lohai nieko gero nesugalvoja patys o kaip beždžionės žiuri į užsienį ,nepagalvoja ar mums tai priimtina. Baudžiauninkų valstybe.

Povilas

Ivedinėja visokius draudimus, bet jaunimas rūko kaip kaminai. Reikia absoliučiai uždrausti prekybą rukalais internete.

FartasPovilas

O gal pagalvokit, jei tikrai čia uždraustų cigaretes,na ir pvz. alkoholį.Jūs bent jau įsivaizduojat,kiek pakiltų mokesčiai ir maisto kainos? Šiam ubagynui būtų visiškas bankrotas,jei jau dabar verkia,kad daug kontrabandos,o tai ko jūs verkiat,jūs įsivaizduokit,kad tie,kurie rūko kontrobandą,išvis nerūko.Jūs gi norit,kad niekas nerūkytų,ane?Čia dar bent gal kas trečias nusiperka iš parduotuvės ir tai verkiat,o tai kas būtų,jei išvis nebepardavinėtų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas