Neįtikėtinos povandeninių interneto kabelių galimybės: gali ne tik stebėti aktyvumą vandenyje, tačiau ir apsaugoti nuo didžiulių pavojų

Neįtikėtinos povandeninių interneto kabelių galimybės: gali ne tik stebėti aktyvumą vandenyje, tačiau ir apsaugoti nuo didžiulių pavojų

Arnas Balčiūnas

, atnaujinta 2022-05-21, 13:02

Didžiulis ir tankus povandeninis kabelių tinklas, siūlantis pasauliui internetą, taip pat gali būti naudojamas seisminiam aktyvumui stebėti. Tiesą sakant, vienas iš tokių kabelių tinklų jau užfiksavo žemės drebėjimą, o tai įrodo, kad technologija veikia.

Niekam ne paslaptis, jog didžiulį žemės plotą gaubia įvairios jūros bei vandenynai, o nerimą kelia tai, kad didžioji dalis vandenų vis dar nėra aktyviai stebimi. Nors kai kur yra naudojama specialūs sensoriai, tačiau reguliariai atnaujinamų geofizinių duomenų – vis dar trūksta. Nepaisant to, situacija gali jau netrukus pasikeisti.

Neseniai paskelbtame dokumente teigiama, kad naujas metodas povandeninius telekomunikacijų kabelius paverčia jutiklių rinkiniu. Šią naujovę kurianti komanda netgi įrodė, kad technologija gali aptikti žemės drebėjimus ir kitą žemišką vandenyno veiklą, pvz., bangas ir sroves.

„Mūsų sukurta technika gali pakeisti mūsų Žemės stebėjimo galimybes. Jūros dugne būtų galima įtaisyti tūkstančiais [tokių] jutiklių, nekeičiant esamos povandeninės telekomunikacijų infrastruktūros“, - teigiama pranešime.

Beveik visi kabeliai, šiuo metu nutiesti vandenyno dugne, turi instrumentus, kurie užtikrina, kad duomenų srautai turėtų pakankamai energijos saugiai ir patikimai judėti. Šie kartotuvai yra įmontuoti kas 45 – 90 kilometrų, jie atskiria kabelius į trumpesnius "tarpus". Komanda rėmėsi šiais individualiais tarpais tarp kartotuvų, pasklidusių visame transatlantiniame ryšyje.

Jeigu šis metodas būtų naudojamas visame pasaulyje, galėtų pasiūlyti tūkstančius nuolatinių realaus laiko aplinkos jutiklių vandenyno dugne, naudojant jau esamą techninę įrangą. Naujojo metodo įsisavinimas su jau egzistuojančiais seismometrų pagrįstais tinklais labai išplėstų pasaulinę žemės drebėjimų stebėjimo infrastruktūrą. Įdomu tai, kad naujovė nereikalauja jokių povandeninės infrastruktūros pakeitimų ar papildymų. Dėl to sprendimas yra ypač prieinamas, keičiamo dydžio ir greitai įdiegiamas.

Komanda įsitikinusi, kad netgi galėtų išplėsti savo technologijas, kas leistų stebėti ir suprasti kitus gamtos reiškinius, tokius kaip giluminiai vandens srautai, ilgalaikiai jūros dugno temperatūros pokyčiai ir pan. Toks naudojimas įmanomas dėl didelio optinio pluošto kabelio jautrumo.

Karas Ukrainoje - informacija iš mūšio lauko bei technologijos, kurios jame naudojamos. Daugiau naujienų rasite paspaudę čia.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Rekomenduojama

Daugiau naujienų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas