Nustokite atiminėti prietaisus: kaip tinkamai pasirūpinti vaikų saugumu internete?

Nustokite atiminėti prietaisus: kaip tinkamai pasirūpinti vaikų saugumu internete?

Prasidėjus mokinių atostogoms vėl iškyla vaikų saugumo internete problema. Tai skatina tėvus ir kitus bendraamžius išlikti budriems ir stebėti nepalankioje padėtyje esančio turinio prieinamumą ir vaikų gyvenimą kitoje ekrano pusėje, nepaisant įtempto grafiko. Technologijų bendrovės „Huawei“ ekspertai ir Latvijos Saugesnio interneto centro vadovė Maija Katkovska dalijasi savo nuomone ir rekomendacijomis apie interneto aplinkos keliamas rizikas ir būdus, kaip nuo jų apsaugoti vaikus.

Vaikų gundymo ir privatumo rizika išlieka aktuali ir atostogų metu

Kaimyninės Latvijos saugesnio interneto centro vadovė Maija Katkovska sako, kad rizikos, su kuriomis vaikai ir jaunimas susiduria vasaros atostogų metu, pastebimai nesiskiria nuo kasdienių, tačiau vasarą išmanieji įrenginiai be suaugusiųjų priežiūros naudojami kur kas dažniau. „Rizikos dažniausiai yra susijusios su privatumu, nes šalia nėra suaugusiojo, kuris sektų ir nurodytų, koks turinys turi būti ar neturėtų būti skelbiamas internete. Žinoma, aktuali ir rizika suvilioti vaikus“, – apibendrina M. Katkovska.

Siekiant informuoti visuomenę apie vaikų suviliojimo riziką, Latvijos Saugesnio interneto centro svetainėje https://drossinternets.lv/lv buvo paskelbtas testas „Pavojinga draugystė internete“. Per du mėnesius testą atliko daugiau nei 4 500 vaikų ir paauglių nuo 8 iki 17 metų. Rezultatai rodo, kad 16 % arba beveik 800 vaikų fotografuotis ar filmuoti save nuogus įtikino ar privertė „interneto draugas“, o 59 % jų prašymu taip pat fotografavosi ar filmavosi nuogi. Kita vertus, 24 % internete sutiktų nepilnamečių testų dalyvių yra prabilę apie intymias kūno vietas, 20 % gavo tokio asmens nuotrauką ar vaizdo įrašą, dėl kurio jie patyrė baimę, gėdą ar sumišimą. 18 % vaikų ir jaunuolių gavo nuotrauką, vaizdo įrašą ar nuorodą, kurioje nuogas suaugęs žmogus ar jo intymaus kūno dalys. Šie rezultatai kelia nerimą ir reikalauja, kad vaikų saugos ugdymas taptų tėvų, ugdymo įstaigų ir kitų prioritetu.

Technologijų bendrovė „Huawei“ taip pat pradėjo iniciatyvą, skirtą vaikams ir jaunimui informuoti apie grėsmes internete. Projektas „SmartBus“, tai mobili, autobuse įrengta klasė su įvairiais skaitmeniniais įrenginiais su interaktyviomis pamokomis ir žaidimais. Iki šiol autobusas aplankė 126 mokyklas įvairiose Europos šalyse. „Huawei SmartBus“ padeda vaikams atpažinti patyčias internete ir pateikia nurodymus, kaip apie tai pranešti. Mokoma, kad per svetaines ir socialinius tinklus saugiai dalytis asmenine informacija, kurią gali matyti kiti žmonės. Naudodamiesi realaus gyvenimo pavyzdžiais, jie sužino apie melagienas ir būtinybę tikrinti faktus, o ne tikėti viskuo, ką mato, net jei šaltinis atrodo patikimas“, – aiškina „Huawei Technologies Latvia“ komunikacijos vadovė Inesė Šulžanoka (Inese Šuļžanoka).

Prietaiso atėmimas iš vaiko neilgalaikis sprendimas

Siekiant apsaugoti atžalą nuo interneto pavojų, labai svarbu su vaiku kalbėtis, paaiškinant, kaip elgtis įvairiose situacijose bei skatinant vaiką nedelsiant kreiptis pagalbos į tėvus. Deja, kartais tėvai problemą išsprendžia atimdami išmanųjį įrenginį, tačiau tai nėra teisingas kelias, nes vaikas neišmoksta tinkamai reaguoti susidūrus su įvairiomis probleminėmis situacijomis. Kad tėvai būtų ramūs, Latvijos Saugesnio interneto centro vadovė M. Katkovska rekomenduoja nustatyti „Google SafeSearch“ pradinių klasių vaikų išmaniuosiuose įrenginiuose, kad jie nepatektų į svetaines, kurios gali juos neigiamai paveikti, taip pat galėtų apriboti turinį, kurį filmuoja „Youtube“ platforma. Kita vertus, „Huawei AppGallery“ turi keletą programėlių, padedančių tėvams stebėti savo vaikų naudojimąsi internetu. Be to, jei vaikas pats atsisiunčia programėles į savo išmaniuosius įrenginius, galite nustatyti amžiaus cenzą, kad apribotumėte prieigą prie netinkamų programėlių. M. Katkovska pabrėžia, kad kontroliuoti kiekvieną vaiko žingsnį taip pat nėra pati geriausia išeitis, nes svarbiausia su vaiku kalbėtis, ribojančios programos gali būti tik papildoma stebėjimo priemonė.

„Rekomenduoju su atžalomis dienos pabaigoje peržiūrėti išmaniuosiuose įrenginiuose naudojamą turinį ir aptarti, kiek valandų per dieną vaikas skiria tokiai veiklai ir ką dar būtų galima nuveikti per tą laiką. Matydamas, kiek laiko praleidžiama konkrečiose platformose, tėvai turi galimybę suprasti, koks yra vaikų gyvenimas kitoje ekrano pusėje“, – sako specialistė. Dar vienas sprendimas, kuris pravers tėvams per vasaros atostogas – tai užduočių sąrašas už kurias vaikas „uždirba“ laiką prie ekrano. Pavyzdžiui, jei vaikas išveda pasivaikščioti šunį, susitvarko kambarį, išplauna indus, jis gali „užsidirbti“ šiek tiek laiko prie ekrano. M. Katkovska pabrėžia, kad vaikams, ypač pradinėse klasėse, reikalingi savikontrolės mechanizmai, nes kartais sunku sekti laiką, praleistą prie išmaniųjų įrenginių.

Reikia didesnio tėvų įsitraukimo ir susidomėjimo

„Kartais mūsų rankos atrodo per trumpos, kad pasiektume tėvus ir perduotume informaciją apie vaikų saugumą internete. Nieko nesmerkiame, tačiau tėvams trūksta laiko pasikalbėti ir šviesti savo vaikus šia tema. Reikia suprasti, kad tai, ką vaikai palieka klasėje, skaito ir mokosi internete, turi įtakos jų pasaulio supratimui“, – apibendrina Latvijos Saugesnio interneto centro vadovas. Ji ragina bent porą kartų per savaitę kartu pavakarieniauti be buitinės technikos ir aptarti, ką vaikas veikia internete ir kokių patirčių jis patyrė. Priešingu atveju, atsidūrusios probleminėje situacijoje, atžalos greičiausiai nesikreips pagalbos į savo tėvus, nes, regis, jiems tai neįdomu. Be to, jei tėvai kada nors atima iš vaiko prietaisą, kad jį nubaustų, vaikas nenorės pasakyti, kas jam atsitiko, nes bijos, kad įrenginys vėl bus atimtas. „Huawei“ ekspertai pataria tėvams pasidomėti vaikų išmaniųjų įrenginių privatumo nustatymais, su šeimomis aptarti jų naudojimąsi išmaniaisiais įrenginiais, mokyti anonimiškumo ir atsakomybės socialiniuose tinkluose.

Tačiau apskritai šioje srityje pastebima teigiama tendencija – žiniasklaidoje išgirdus apie sukčiavimo ir įsilaužimo į paskyras atvejus, taip pat netikrų paskyrų kūrimą, žmonės vis daugiau dėmesio ima skirti interneto saugumui. „Matome, kad vis daugiau žmonių įgyja žinių apie šias problemas ir mokosi iš savo ar kitų klaidų, o supratimas apie išmaniųjų įrenginių naudojimą, su jais susijusias rizikas ir būdus apsisaugoti formuojasi pamažu,“ – apibendrina Maija Katkovska.

„Vaikai vis daugiau laiko praleidžia internete. Siekiant užtikrinti savo saugumą virtualioje aplinkoje, norėčiau paraginti tėvus įtraukti kibernetinio saugumo klausimus į auklėjimo procesą. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad internete sutiktais nepažįstamais žmonėmis ne visada galima pasitikėti ir kad interneto tapatybė gali neatitikti tikrovės. Parodykite vaikams, kaip valdyti viešai prieinamų duomenų kiekį, peržiūrėti slapukų leidimus, įvertinti ir patikrinti informacijos patikimumą, padėti reguliariai atnaujinti programinę įrangą. Taip pat rekomenduojama pasakyti, kad įtartinų el. laiškų iš nepažįstamų žmonių verčiau neatidarinėti, išmokyti prieš įvedant savo duomenis įvertinti svetainių patikimumą ir saugumo lygį“, – pabrėžia „Huawei Technologies Latvia“ komunikacijos vadovė Inese Šuļžanoka.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį neatsakome.

Rekomenduojame peržiūrėti

Komentarai 0

Kol kas komentarų nėra.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas