Sąvartynuose – milijonai tonų elektronikos atliekų, bet yra ir gerų žinių

Pranešimas spaudai

2021-05-30, 11:35

0 komentarų
Sąvartynuose – milijonai tonų elektronikos atliekų, bet yra ir gerų žinių

Naujausiais Jungtinių Tautų duomenimis, pasaulyje elektronikos atliekų per metus susidaro 59 milijonai tonų – tai tolygu 162 „Empire State Building“ dangoraižiams. Šiuo metu jų perdirbama apie penktadalis, tačiau šis rodiklis vis dar per mažas. Galima ieškoti kaltų, o galima imtis veiksmų. Ką kiekvienas galime padaryti, kad elektronikos atliekų aplink mažėtų sparčiau?

Kasmet pasaulyje pagaminama apie 1 mlrd. telefonų ir bemaž 300 mln. nešiojamųjų kompiuterių. O kur dar televizoriai, šaldytuvai, siurbliai, skalbimo mašinos ir indaplovės, kondicionieriai ir įvairiausia kita buitinė technika. Didelė įrenginių kaita lemia gana trumpą technikos gyvavimo ciklą, nors prietaisai dažnai dar galėtų tarnauti ne vienerius metus.

Nauda aplinkai, ir dar galima sutaupyti

Pasak Indrės Bimbirytės-Yun, „Telia“ tvarumo projektų vadovės, vienas geriausių sprendimų – įrenginius pernaudoti. Pavyzdžiui, nusprendus pakeisti telefoną, senąjį reiktų ne dėti į stalčių, o duoti toliau naudoti vaikui, seneliui ar kitam giminaičiui, kuriam jis gali būti naudingas.

Jei tokios galimybės nėra, nereikalingus telefonus visada priims pardavėjai, o kai kurie jų dar ir nuolaidą naujam įrenginiui gali pasiūlyti. Senas kompiuteris antrą gyvenimą taip pat gali rasti pas giminaičius, šaldytuvas ar siurblys – sodyboje.

Įrenginius pakartotinai panaudoti gali ir įmonės. „Telia“ jau daugiau nei penkerius metus Lietuvoje pernaudoja namų paslaugoms skirtą įrangą, pavyzdžiui, vien pernai naujus namus rado rekordinis skaičius – 46 tūkstančiai – maršrutizatorių ir TV priedėlių.

„Kasmet klientų namus pasiekia apie 150 tūkst. vienetų namų paslaugoms skirtos įrangos, taigi pernai net apie trečdalį jos pernaudojome. Pas vartotojus ji sugrįžta atnaujinta, užtikrinant, kad veiks taip pat kokybiškai ir sklandžiai. Mažiau naujos įrangos reiškia ir mažiau elektronikos atliekų, o kartu tai suteikia realią finansinę naudą – įrangos pernaudojimas mums leido sutaupyti bemaž 1 milijoną eurų“, – sako I. Bimbirytė-Yun.

Alternatyvų mėgautis kokybe yra

Tvarumą vertinantys žmonės ir patys gali elektroniką pirkti atsakingai. Pavyzdžiui, rinktis atnaujintą telefoną. Tiesa, rekomenduojama naudotą išmanųjį rinktis tokį, kuris prieš grąžinant į prekybą buvo nuodugniai patikrintas ir atnaujintas specialistų.

„Pakartotinis įrangos naudojimas žmonėms suteikia alternatyvą mėgautis kokybe tvariai. Mums tai yra maži žingsniai, kuriais galime prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo, bet mus supančiai aplinkai jie – didžiuliai ir svarbūs“, – pastebi I. Bimbirytė-Yun.

Pakartotinis telefonų naudojimas yra ne tik draugiškas aplinkai, bet ir leidžia sutaupyti. Skaičiuojama, kad atnaujintų išmaniųjų kaina yra vidutiniškai 20–25 proc. mažesnė nei analogiškų naujų modelių.

Telefone yra ir aukso, ir kenksmingų medžiagų

Tačiau kas nutinka su įrenginiais, kurie netinka pernaudojimui? Kaip sako I. Bimbirytė-Yun, labai svarbu, kad ji būtų tinkamai atiduoda perdirbti, nes vien išmaniajame telefone galima rasti pačių įvairiausių cheminių elementų, kurių poveikis aplinkai ilguoju periodu gali būti žalingas.

„Mes klientų sugrąžintą įrangą, kurios nebegalima pernaudoti, atiduodame perdirbėjams. Tolesnė procedūra paprasta: įrenginiai išardomi, plastikas priduodamas perdirbimui, o mikroschemos sumalamos ir siunčiamos į specialias gamyklas, kuriose medžiagos atskiriamos pakartotiniam naudojimui“, – pasakoja I. Bimbirytė-Yun.

Be to, elektronikos prietaisų perdirbimas – auganti verslo šaka, nes įvairiuose įrenginiuose yra ir vertingų medžiagų, o kai kuriais atvejais – net retųjų metalų. Skaičiuojama, kad išmetamų elektronikos atliekų vertė pasaulio mastu viršija 60 mlrd. dolerių.

Tiesa, skubėti patiems ardyti savo išmaniojo nereikia – aukso luito jame nerasime. Vidutiniškai viename „iPhone“ telefone yra apie 25 g aliuminio, 15 g vario, 0,034 g aukso, 0,34 g sidabro, 0,015 g paladžio ir mažiau nei viena tūkstantoji gramo platinos. Žinoma, skaičiai kuklūs, visgi vertinant dideliu mastu situacija visai kita: perdirbus milijoną mobiliųjų jau gautume apie 350 kilogramų vario, 34 kilogramus aukso ir 15 kilogramų paladžio.


0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

Pranešimas spaudai

2024-04-17, 19:54

0 komentarų

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens™ FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą

„Sony“ džiaugiasi galėdami pranešti apie naujausią pilno kadro α™ (Alpha™) E-mount objektyvų linijos papildymą. FE 16-25mm F2.8 G yra plačios diafragmos objektyvas, išlaikantis maksimalią F2.8 diafragmą pilname židinio nuotolio diapazone - nuo 16 iki 25 mm.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Dėka lengvos bei kompaktiškos konstrukcijos, objektyvas ne tik užtikrina aukščiausią vaizdų kokybę, tačiau ir yra patogus nešioti.

Naujasis objektyvas pasižymi didele raiška, puikiu bokeh efektu ir greitu, tiksliu, tyliu automatiniu fokusavimu. Įspūdingai lengvas, 409 g sveriantis objektyvas lengvai nešiojamas, todėl galite lengvai mėgautis kasdieniu fotografavimu, iš perspektyvos, kurią galima išgauti tik naudojant plačiakampį objektyvą.

Objektyvas turi tą patį filtro skersmenį, darbines savybes ir yra beveik tokio pat dydžio bei svorio kaip ir 2024 m. vasario mėn. paskelbtas „FE 24-50mm F2.8 G“, todėl lengva fotografuoti fotoaparatą laikant tiek rankose, tiek naudojant stabilizatorių.

„FE 16-25mm F2.8 G“ praplečia tiek fotografijos tiek videografijos galimybes fiksuojant įvairias scenas, pavyzdžiui kraštovaizdžius, architektūrą ar portretus.

Pagrindinės FE 16-25mm F2.8 G savybės

  • Kompaktiškas ir lengvas dizainas su naujausia optine ir mechanine konstrukcija.

  • Filtro skersmuo φ67 mm, didžiausias skersmuo 74,8 mm, ilgis 91,4 mm, svoris apie 409 g.

  • Efektyviai išdėstant tris ypač mažos dispersijos stiklus ir keturis asferinius lęšius, įskaitant vieną mažos dispersijos asferinį lęšį, sumažinamos įvairios aberacijos, pvz., chromatinė aberacija, ir pasiekiamas aukštos skiriamosios gebos vaizdas nuo ekrano centro iki kampo.

  • 11 lapelių žiedinė diafragma ir sferinių aberacijų optimizavimas užtikrina gražų bokeh efektą, kuris yra skiriamasis „Sony G“ objektyvų bruožas.

  • Labai gera fotografavimo stambiu planu geba - mažiausias fotografavimo atstumas yra 0,18 m, o didžiausias didinimas - 0,20x.

  • Įmontuoti du linijiniai varikliai leidžia greitai, tiksliai, bei tyliai fokusuoti net ir greitai judančius objektus. Taip pat palaikomas greitas, nepertraukiamas fotografavimas su AF/AE sekimu iki maždaug 120 kadrų per sekundę kartu su α9 III pilno kadro veidrodiniu fotoaparatu. Sklandus sekimas net ir filmuojant 4K120p/FHD240p didelės kadrų spartos vaizdo įrašus, kuriems reikia tikslaus fokusavimo. Naudojant rankinį fokusavimą, linijinis atsakas leidžia tiksliai išgauti aukštos kokybės vaizdą.

  • Kvėpavimo kompensacija leidžia stabilizuoti vaizdą filmuojant.

  • Suderinamas su α serijos fotoaparato vaizdo stabilizavimo funkcija „Active mode“, pasiekiamas aukštas vaizdo stabilizavimo efektas.

  • Ypač patogus valdymas naudojant fokusavimo išlaikymo mygtuką, diafragmos žiedą, diafragmos paspaudimo įjungimo / išjungimo jungiklį ir fokusavimo režimo jungiklį.

  • Sukurtas taip, kad būtų atsparus dulkėms ir drėgmei, padengtas fluoro danga, neleidžiančia purvui prilipti prie priekinio objektyvo paviršiaus.

Kaina ir prieinamumas

Naująjį FE 16-25 mm F2,8 G bus galima įsigyti xx m. už maždaug xxx. Jį parduos „Sony“ įgaliotieji platintojai visoje Europoje.

Čia galima rasti įvairių išskirtinių istorijų, vaizdo įrašų ir įdomaus naujo turinio, nufilmuoto naujausiais fotoaparatais ir kitais „Sony“ gaminiais. „Sony“ Europos fotografijos centras prieinamas 22 kalbomis, jame pateikiamos naujienos, konkursai ir naujausias „Sony“ renginių kiekvienoje šalyje sąrašas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas