Technologijos

Tyla prieš audrą: fiksuojamas ženklus didmeninės elektros kainos augimas

Birželio mėnesį Lietuvoje didmeninė elektros kaina buvo 27 proc. didesnė nei gegužę ir siekė vidutiniškai 98,70 Eur/MWh. Tokia pati kaina laikėsi ir Latvijoje, o Estijoje elektra brango 40 proc. iki 92,08 Eur/MWh.

Tyla prieš audrą: fiksuojamas ženklus didmeninės elektros kainos augimas

Birželį valandinės elektros kainos Baltijos šalyse svyravo nuo -5,24 Eur/MWh iki 300,00 Eur/MWh.

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

„Baltijos šalių regione birželį sumažėjo elektros energijos gamyba iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių. Palyginti su gegužės mėnesiu, vėjo jėgainių gamyba Baltijos šalyse sumažėjo 22 proc., hidroelektrinių – 67 proc., saulės elektrinių energijos gamyba išliko beveik nepakitusi – pagaminta tik 6 proc. daugiau elektros energijos nei gegužę.

Kartu sumažėjo elektros energijos tiekimas iš Suomijos – dėl remonto darbų, ribojančių perdavimo sistemos galią, energijos srautas buvo 21 proc. mažesnis nei gegužę. Tai lėmė ir spartesnį elektros energijos kainų augimą Estijoje. Tuo metu tiekimas iš Švedijos SE4 prekybos zonos padidėjo 9 proc., palyginti su ankstesniu mėnesiu“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

Nepriklausomų elektros tiekėjų Lietuvos gyventojams siūlomos kainos laikėsi panašiame lygyje. „Elektrum Lietuva“ žemiausia elektros kaina buitiniams vartotojams birželį siekė apie 21–22 ct/kWh, fiksuojant ją 5 mėnesiams.

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina birželį pakilo 40 proc. ir siekė maždaug 52,49 Eur/MWh.

Pasak M. Gigos, kainų augimą „Nord Pool“ regione daugiausiai paveikė sumažėjusi vėjo elektros energijos gamyba Šiaurės šalyse. Birželio mėnesį ji smuko 33 proc., palyginti su geguže. Be to, dėl kintančio kritulių kiekio Šiaurės šalyse ir nuosaikesnio tirpstančio sniego antplūdžio hidroelektrinių gamyba sumažėjo 4 proc., o vandens rezervuarų lygis buvo taip pat 4 proc. žemesnis už įprastą. Birželį, tęsiantis kasmečiams atominių elektrinių (AE) techninės priežiūros darbams, Šiaurės šalių elektrinėse bendras elektros energijos kiekis sudarė apie 82 proc. viso galimo pagaminti elektros energijos kiekio.

Lietuvoje mažėjo ir vartojimas, ir gamyba

Birželio mėnesį Baltijos šalyse suvartota 1 887 GWh elektros energijos, o tai – 6 proc. mažiau nei praėjusių metų birželį bei šių metų gegužės mėnesį. Lietuvoje birželį elektros energijos suvartota 3 proc. mažiau negu pernai tuo pačiu laiku, 877 GWh. Latvijoje suvartojimas siekė 470 GWh, t. y. 8 proc. mažiau nei 2022 m. birželio mėnesį, Estijoje – 540 GWh, 9 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Baltijos šalyse pagaminta 947 GWh elektros energijos, kas yra 12 proc. mažiau nei gegužę ir 17 proc. mažiau nei 2022 m. birželį. Lietuvoje birželį pagaminta 2 proc. mažiau elektros energijos – 378 GWh. Latvijoje elektros energijos gamyba, palyginti su geguže, sumažėjo 46 proc. ir siekė 175 GWh. O Estijoje pagaminta 5 proc. daugiau elektros energijos nei ankstesnį mėnesį – 394 GWh.

Birželį Baltijos šalys bendrai pasigamino 50 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje šis rodiklis siekė 43 proc., Latvijoje – 37 proc., o Estijoje – 73 proc.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas