Taip smarkiai, kad „Apple“ nusprendė sustabdyti „iPhone“ mini serijos telefonų gamybą dėl mažų pardavimų ir nepakankamos paklausos. Kodėl rinka nusigręžė nuo mažesnių telefonų? Atsakymas – praktiškumas.
Nors teoriškai kompaktiški prietaisai gali atrodyti patrauklūs, jie dažnai neatitinka realių naudojimo galimybių. Kita vertus, didesni išmanieji telefonai suteikia apčiuopiamų privalumų, kuriems kompaktiški įrenginiai tiesiog negali prilygti. Panagrinėkime, kodėl rinkoje dominuoja dideli ekranai.
Didesni ekranai, daugiau turinio
Išmanieji telefonai nebėra skirti tik skambučiams ir retkarčiais siunčiamoms žinutėms. Jie virto kišeniniais kompiuteriais, kuriais galima naudotis viskuo – nuo naršymo internete iki vaizdo įrašų transliacijos. Didesniame ekrane vienu metu galima peržiūrėti daugiau turinio – ar naršytumėte socialinėje žiniasklaidoje, ar žiūrėtumėte vaizdo įrašus, ar redaguotumėte nuotraukas.
Daugeliui išmanusis telefonas yra pagrindinis ar net vienintelis prietaisas, kuriuo jie vartoja turinį. Neturint nešiojamojo ar stacionaraus kompiuterio, didelis ekranas nėra prabanga – tai būtinybė.
Kai 2011 metais Steve Jobsas pristatė „iPhone 4S“, jis teigė, kad 3,5 colio yra tobulas išmaniojo telefono ekrano dydis. Prabėgus dešimtmečiui į priekį, šis dydis atrodo ribojantis. Tiesiog pabandykite 2012 metų telefonu slinkti per šiandienines daug medijos turinčias svetaines – greitai suprasite, kodėl dideli ekranai tapo norma.
Kompaktiškuose telefonuose trūksta vietos šiuolaikinėms funkcijoms
Šiuolaikiniai išmanieji telefonai į savo plonus korpusus sutalpina neįtikėtinai daug techninės įrangos. Kad būtų galima atlikti bekontakčius mokėjimus, GPS navigaciją, belaidį įkrovimą ir spartų 5G ryšį, telefone reikia vietos tokiems komponentams kaip NFC lustai, akselerometrai, antenos ir magnetinės ritės.
Mažesni įrenginiai neišvengiamai susiduria su dizaino kompromisais. Komponentų mažinimas iš dalies įmanomas, tačiau fizika nustato apribojimus. Dėl kompaktiško telefono gali tekti atsisakyti tokių funkcijų kaip greitasis įkrovimas ar patikimas ryšys. Nepamirškime ir akumuliatoriaus – didesniame telefone gali būti didesnė baterija, būtinas visoms šioms pažangioms funkcijoms maitinti.
Mažesniuose įrenginiuose nukenčia fotografija
Išmaniųjų telefonų fotoaparatai tapo pagrindiniu pardavimo privalumu, tačiau puikioms nuotraukoms reikia techninės įrangos, kuri užima daug vietos. Daugumoje telefonų flagmanų yra keli kamerų moduliai, skirti plačiakampiams kadrams, portretams ir priartintoms nuotraukoms. Šiuose moduliuose reikia vietos jutikliams, optikai ir, kai kuriais atvejais, sudėtingoms periskopinėms sistemoms.
Kompaktiški išmanieji telefonai negali prilygti didesnių įrenginių universalumui. Mažame telefone gali būti nebloga pagrindinė kamera, tačiau vargu ar joje bus aukštos kokybės plačiakampio ar teleobjektyvo objektyvai. Be to, dėl vietos trūkumo pažangiems vaizdo apdorojimo lustams nuotraukų kokybės atotrūkis dar labiau padidėja.
Didesni telefonai geriau susidoroja su karščiu
Šiuolaikiniai išmanieji telefonai našumu konkuruoja su nešiojamaisiais kompiuteriais. Aprūpinti galingais procesoriais ir iki 16 GB operatyviosios atminties, jie išskiria nemažai šilumos, ypač atliekant daugiaprogramį darbą ar žaidžiant žaidimus.
Didesni įrenginiai efektyviau išsklaido šilumą, nes juose yra daugiau vietos aušinimo mechanizmams, tiek pasyviems, pvz., šilumos vamzdeliams, tiek aktyviems, pvz., ventiliatoriams kai kuriuose žaidimų telefonuose. Kompaktiški telefonai yra labiau linkę perkaisti ir užstrigti, todėl gali sulėtėti veikimas ir atsirasti nepatogumų ilgai naudojant.
Didesniuose ekranuose rašyti lengviau
Didesnis ekranas ne tik pagerina vaizdą – jis taip pat pagerina naudojimosi patogumą. Virtualiose klaviatūrose dideliuose telefonuose yra didesni klavišai, todėl sumažėja rašybos klaidų ir rašymas tampa greitesnis. Jose taip pat galima naudoti papildomus funkcinius klavišus, todėl nereikia taip dažnai keisti išdėstymo. Nors spausdinant viena ranka didesniame telefone gali būti nepatogu, dauguma šiuolaikinių klaviatūros programų siūlo vienos rankos režimus, dėl kurių ši problema nekyla.
Geriau tinka žaidimams
Mobilieji žaidimai tapo svarbia pramonės šaka, o daugeliui naudotojų jų telefonas yra pagrindinis žaidimų įrenginys. Dideli ekranai užtikrina geresnę žaidimų patirtį, nes juose aiškiau matoma detali grafika ir sudėtingi efektai. Juose taip pat yra daugiau vietos ekrane esantiems valdikliams, todėl pirštai neužstoja veiksmo. Be to, didesniuose telefonuose paprastai būna didesni akumuliatoriai ir geresnės aušinimo sistemos, todėl galima ilgiau ir be pertraukų žaisti.
Kompaktiškų išmaniųjų telefonų gamyba yra brangi
Kompaktiški išmanieji telefonai yra nišiniai gaminiai, o nišiniams gaminiams retai būna naudinga masto ekonomija. Štai kodėl „Apple“ „iPhone 12 Mini“ ir „iPhone 13 Mini“, nepaisant kritikų liaupsių, sudarė tik 3 proc. visų „iPhone“ pardavimų.
Norint į mažą korpusą sutalpinti pavyzdinę aparatinę įrangą, reikia specialiai tam pritaikytos inžinerijos – nuo miniatiūrinių spausdintinių plokščių iki pertvarkytų aušinimo sprendimų. Dėl šių papildomų išlaidų kompaktiškų telefonų kūrimas yra brangesnis, tačiau jų ribotas patrauklumas nepateisina investicijų. Net „Google“ atsisakė mažų telefonų idėjos ir vietoj to dėmesį sutelkė į didesnius, pelningesnius modelius.
2022 metais „Pebble“ įkūrėjas Ericas Migicovskis pradėjo kampaniją, kurioje ragino įmones gaminti kompaktiškesnius išmaniuosius telefonus. Kampanija surinko apie 41 tūkst. parašų – įspūdingas skaičius, tačiau milijonus klientų turinčioje rinkoje jis yra nereikšmingas.
Taigi akivaizdu, kad kompaktiški telefonai patinka nedidelei, nors ir balsingai auditorijai. Tačiau daugumai vartotojų didesnio įrenginio privalumai yra svarbesni už trūkumus. Jei sulankstomoji technologija netaps pakankamai prieinama, kad sumažintų atotrūkį tarp kompaktiško dydžio ir didelio ekrano patogumo, kompaktiški telefonai vargu ar sugrįš.
Išvada – didesnis yra geresnis, kol kas
Nors nostalgija mažiems išmaniesiems telefonams yra suprantama, realybė tokia, kad šiuolaikinis naudojimas reikalauja didesnių įrenginių. Nuo geresnių ekranų ir kamerų iki ilgesnio baterijos veikimo laiko ir geresnio aušinimo – dideli telefonai yra tiesiog praktiškesni šiuolaikiniams poreikiams.
Kompaktiški išmanieji telefonai visada turės savo gerbėjų, tačiau daugumai jie tebėra kompromisas, o ne sprendimas. Kol lankstūs ekranai ar kitos naujovės iš naujo apibrėš, kas įmanoma, aišku, kodėl telefonai su dideliu ekranu išlieka populiariausiu vartotojų pasirinkimu.