Nepraleiskite progos laimėti belaidžius ausinukus - sužinokite apie portale vykstantį žaidimą paspaudę čia!

Mėgstamiausias lietuvių parašas: koks jis?

Mėgstamiausias lietuvių parašas: koks jis?

Ignas Petrikonis

2021-05-04, 19:55

Daugiau nei pusė – tiek praėjusiais metais Lietuvos gyventojams išduotų galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų išduoti su „Smart-ID“ programėle. Apie tai paskelbė Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) savo 2020 metų Patikimumo užtikrinimo paslaugų rinkos ataskaitoje.

Didžiąją elektroninio parašo sertifikatų rinkos dalį Lietuvoje – beveik 69 proc. visų sudarytų kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų, arba 99,8 proc. sertifikatų, skirtų pasirašyti su mobiliaisiais įrenginiais, užėmė patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjas „SK ID Solutions“, teikiantis paslaugas Baltijos šalyse.

Žieminių padangų išpardavimas - nuolaidos iki 76%

smart-id

Anot šios įmonės, plėtojančios „Smart-ID“ prekės ženklą, verslo vadovo Lietuvoje Viktoro Kamarevcevo, „Smart-ID“ naudojimas kasmet auga: „Vienas pagrindinių „Smart-ID“ išskirtinumų yra tai, kad nereikia turėti jokios papildomos fizinės laikmenos, užtenka tik išmaniojo telefono ar planšetės su interneto ryšiu ir net nereikia turėti SIM kortelės tame įrenginyje. Be saugumo aspekto, naudotojams svarbu ir tai, jog šio įrankio neriboja valstybių sienos. Tai lemia jo nuolat didėjantį įsitvirtinimą rinkoje. Su nemokama programėle „Smart-ID“ Lietuvos gyventojai šiuo metu per dieną vidutiniškai atlieka po beveik milijoną operacijų“.

Ataskaitoje teigiama, kad praėjusių metų pabaigoje iš visų daugiau nei dviejų milijonų (2 122 822) Lietuvos gyventojams išduotų galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų su „Smart-ID“ programėle išduotų sertifikatų skaičius sudarė net 54 proc. (1 139 766). „Smart-ID“ sertifikatų skaičius paaugo beveik dvigubai, lyginant su 2019-aisiais. Su asmens tapatybės kortelėmis, valstybės tarnautojų pažymėjimais ir vidaus tarnybos sistemos pareigūnų pažymėjimais išduoti galiojantys kvalifikuoti elektroninio parašo sertifikatai sudarė 29 proc., o su SIM kortelėmis – 15 proc. išduotų sertifikatų. Mažiausiai – vos 2 proc. išduotų kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų kiekio – sudaro su kitomis lustinėmis kortelėmis arba USB kriptografiniais raktais išduoti sertifikatai.

58b3f64891312_2d2442aeeea8725855bcfd68592ae1ef

Taip pat RRT skelbia, kad Lietuvos gyventojai, kurie praėjusiais metais naudojosi kvalifikuotu elektroniniu parašu, dažniausiai pasirašė, naudodami „Smart-ID“ mobiliąją programėlę – dažniau nei kas antras, t. y. 51 proc., ir SIM kortelę – beveik kas antras – 48 proc. Rečiau pasirašymui buvo naudoti asmens tapatybės kortelė (13 proc. apklaustųjų) bei kita lustinė kortelė arba USB kriptografinis raktas (9 proc. apklaustųjų).

„Nors „Smart-ID“ programėlė kol kas nėra naudojama, teikiant viešąsias paslaugas, ji vis tiek yra populiariausia. Skirtingose apklausose matome, kad net kas ketvirtas šalies gyventojas, kuris nenaudoja kvalifikuoto elektroninio parašo, sako, kad jo nenaudoja, nes neturi, kur to daryti. Tikimės, kad artimoje ateityje vis daugiau „Smart-ID“ bus naudojama ir viešosiose paslaugose – kaip kad Estijoje, kurioje šį įrankį sėkmingai naudoja ir valstybinės institucijos“, – sako V. Kamarevcevas.

Nuo 2017-ųjų vasario Lietuvoje prieinamas unikalus asmens tapatybės nustatymo ir elektroninio pasirašymo įrankis Baltijos šalyse „Smart-ID“ gali būti naudojamas tiek prisijungti prie el. paslaugų, tiek pasirašyti dokumentus elektroniniu parašu ar patvirtinti operacijas.

Ar patiko šis įrašas? Prisidėkite prie šio ir panašių įrašų kūrimo, tapkite mūsų rėmėjais!

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Rekomenduojama

Daugiau naujienų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas