Nepraleiskite progos laimėti belaidžius ausinukus - sužinokite apie portale vykstantį žaidimą paspaudę čia!

Mokslininkai nustatė - išmaniojo telefono naudojimas kenkia dantims: sužinokite kaip!

Mokslininkai nustatė - išmaniojo telefono naudojimas kenkia dantims: sužinokite kaip!

Ignas Petrikonis

2021-03-20, 14:00

Turbūt kiekvienas nutuokiame, kad kišenėje ar krepšyje nuolat su mumis keliaujantis išmanusis telefonas yra praktiškai tiek pat žalingas, kiek ir naudingas. Net ir vaikai žino, jog piktnaudžiavimas šiuo prietaisu kenkia regėjimui. Žiniasklaidoje taip pat vis dažniau kalbama ir apie neigiamą ekranų spinduliuojamos mėlynos šviesos įtaką mūsų miegui. Vis dėlto faktas, jog įrenginys, be kurio neįsivaizduojame nė vienos savo dienos, gali kenkti dantims greičiausiai yra naujas ir šokiruojantis.

Tel Avivo universiteto mokslininkai šią išvadą padarė įvykdę tyrimą, kuriame dalyvavo 600 žmonių. Juos buvo galima išskirti į dvi grupes - paprasti asmenys, kasdien naudojantys išmaniuosius telefonus, bei konservatyviosios žydų ortodoksų bendruomenės nariai, kuriems leidžiama naudoti tik telefonus be interneto ryšio ar įprastų socialinių tinklų programėlių.

Žieminių padangų išpardavimas - nuolaidos iki 76%

Nustatyta, kad 45% pirmosios grupės narių, priskiriamų 18-35 metų amžiaus kategorijai, teigė jaučiantys poreikį išmanųjį telefoną tikrinti reguliariai, o pusė visų grupės tiriamųjų atskleidė, jog šis prietaisas jiems sukelia vidutinį-didelį stresą. Kaip ir galima tikėtis, ortodoksų bendruomenės grupėje skaičiai buvo kur kas mažesni - vos 22% įvardijo poreikį reguliariai tikrinti telefoną, o stresą šis įrenginys kelia tik 20% apklaustųjų.

Teeth-Grinding-Bruxism

Vis dėlto įdomiausias tyrėjų atradimas buvo tai, jog išmanųjį telefoną įprastai naudojančiųjų grupėje net 29% asmenų skundėsi žandikaulio skausmais, o religinės žydų bendruomenės grupėje panašių nusiskundimų turėjo vos 14%. Plačiai žinoma, jog žandikaulio skausmai yra susiję su kramtomųjų raumenų įtampa ir dažniausiai komplikuojasi dantų griežimu. Pastaroji problema iš pirmo žvilgsnio neatrodo labai didelė, tačiau ją išspręsti labai sunku. Kramtomieji raumenys dažnai įsitempia nevalingai, taip pat miego metu, todėl žmonės greitai pradeda stebėti nudilusius dantų paviršius ar netgi nuskilusius dantis.

Tačiau kuo čia dėtas telefonas. Izraelio mokslininkai nustatė, kad priklausomybė ar nuolatinis išmaniojo telefono naudojimas žmonėms kelia ne tik stresą, bet ir nemigą. Abu šie veiksniai lemia tai, kad asmuo ilgainiui pradeda jausti nuolatinį nerimą, kuris komplikuojasi žandikaulio raumenų įtampa ir nudilusiais dantimis.

smartphonedependy

Tyrimą atlikusiuos dr.Pessia Friedman-Rubin ir prof.Ilana Eli rezultatus pakomentavo taip: „Pastarosiomis dienomis žmonės nuolat jaučia baimę atsilikti (angl, fear of missing out), todėl jie siekia nuolat žinoti, kas naujo įvyko kiekvieną akimirką. Tai natūraliai lemia vis didėjančią priklausomybę nuo išmaniųjų telefonų, kas sukelia stresą ir nerimą - „galbūt kažkas paskelbs kažką socialiniame tinkle, o aš tai praleisiu ir žinosiu mažiau už kitus.””

Nors naujai atrasta išmaniojo telefono daroma žala nekelia pavojaus gyvybei, tai turėtų būti dar vienas signalas susimąstyti, kiek laiko praleidžiame su šiais prietaisais rankose, ir ar nereikėtų imtis ryžtingų veiksmų riboti šią dažnu atveju destruktyvią veiklą.

Ar patiko šis įrašas? Prisidėkite prie šio ir panašių įrašų kūrimo, tapkite mūsų rėmėjais!

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Rekomenduojama

Daugiau naujienų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas