Palygino mobilaus ryšio kainas Europoje: rezultatai lietuvius nuvers nuo kėdės

Mobiliojo ryšio operatorių pasiūlymai dažnai kelia įvairiausių klausimų. Daugeliui kliūva nuolat kylančios kainos ir teigiama, jog tai yra gerokai per brangu. Tačiau kaip visa tai atrodo bendrame Europos kontekste? Šiandien mes nusprendėme palyginti kainas, kurias siūlo Lietuvos ryšio operatoriai, atsižvelgiant į analogiškus planus kitose šalyse.

Šiam palyginimui pasirinkome „Telia“, kuri Lietuvoje siūlo bene aukščiausias kainas, lyginant su kitais mūsų šalyje veikiančiais ryšio operatoriais. Palyginime taip pat išskyrėme Vokietijoje veikiantį „T-Mobile“, o lietuvių pamėgtoje Norvegijoje – „Telia“ operatoriaus pasiūlymą. Tam, jog būtų matomi tiksliausi skaičiai, pasirinkome planą, kuriame siūlomi neribotai gigabaitai interneto. Taigi, ar tikrai Lietuvoje toks brangus mobilusis ryšys?

Neriboti GB Lietuvoje – kiek kainuoja ir ką už tai gauname?

„Telia Lietuva“, šiai dienai, siūlo tokį planą už 29 eurus per mėnesį, pasirašius 24 mėnesių sutartį. Su šiuo planu, kaip ir kitose mūsų pasirinktose šalyse, gausime neribotą kiekį skambučių bei SMS žinučių, o „Telia“ skelbia, jog planas yra paruoštas ir 5G tinklo testavimui.

Žinoma, svarbiausias aspektas – mobilių duomenų kiekis. „Telia“ skelbia, jog tai yra neribota, tačiau tam taikomos sąžiningo naudojimosi taisyklės. Ir čia iš esmės yra daugiausiai įvairių kabliukų, kurie paprastai daugelis gali ir nepastebėti.

Užsisakę šį planą Jūs iš esmės sutinkate, kad mobilūs duomenys bus naudojami Jūsų telefone, o nesąžiningu vartojimu gali būti pripažintas neriboto interneto paslaugų naudojimas tokiuose įrenginiuose kaip maršrutizatoriai, modemai, asmeniniai kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai ir kt., arba dalijimasis internetu su kitais įrenginiais (angl. tethering). Už šių taisyklių pažeidimą operatorius gali apriboti Jūsų galimybę naudotis internetu arba visiškai nutraukti paslaugų teikimą.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog nesąžiningu naudojimusi gali būti laikoma ir tie atvejai, kuomet užsienyje praleidžiate daugiau nei pusė laiko per pastaruosius keturis mėnesius. Už įvairius tokius pažeidimus, „Telia“ gali pritaikyti papildomą apmokestinimą pagal tuo metu galiojančius didmeninius reguliuojamų tarptinklinio ryšio paslaugų tarifus.

Įprastai, pagal plano sąlygas, „Telia“, su šiuo planu, suteikia 15 GB mobilių duomenų tiems, kurie keliauja Europoje.

Neriboti GB Vokietijoje – kiek kainuoja ir ką už tai gauname?

Vokietijoje „T-Mobile“ prašo 84,95 eurų per mėnesį už analogišką planą kaip, kad siūloma Lietuvoje. Šiuo atveju taip pat pasirašoma 24 mėnesių sutartis, o operatorius taip pat taiko 39,95 eurų sutarties sudarymo mokestį. Čia Jūs taip pat gausite neribotus pokalbius bei SMS žinutes. Tačiau didžiausi skirtumai prasideda kalbant apie interneto naudojimą.

Kaip skelbiama oficialioje „T-Mobile“ svetainėje, duomenys yra neriboti šalies viduje, taip pat galima naudotis 5G tinklu, tačiau limitai prasideda keliaujant po Europą. Europoje, įskaitant Šveicariją bei Didžiąją Britaniją, Jūs turėsite 48 GB mobiliųjų duomenų, tačiau tai galioja tik tiems, kurie keliauja laikinai.

Akivaizdu, kad vokiečiai su analogišku planu gali sau leisti šiek tiek daugiau, tačiau tokio plano kaina yra gerokai didesnė nei Lietuvoje. Kainos skirtumas, neatsižvelgiant į kitus niuansus, tokius kaip darbo užmokesčio dydis, yra daugiau nei dukart didesnis nei Lietuvoje. Kaip bebūtų, už didesnę kainą, vartotojai gauna daugiau mobilių duomenų.

Neriboti GB Norvegijoje – kiek kainuoja ir ką už tai gauname?

Norvegijoje „Telia“ planą su neribotais duomenimis siūlo už 549 Norvegijos kronas arba 54,52 eurus. Tiesa, priešingai nei kitose šalyse, sutarties terminas siekia 12, o ne 24 mėnesius. Kaip ir visur, čia gausime neribotus pokalbius bei SMS žinutes, tačiau duomenų naudojimo sąlygos yra kiek kitokios.

Visų pirma, šalies viduje Jūs galite išnaudoti iki 100 GB mobiliųjų duomenų, o pasiekus šią ribą bus sumažinta interneto sparta iki 3 Mbit/s. Viena svarbi detalė – analogiškas kiekis duomenų galios ir keliaujant į kitas Skandinavijos arba Baltijos šalies, įskaitant ir Lietuvą. Visais kitais atvejais bus taikomas 30 GB limitas, o jį viršijus – 0,39 euro už kiekvieną megabaitą.

Vertėtų paminėti, jog Norvegijoje siūlomos sąlygos yra bene labiausiai išskirtinės. „Telia“ šioje šalyje išskiria keletą regionų į kuriuos patenka ir Lietuva, o tai turėtų patikti ir tiems lietuviams, kurie gyvena šioje šalyje. Be interneto, šioje šalyje gyvenantys lietuviai, gali ir nemokamai skambinti į savo gimtinę ar rašyti žinutes, kas taip pat yra didelis privalumas.

Ar lietuviai moka daugiausiai?

Tikriausiai esminis klausimas – ar lietuviai moka daugiausiai. Atsakymas tikrai neturėtų būti vienareikšmiškas, nes norint tiksliai nustatyti – reikėtų į palyginimą įtraukti ir vidutinį darbo užmokestį tam, jog būtų galima sužinoti kiek procentaliai gali kainuoti naudojimasis telefonu, atsižvelgiant į uždirbamus pinigus. Tačiau neatsižvelgiant į tai, lietuviai neabejotinai moka mažiausiai, tačiau tuo pačiu ir turi daugiausiai įvairių apribojimų. Palankiausias sąlygas gauna norvegai, kurie už analogišką planą moka daugiau nei lietuviai, tačiau už tai gauna nemažai privalumų, o taip pat ir gerokai lankstesnius limitus.

Jeigu žvelgsime į šias kainas per vidutinio atlyginimo prizmę, tai viskas atrodytų maždaug taip:

  • Lietuvoje, valstybės nustatytas vidutinis darbo užmokestis siekia 1352,7 euro. „Telia“ neribotų GB planas kainuoja 29 eurus per mėnesį. Tai yra 2,14 proc. vidutinio atlyginimo.
  • Vokietijoje vidutinio darbo užmokesčio dydis siekia 4093 eurus, o „T-Mobile“ planas su neribotais GB kainuoja 84,95 euro. Tai yra 2,07 proc. vidutinio atlyginimo.
  • Norvegijoje vidutinis darbo užmokesčio dydis siekia apie 5330,23 eurus, o „Telia“ planas su neribotais GB kainuoja 54,52 eurus. Tai yra 1,02 proc. vidutinio atlyginimo.

Dede

O kodel anglijos tarifu neparasot tarkim tokio voxi ka isrenkat brangiausius, ir keliaujant telia ir bite nulupa paskutini kaili

Pranas

Nedarykit reklamos ,telijai,yra kitų operatorių kurie suteikia neribotus GB be jokių taisyklių,ir kainuoja 29€

Tuoj

Danijoje planas 14€/men .100val pokalbiams (taip pat į bet kuria EU šalį + USA,Australia ir t.t.) ir 100Gb interneto be apribojimų(gali prijungti maršrutizatoriu,kompą ir t.t.).Roaming 5Gb.europoje.Jei esi LT ir skambini į Lt numerį skaitosi vietinis ryšys t.y.turi 100val.pokalbiams.

16€ 200 val.pokalbiams ir 200Gb ir t.t. lebara.dk