Mūsų telefonuose saugomos nuotraukos, vaizdo įrašai, žinutės, bankininkystės duomenys – iš esmės visas mūsų gyvenimas. Tačiau jei nesate atsargūs, šis patogumas susijęs ir su rizika – kenkėjiškomis programomis. Kaip ir kompiuteriai, mūsų „Android“ telefonai yra jautrūs joms.
Šios fiktyvios, klastingos programos gali fone vartoti neįprastus duomenis, vogti asmeninius duomenis, apkrauti jūsų pagrindinį ekraną reklamomis ir net užgrobti jūsų įrenginį. Čia pateikiami įspėjamieji požymiai, kad jūsų „Android“ telefonas gali būti užkrėstas, todėl galėsite imtis reikiamų veiksmų ir apsaugoti savo brangią informaciją.
Reklaminė programinė įranga yra labiausiai paplitęs kenkėjiškų programų tipas. Įsivaizduokite, kad naršote mėgstamas nuotraukas ir „Instagram“ kanalą, transliuojate „YouTube“ vaizdo įrašą ir pasirodo įkyri reklama, visiškai nutraukianti jūsų srautą. Šie skelbimai gali varginti ir kelti raudoną vėliavą, kad jūsų „Android“ telefone yra kenkėjiškų programų.
Bakstelėjus įtartinas nuorodas arba apsilankius nepažįstamose svetainėse taip pat gali atsirasti nesibaigiančių erzinančių reklamų. Šiose svetainėse be jūsų žinios į telefoną gali būti įdiegta reklaminė programa arba kita kenkėjiška programinė įranga. Jei susiduriate su bet kuria iš šių problemų, laikas atlikti tolesnį tyrimą.
Kai lankotės neaiškiose svetainėse arba paspaudėte įtartinas nuorodas, galite netyčia atsisiųsti papildomų programėlių, dėl kurių nepagalvojote. Pagrindinė raudona vėliava ir neabejotinas patvirtinimas, kad jūsų „Android“ įrenginys užkrėstas kenkėjiška programine įranga.
Kai kurios aplikacijos būna susietos su kita programine įranga, įskaitant kenkėjiškas programas. Baisiausia tai, kad kai kurios pažangios kenkėjiškos programos gali įgyti administratoriaus prieigą prie jūsų įrenginio, todėl be jūsų sutikimo gali įdiegti kitus kenkėjiškas virusus.
Netikėtai aukšta prietaiso temperatūra ir akumuliatoriaus išsikrovimas
Normalu, kad ilgai įrašinėjant vaizdo įrašus ar žaidžiant žaidimus telefonas įkaista. Problema iškyla, kai jis pernelyg įkaista neveikiant kišenėje ar ant stalo. Tai taip pat gali būti kenkėjiškos programinės įrangos požymis.
Tokios fiktyvios programos ir failai dažnai veikia fone, sunaudodami neįprastai daug procesoriaus ir baterijos energijos. Dėl šios nuolatinės veiklos gali susidaryti pernelyg didelis šilumos kiekis, todėl prietaisas tampa neįprastai karštas. Kai kurių tipų kenkėjiškos programos atlieka daug išteklių reikalaujančias užduotis, pavyzdžiui, išgauna kriptovaliutas ir siunčia nepageidaujamas žinutes, iš esmės spausdamos telefono aparatinę įrangą iki galo ir sukeldamos aukštą temperatūrą.
Nors intensyvus naudojimas, pavyzdžiui, vaizdo įrašų įrašymas, GPS navigacija, ilgos žaidimų valandos ir fono atsisiuntimai, tikrai gali išsikrauti akumuliatorių, staigus ir nepaaiškinamas akumuliatoriaus veikimo trukmės sumažėjimas gali būti įspėjamasis kenkėjiškos programinės įrangos požymis. Galite patikrinti telefono akumuliatoriaus naudojimo statistiką, kad sužinotumėte, kurios programos naudoja daugiausiai energijos, ir pašalinti iš sąrašo nepažįstamas programas.
Dideli našumo sutrikimai
Iš savo galingų išmaniųjų telefonų tikimės sklandžios ir greitos reakcijos, tačiau kai jūsų įrenginys ima veikti iš niekur nieko, tai gali būti gana nemalonu. Šie našumo trikdžiai gali būti ženklas, kad kažkas negerai, o už kadro gali būti kalta kenkėjiška programinė įranga.
Kenkėjiška programinė įranga dažnai sunaudoja daug duomenų apdorojimo galios ir atminties, todėl sulėtėja veikimas, atsiranda atsilikimų ir kasdienis darbas tampa vangus. Tam tikrų tipų kenkėjiškos programos gali sutrikdyti esmines sistemos funkcijas, todėl pereiname prie šio punkto.
Nutraukti skambučiai ir neaiškūs ryšiai
Mes pasikliaujame savo telefonais, kad galėtume sklandžiai bendrauti, todėl gali būti gana nemalonu, kai skambučiai vis nutrūksta arba interneto ryšys nutrūksta be jokios priežasties. Kartais tai gali būti dėl vietinio operatoriaus serverio sutrikimų, tačiau jei pastebite tokių problemų dėsningumą, tai gali būti dėl kenkėjiškos programinės įrangos, manipuliuojančios telefono tinklo nustatymais.
Kenkėjiškos programinės įrangos operacijos fone gali naudoti tinklo išteklius, todėl sumažėja jūsų skambučiams internetu prieinamas pralaidumas. Dėl to gali kilti tokių problemų kaip garso vėlavimas, atsilikimas ir atsijungimai.
Sparčiai didėjantis duomenų suvartojimas
Ar telefono duomenų suvartojimas staiga šoktelėjo į viršų? Nors transliuojant 4K vaizdo įrašus, atsisiunčiant žaidimus ir didelius failus duomenys neabejotinai gali būti naudojami, nepaaiškinamas staigus duomenų naudojimo padidėjimas gali būti kenkėjiškos programinės įrangos veiklos požymis.
Tam tikros kenkėjiškos programos gali paversti jūsų telefoną šiukšlininku, kuris be jūsų žinios siunčia masinius el. laiškus ar žinutes. Tokia nepageidaujamų laiškų veikla sunaudoja daug duomenų. Kaip paaiškinau anksčiau, kai kurios kenkėjiškos programos gali naudoti telefono išteklius kriptovaliutų kasybai, taip sunaudodamos daug duomenų.
Nepaaiškinami mokesčiai telefono sąskaitoje
Nors sąskaitose gali pasitaikyti klaidų, nepaaiškinami mokesčiai taip pat gali būti kenkėjiškos programinės įrangos jūsų prietaise požymis. Kai kurios kenkėjiškos programos be jūsų žinios gali jums užsisakyti papildomas SMS paslaugas. Jos siunčia pasikartojančias žinutes, kurios gali akimirksniu padidinti jūsų mėnesio sąskaitą. Turite būti budrūs dėl pasikartojančių mokesčių už paslaugas, kurių sąmoningai neužsisakėte.
Patarimai, kaip apsisaugoti nuo kenkėjiškų programų
Norėdami atsisiųsti programas ir žaidimus, visada turėtumėte naudotis oficialia „Google Play“ parduotuve. Venkite trečiųjų šalių parduotuvių ar svetainių, nes jose gali būti kenkėjiškomis programomis užkrėstų programų.
- Būkite atsargūs bakstelėdami nežinomų siuntėjų nuorodas.
- Nelieskite iššokančių reklamų ar pranešimų, net jei jie atrodo legitimūs.
- Nuolat atnaujinkite įdiegtas programas ir sistemos operacinę sistemą.
- Venkite viešųjų „Wi-Fi“ tinklų, nes jie gali būti nesaugūs, todėl jūsų prietaisas gali būti pažeidžiamas kenkėjiškų programų atakų.
Akivaizdūs „Android“ kenkėjiškos programinės įrangos infekcijos požymiai
Nustatę mūsų aptartus įspėjamuosius ženklus – lėtą veikimą, abejotinas programas, netikėtus mokesčius, reklaminius skydelius – galite imtis skubių veiksmų, kad apsaugotumėte savo įrenginį ir asmeninius duomenis. O jei įtariate, kad kenkėjiška programinė įranga jau įsiskverbė, nepanikuokite! Yra keletas būdų, kaip iš „Android“ telefono pašalinti kenkėjiškas programas ir virusus.