Kad kelionė į Turkiją ar Juodkalniją neapkarstų: kaip taupyti mobiliuosius duomenis užsienyje ir išvengti didelių sąskaitų?

Kad kelionė į Turkiją ar Juodkalniją neapkarstų: kaip taupyti mobiliuosius duomenis užsienyje ir išvengti didelių sąskaitų?

Lietuvos oro uostuose beveik keturis kartus nuo pernai išaugę keleivių srautai liudija, jog šiųmetė vasara tautiečiams bus kaip niekada turtinga kelionių. Deja, dalies keliautojų grįžus namo gali laukti nemalonus siurprizas – didelė sąskaita už užsienyje naudotą mobilųjį internetą. Tačiau ekspertai ramina, jog to tikrai galima išvengti ir netgi neaukoti interneto kelionėje suteikiamo komforto – pakanka išmaniajame atlikti keletą nesudėtingų žingsnių.

„Nors tarptinklinio ryšio lengvatos daugelyje Europos šalių lietuviams leidžia mobiliuoju ryšiu naudotis neribojant savęs, kai kuriose mūsų tautiečių pamėgtose atostogų kryptyse vienas megabaitas mobiliųjų duomenų gali kainuoti ir 0,6 euro. Dėl šios priežasties prieš kelionę labai svarbu pasirūpinti, kad brangaus interneto slapta neeikvotų įvairios populiarios programėlės ir išnaudoti jų galimybes veikti neprisijungusiu režimu“, – teigia „Telia“ mobiliojo ryšio kainodaros vadovė Jorūnė Lasavičiūtė.

Interneto kelionėje prisireikia vis dažniau

Pasak J. Lasavičiūtės, remiantis naujausia „Telia“ statistika, vien tik iki liepos vidurio keliautojai iš Lietuvos lankėsi 150 šalių, o mobiliuoju internetu naudojosi 116 proc. aktyviau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tai rodo, jog internetas kelionėse tampa vis reikalingesnis, o žmonės jį įsijungti baiminasi vis mažiau.

„Aktyvesnį interneto naudojimą užsienyje veikiausiai nulėmė tai, jog ES/EEE valstybėse galioja „Mokėk kaip namie“ politika, leidžianti nemokėti jokių papildomų mokesčių už tarptinklinį ryšį. Vis dėlto kai kuriais atvejais prie šių lengvatų įpratę žmonės užsimiršta, kad jos netaikomos tokiose populiariose atostogų kryptyse, kaip Turkija ar Juodkalnija. Tai lemia, jog kartais net ir nekaltas pasinaudojimas socialiniais tinklais, deginantis ant gulto saulėje, gali atsieiti keliolika ar net keliasdešimt eurų. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad, pavyzdžiui, keliaujant į lietuvaičių pastaruoju metu labai pamėgtą Juodkalniją, galima pasinaudoti galimybe užsisakyti duomenų paketą. Tai galėtų padėti sutaupyti ir užsienyje naršyti palankesniais tarifais“, – pasakoja pašnekovė.

Eksperto teigimu, nepaisant nemažų kainų kai kuriose šalyse, mobilusis internetas kelionėje pamažu iš prabangos virsta būtinybe. Jo šiais laikais prireikia ne tik viešbučių rezervacijoms ar navigacijai, bet ir norint susikalbėti su vietiniais, pasinaudoti automobilių dalijimosi paslaugomis, užsisakyti staliuką populiariame restorane ar persivesti pinigų iš vienos banko sąskaitos į kitą, netikėtai pritrūkus lėšų.

Kaip taupyti duomenis keliaujant?

„Telia“ mobiliojo ryšio kainodaros vadovės nuomone, vienas paprasčiausių būdų sutaupyti duomenų kelionėje – telefone įsidiegti „Opera Mini“ naršyklę. Ji, blokuodama reklamas internetiniuose puslapiuose, paveikslėlius įkraudama žemesne kokybe, leisdama turinį išsisaugoti peržiūrai, neturint interneto prieigos, bei naudodama kitus išmanius metodus, leidžia tarptinklinių mobiliųjų duomenų sąnaudas naršymui sumažinti net iki 90 proc.

Antra rekomendacija – maždaug 5 megabaitus duomenų per valandą sunaudojančią „Google Maps“ iškeisti į „Maps.me“ programėlę, kuri leidžia visus reikalingus žemėlapius atsisiųsti dar būnant namuose ir jais kelionėje naudotis, neišnaudojant nė trupučio tarptinklinių duomenų. Nors ši aplikacija realiu laiku neatvaizduoja transporto srautų ar įvairių įstaigų darbo valandų, „Maps.me“ tai atperka kur kas detalesniais žemėlapiais, kuriuose matomi net mažiausi miško keliukai. Papildomai sutaupyti duomenų galima iš anksto atsisiuntus ir kitus svarbius dalykus – „Spotify“ grojaraščius, „Google Translate“ kalbų vertimo paketus bei valiutos konvertavimo programėles.

Ne mažiau svarbu ir įvairiose programėlėse išjungti automatinį sinchronizavimą per mobilųjį internetą, kadangi daugelis mūsų naudoja nuotraukų išsaugojimą „iCloud“ ar „Google Photos“, „Docs“, kelias „Gmail“ ar kito elektroninio pašto paskyras bei įvairias orų aplikacijas. Šio tipo programėlės, siekdamos visada pateikti naujausią informaciją, nuolat be mūsų žinios eikvoja mobiliuosius duomenis ir dažniausiai būna netikėtai didelių sąskaitų už tarptinklinį ryšį kaltininkės.

„Atostogos yra tas metas, kai galime sau leisti šiek tiek daugiau, todėl dėl duomenų taupymo nereikia paaukoti visų malonumų – mėgautis galima išmaniai. Pavyzdžiui, staiga sugalvojus paklausyti tam tikrą „Spotify“ dainą, programėlėje galima pasirinkti „Low“ transliavimo kokybę, o užsinorėjus „Instagram“ pasižiūrėti, ką veikia draugai, duomenų vartojimą galima sumažinti paskyros „Cellular Data Use“ skiltyje pasirinkus „Data Saver“ režimą. Tuo metu „YouTube“ duomenų sąnaudas šiek tiek sumažins „Autoplay“ automatinio video paleidimo funkcijos išjungimas nustatymuose“, – patarimais dalijasi J. Lasavičiūtė.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas