Renkate išmanųjį telefoną senjorui? Kokį pasirinkti?

Ignas Petrikonis

2021-04-28, 13:00 (atnaujinta 2021-05-23, 02:23)

0 komentarų
Renkate išmanųjį telefoną senjorui? Kokį pasirinkti?

Nors išmanusis telefonas šiandien daugeliui tapo neatsiejamu kasdienybės palydovu, tačiau tokiais įrenginiais dar ne taip dažnai naudojasi senjorai. Tai iš dalies lemia ganėtinai gajus įsitikinimas, kad išmanusis telefonas vyresnio amžiaus žmonėms yra nereikalingas, nes jie telefonu naudojasi tik skambinimui. Visgi „Samsung“ iniciatyva tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad senjorams išmanusis telefonas praverčia dėl daugelio suteikiamų galimybių ir funkcijų, kurios gali gerokai palengvinti ir praskaidrinti vyresnių žmonių gyvenimą.

Apklausos duomenys, rodo, kad 60-74 metų amžiaus gyventojai Lietuvoje telefonu dažnai naudojasi ne tik skambinimui (97 proc.), bet ir žinučių rašymui (65 proc.), socialinei medijai (42 proc.), elektroninių laiškų rašymui ir darbo užduotims (37 proc.). Maždaug penktadalis (22 proc.) telefonu taip pat dažnai atlieka vaizdo skambučius. Panaši dalis (20 proc.) senjorų telefone žiūri vaizdo įrašus, o 8 proc. žaidžia žaidimus. Taigi, senjorams išmanusis yra gerokai reikalingesnis nei dažnai manoma.

„Išmanusis telefonas gali būti pravartus įvairaus amžiaus žmonėms – neabejotinai ir senjorams. Jiems toks įrenginys gali suteikti nemažai privalumų – nuo geresnių galimybių bendrauti su artimaisiais ir draugais, iki platesnio informacijos ir pramogų prieinamumo. Tad nenuostabu, kad vis daugiau vyresnio amžiaus asmenų patys siekia įsigyti išmaniuosius įrenginius arba jiems tokius parūpina jų vaikai“, – sako Andrius Mateika, „Samsung” produktų ekspertas.

Jo teigimu, renkantis išmanųjį telefoną senjorams paprastai yra aktualu, kad įrenginys turėtų pakankamai didelį ir ryškų ekraną, paprastą ir intuityvią vartojo sąsają, ilgai neišsikraunančią bateriją. Anot A. Mateikos, tarp vyresnių gyventojų populiaresni paprasti ir perteklinių funkcijų neturintys išmaniųjų telefonų modeliai. Be to, senjorai išmaniajam linkę išleisti mažiau.

Dėl šių priežasčių, A. Mateikos teigimu, tarp vyresnio amžiaus žmonių yra populiarūs „Samsung Galaxy A“ serijos telefonai, kurie turi itin ryškų ekraną, dvi dienas be įkrovimo veikiančią bateriją ir yra aprūpinti visomis būtiniausiomis funkcijomis. Be to, šie telefonai yra priskiriami daugeliui prieinamų kainų segmentui.

Tačiau kuo konkrečiai išmanusis telefonas gali būti naudingas vyresnio amžiaus žmonėms? Ekspertas išskiria keletą pagrindinių privalumų.

1. Galimybė bendrauti ir dalintis

Ji tapo ypač aktuali pandemijos metu, kai sumažėjo gyvo bendravimo galimybių. Net ir be pandemijos sukeltų iššūkių senjorai neretai jaučiasi vieniši, jiems sunkiau palaikyti socialinius ryšius – ypač tuomet, kai jų artimieji gyvena kituose miestuose ar šalyse. Tokiu atveju išmanusis telefonas tampa išties nepamainomu. Bendravimą jis kilsteli į naują lygį, nes leidžia neapsiriboti vien įprastais pokalbiais telefonu, bet ir atlikti vaizdo skambučius, dalintis nuotraukomis bei vaizdo įrašais, bendrauti socialiniuose tinkluose. Tai neabejotinai leidžia labiau įsitraukti į socialinį gyvenimą ir sumažinti izoliacijos jausmą.

2. Pramogų gausa

Su išmaniuoju telefonu atsiveria visas pasaulis ir jis visuomet yra po ranka. Vyresnio amžiaus žmonėms – ypač gyvenantiems vieniems – tai gali išties gerokai praskaidrinti kasdienybę ir praplėsti akiratį. Turint išmanųjį telefoną nesunkiai yra pasiekiamos įvairios tinklalaidės, audioknygos, vaizdo įrašai bei kitas turinys. Be to, nemažai pramogų gali suteikti ir naršymas internete ar socialiniuose tinkluose, įvairios žaidimų programėlės. Kitaip tariant, turint išmanųjį telefoną nuobodžiauti yra sunku.

3. Praktinė pagalba

Išmanusis telefonas taip pat gali gerokai palengvinti senjorų gyvenimą įvairiomis kasdienybėje padedančiomis programėlėmis. Pavyzdžiui, egzistuoja daugybė savo sveikata rūpintis padedančių, laiku išgerti vaistus ar apie vizitą pas gydytoją primenančių programėlių. Jau nekalbant apie tokius daugeliui praverčiančius įrankius kaip skaičiuotuvas, užrašinė, GPS navigacija ar orų programėlė. Išmanusis telefonas gali būti išties svarbus senjorų pagalbininkas.

4. Gera smegenų mankšta

Išmanusis telefonas taip pat gali tapti puikia priemone smegenų aktyvumui palaikyti. Norintys patreniruoti savo atmintį, loginį mąstymą ir pažinimo funkciją ras gausybę tam skirtų programėlių. Tokios programėlės kaip „Lumosity“ ar „CogniFit“ leidžia treniruoti smegenis žaidžiant paprastus žaidimus. Išmanusis senjorams taip pat gali padėti įgyti ir naujų įgūdžių bei žinių – pavyzdžiui, išmokti užsienio kalbą naudojantis „Duolingo“ programėle. Kaip sakoma – mokytis niekuomet nevėlu.

„Samsung“ užsakymu reprezentatyvią apklausą 2020 m. kovą, pristatant „Galaxy A“ seriją, atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Joje dalyvavo 1 tūkst. dalyvių, kurių amžius yra 18-74 metai.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

„Tele2“ pirmojo ketvirčio rezultatai: augimą lėmė nuoseklios investicijos į tinklo modernizaciją bei klientų patirties gerinimą

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 09:59

0 komentarų

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ skelbia pirmojo 2024 m. ketvirčio finansinius rezultatus. Dėl nuoseklių bendrovės investicijų į tinklo plėtrą, modernizaciją ir klientų patirties gerinimą toliau auga operatoriaus klientų bazė, o didėjantis klientų vartojimas lėmė ir augančias pajamas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Tele2“ pirmojo ketvirčio rezultatai: augimą lėmė nuoseklios investicijos į tinklo modernizaciją bei klientų patirties gerinimą

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ skelbia pirmojo 2024 m. ketvirčio finansinius rezultatus. Dėl nuoseklių bendrovės investicijų į tinklo plėtrą, modernizaciją ir klientų patirties gerinimą toliau auga operatoriaus klientų bazė, o didėjantis klientų vartojimas lėmė ir augančias pajamas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

„Mūsų prioritetas – pateikti 5G technologiją tokią, kad žmogus tikrai džiaugtųsi ją naudodamas. Todėl ypatingą dėmesį kreipiame į tikrojo, greitojo 5G plėtrą. Taip pat toliau modernizuojame ir vartotojų labiausiai naudojamą 4G tinklą, kuris šiuo metu kaip niekada gerai išvystytas. Tinklo plėtra ir klientų patirties gerinimas – pagrindiniai dalykai, į kuriuos fokusuojamės. Matome, kad klientai tai vertina ir mumis pasitiki“, – sako Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius Lietuvai ir Baltijos šalims.

2024 m. pirmąjį ketvirtį „Tele2“ savo tinkle pradėjo pasiruošimą senosios kartos 3G ryšio tinklo išjungimui. Mažai naudojamos 3G technologijos „Tele2“ planuoja visiškai atsisakyti iki 2025 m. pabaigos. Tai pagerins klientų patirtį, nes nebenaudojami dažniai bus perleisti 4G ir 5G tinklams.

Ryšio ir paslaugų kokybės gerinimui bendrovė 2024 metų pirmąjį ketvirtį iš viso skyrė virš 7,7 mln. eurų. Investicijos buvo nukreiptos į tinklo modernizaciją, 5G tinklo plėtrą ir klientų patirties gerinimą. Per pirmąjį metų ketvirtį operatorius modernizavo 78 ryšio stotis.

Bendrovės pajamos per pirmąjį šių metų ketvirtį pasiekė 86,3 mln. eurų ir buvo 6,4 proc. didesnės nei tuo pačiu metu 2023 m.

Pajamų augimą lėmė didėjantis klientų ratas – „Tele2“ išlaiko didžiausią mobiliojo ryšio rinkos dalį pagal aktyvių SIM kortelių skaičių. Lyginant su 2023-ųjų pirmuoju ketvirčiu, klientų skaičius augo 1 proc. ir siekia daugiau nei 2 milijonus.

Sparčiai auga „Tele2“ verslo klientų skaičius – jų bendrovė turi 4,3 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. „Tele2“ išankstinio mokėjimo paslauga „Pildyk“ taip pat išlieka populiariausia Lietuvoje – ja naudojasi per 650 tūkst. klientų – daugiau kaip pusė išankstinio mokėjimo paslaugų rinkos.

EBITDAaL (pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą, amortizaciją ir pritaikius IFRS 16 efektą) pirmąjį ketvirtį siekė 35,8 mln. eurų ir buvo 11,3 proc. didesnis nei 2023 m. pirmąjį ketvirtį.

Išlieka tendencija, kad vartotojai vis daugiau naršo internete – „Tele2“ klientai vien Lietuvoje persiuntė 123,6 tūkst. TB duomenų – 9,3 proc. daugiau nei tuo pačiu metu 2023-aisiais.

Poreikis naršyti internete auga ir keliaujant užsienio šalyse. „Tele2“ klientų išnaršyti duomenys užsienyje pasiekė 1,9 mln. GB – tai yra 13,9 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

Iš viso šiuo metu veikia 1524 operatoriaus bazinės stotys. Naujosios kartos 5G interneto tinklas dengia 48,7 proc. Lietuvos populiacijos. Operatorius toliau modernizuoja vartotojų labiausiai naudojamą 4G tinklą, o itin greitu 4G+++ ryšiu šiuo metu Lietuvoje gali naudotis net 88,7 proc. populiacijos.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas