Netrukus telefonų baterijų keisti nebereikės: sukurta baterija, kuri ir po 5 metų būna kaip nauja

Leonardas Sindaravičius

2021-03-10, 12:30 (atnaujinta 2021-04-27, 00:45)

0 komentarų
Netrukus telefonų baterijų keisti nebereikės: sukurta baterija, kuri ir po 5 metų būna kaip nauja

Vienas didžiausių modernių įkraunamų baterijų trūkumų yra tai, kaip sparčiai jos ima nusidėvėti - vidutiniškai vienerių metų kasdienio naudojimo įkrovos/iškrovos ciklų pakanka, kad baterija nebegalėtų pasiekti savo pilnos talpos, jau nekalbant apie ilgesnį naudojimą. Šią problemą puikiai žino tie, kas telefoną naudoja porą ar daugiau metų - po tiek laiko jis pradeda kur kas greičiau išsikrauti ir reikia nuolat su savimi nešiotis įkroviklį. Vienintelis problemos sprendimo būdas - baterijos keitimas. Vis dėlto mokslo dėka tai netrukus gali greitai tapti praeitimi - sukurtas naujas polimeras, žadantis galimybę išvengti degradacijos net penkerius ar daugiau metų.

Pasak mokslų srities naujienų portalo „EurekaAlert“, Japonijos išplėstinio mokslo ir technologijų instituto (JAIST) mokslininkų komanda sprendimą rado nagrinėdama neigiamus ličio jonų baterijų terminalus. Juose naudojami grafito anodai, reikalaujantys rišamosios medžiagos, antraip grafitas baterijose tiesiog suirtų.

Šiuo metu kaip rišamoji medžiaga dažniausiai naudojamas polivinilideno fluoridas (PVDF), tačiau jis nėra tinkamiausias šiam darbui - paprastai po 500 įkrovos/iškrovos ciklų baterijos gali pasiekti tik 65% savo pradinės talpos. Nuo to kenčia visi elektronikos įrenginių savininkai.

Baterijų degradavimo patirtis greitai gali tapti praeities dalyku - JAIST komanda atrado naują rišamąją medžiagą su beveik neištariamu pavadinimu - bis-imino-acenaphthenequinone-paraphenylene (BP) copolymer. Naujojo rišiklio dėka ličio jonų baterijos galėtų išlaikyti ne mažiau nei 95% pilnos talpos daugiau nei po 1700 įkrovimo/iškrovimo ciklų. Kitais žodžiais tariant, tai reiškia, jog kasdien iškraunama ir pakraunama baterija ilgiau nei penkerius metus nepraras savo pradinės talpos.

Pasak tyrimui vadovavusio mokslininko Noriyoshi Matsumi, „Patvaresnių baterijų realizacija padės vystyti patikimesnius produktus, kuriuos bus galima naudoti ilgesnį laiką. Tai paskatins vartotojus pirkti brangesnį baterijomis veikiantį turtą, pavyzdžiui elektrinius automobilius, kuriais bus galima naudotis daug metų.“

Tai geros naujienos ne tik mūsų telefonams, planšetėms, nešiojamiems kompiuteriams, bet ir elektriniam transportui, kurio baterijų ilgaamžiškumas yra toks pat svarbus kaip ir siūlomas maksimalus nuvažiuojamas atstumas.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas