„Apple“ prieš „Facebook“: kodėl dvi tarpusavyje nekonkuruojančios kompanijos iškasė karo kirvį?

Lukas Snarskis

2020-11-30, 14:00 (atnaujinta 2022-11-30, 12:46)

0 komentarų
„Apple“ prieš „Facebook“: kodėl dvi tarpusavyje nekonkuruojančios kompanijos iškasė karo kirvį?

Dažniausiai net nereikia aiškinti, kad didelės įmonės toje pačioje rinkoje būna itin aršios konkurentės. To priežastis toli ieškoti tikrai nereikia. Tokios bendrovės užsiima ta pačia veikla bei pasikliauja tais pačiais klientais. Geriausiai šį pavyzdį iliustruoja tokios pasaulinės gigantės kaip „Coca-Cola“ ir „Pepsi“, „Boeing“ ir „Airbus“, „McDonald‘s“ ir „Burger King“ . Tačiau IT įmonės, kurios iš pažiūros nėra tiesioginės konkurentės, elgiasi viena su kita gana keistai. Būtent todėl „Facebook“ ir „Apple“ konkurencinė kova yra itin intriguojanti.

Abi šios bendrovės yra milžiniškos technologijų įmonės, tačiau apart to, tarp jų nėra labai daug kitų panašumų. Beveik visos „Facebook“ pajamos gaunamos iš reklamos ir tik nedidelę dalį savo pajamų yra skiriama „Apple“. Kita vertus, didžiąją dalį „Apple“ pajamų gauna iš savo įrenginių pardavimo bei tarpininkavimo mokesčio iš „App Store“ platformos.

Taigi, kaip matote, abi JAV bendrovės nėra tiesioginės konkurentės, tačiau kas nulėmė, kad viena kitos paprasčiausiai „nemėgsta“?

Jau daugelį metų „Apple“ generalinis direktorius Timas Cookas mano, kad „Facebook“ vartotojus traktuoja kaip produktus, gauna pagrindines pajamas iš reklamos ir piknaudžiauja savo vartotojų privatumu. Tuo tarpu, „Facebook“ įkūrėjas bei generalinis direktorius Markas Zuckerbergas teigia, kad šiuo atveju „Apple“ produktai yra pernelyg brangūs, o pažeriama kritika pačiam „Facebook“ yra tik dėl slaptų motyvų.

Kaip skelbia „New York Times“ praėjusių metų ataskaita, „Apple“ nutraukė „Facebook“ kūrėjams skirtus įrankius. Praėjusią savaitę pasirodžiusios naujienos tik dar labiau pablogino abiejų bendrovių santykius. „Apple“ kritikavo „Facebook“ už tai, kad ši piktybiškai ignoravo vartotojų privatumą bei piknaudžiavo jautria naudotojų informacija.

„Apple“ prieš „Facebook“ – neberkime druskos ant žaizdos

Dar šių metų pradžioje „Apple“ paskelbė pridėsianti į visus savo įrenginius naują funkciją pavadinimu „Programų skaidrumo stebėjimas“ (angl. „App Tracking Transparency“). Ši funkcija leidžia išmaniųjų „Apple“ prietaisų vartotojams kur kas efektyviau kontroliuoti savo asmeninius duomenis. Svarbiausia, kad ši funkcija leidžia vartotojams pasirinkti, ar reklamines paslaugas teikiančios bendrovės gali stebėti jų veiklą. Šiuo atveju, „Facebook“ tai yra tikrai didžiulė problema, kadangi būtent „Facebook“ specializuojasi parduodant reklaminius skelbimus tikslinei auditorijai. Ši iš to uždirba milžinišką pelną. Apie šiuos pakeitimus „Facebook“ jau yra viešai paskelbtus, kad tai pakenks efektyviam reklamų rodymui bei pačiam verslo modeliui.

Atrodytų, kad „Facebook“ gailūs verkšlenimai buvo išgirsti – „Apple“ siūlomus pakeitimus atidėjo kitiems metams, kad „Facebook“ kūrėjai turėtų pakankamai laiko pasiruošti.

Praėjusią savaitę „Apple“ vadovė J. Hovarth laiške išdėstė vėlavimo priežastis. Ši itin buvo pasipiktinusi M. Zuckerberg‘o vadovaujama įmone. Taip pat teigė, kad „Facebook“ vadovybė aiškiai parodė, kad jų tikslas šiuo metu yra surinkti kuo daugiau duomenų apie savo vartotojus. O šis vartotojų privatumo nepaisymas ir toliau tik didės.

„Facebook“ į šias replikas sureagavo gana greitai. Pranešime spaudai teigiama, kad „Apple“ naudojasi dominuojančia padėtimi rinkoje renkant duomenis, o jos konkurentams to padaryti yra beveik neįmanoma, ką jau kalbėti apie apie šių duomenų panaudojimą. Pranešime taip pat teigiama, kad tai yra ne vartotojų privatumo klausimas, bet visa tai yra susiję tik su potencialiai gautinu pelnu.

„Apple“ atveju tai panašu į druskos pabarstymą ant žaizdos. Ilgą laiką „Apple“ didžiavosi savo verslo modeliu ir nuoširdžiai mano, kad šis yra kilnesnis nei pačios „Facebook“. Anot pranešimų, dar 2010 metais „Apple“ įkūrėjas S. Jobs perspėjo „Facebook“ atkreipti dėmesį į vartotojų problemas. 2018 metais T. Cook teigė, kad „Apple“ galėjo pasekti „Facebook“ pavyzdžiu ir pradėti naudoti vartotojų duomenis pardavinėjant reklamą, tačiau to nusprendė nedaryti.

Ne vien „Apple“ turi priekaištų

Taip jau sutapo, kad Silicio slėnio investuotojas R. McNamee taip pat nemėgsta „Facebook“ bei jų vykdomos politikos. Pasak McNamee „Apple“ kultūra yra stipriai susijusi su savo vartotojų įgalinimu, tuo tarpu „Facebook“ savo vartotojus paprasčiausiai išnaudoja. Pažvelgus į tai istoriškai, „Apple“ turi pakankamai priežasčių kritikuoti kitus, tačiau visgi nusprendė to nedaryti, nors matė „Facebook“ elgesį.

Tačiau kyla vienas klausimas – ar „Facebook“ požiūriu visi šie kaltinimai iš tiesų turi prasmę? Ar „Apple“ nebando pasinaudoti savo stipria padėtimi rinkoje, kad pašalinti bet kokius konkurentus? Nors „Apple“ iš reklamos gaunamos pajamos yra palyginti nedidelės, „Morgan Stanley“ prognozuoja, kad per ateinančius kelerius metus tokio tipo „Apple“ pajamos ženkliai augs. Tad, ar ši nori užkirsti kelią „Facebook“ rinkti vartotojo duomenis, kad tiesiog pasipelnyti?

Informacija, kuria negalima dalintis

Šį rudenį viena dažniausių sutinkamų televizijos reklamų JAV yra „Apple“ privati reklaminė kampanija. Reklamose vaizduojamas privačių asmenų gėdingas turinys, kuris buvo rastas internete. Pagrindinis reklamos šūkis yra toks: „Kai kuriais dalykais neturėtų būti dalijamasi internete. „iPhone“ padeda tai ir išlaikyti. Akivaizdu, jog „Apple“ mano, kad asmeninių duomenų privatumas šiuo metu yra itin populiarus ir būtų keista manyti kitaip.

Teismo sprendimai dėl „Apple“ monopolijos

Taigi, ar „Apple“ tikrai yra šventasis, o „Facebook“ - velnias? Įvairios JAV politinės frakcijos „Apple“ visada vertino kaip monopolį. Dar visai neseniai „Apple“ dalyvavo daugybėje teisminių procesų. Yra įtarimų, kad „Apple“ piktnaudžiavo itin populiaria „App Store“ platforma bei kūrėjams taikė nesąžiningas sąlygas. Be to, yra įtarimų, kad „Apple“ nesumokėjo visų mokesčių, tačiau „Apple“ šias kalbas neigė.

Šis ginčas dėl privatumo politikos tikrai suerzins M. Zuckerberg‘ą. Dar 2014 metais, kuomet T. Cook pirmą kartą viešai kritikavo „Facebook“ už tai, kad ši klientus laiko kaip parduodamus produktus, „Facebook“ įkūrėjas atsikirto ir žurnalui „Time“ teigė, kad kiekvienais metais vis daugiau verslų investuoja į reklamą. Šiuo atveju „Facebook“ verslo modelis prilygsta tam tikram atsiejimo nuo kliento laipsniui. Taip pat pridūrė, kad „Apple“ nesirūpina savo klientais taip, kaip iš tiesų teigia. Pasak M. Zuckerberg‘o, jei šiai rūpėtų jos klientai, gaminamos produkcijos kaina būtų kur kas žemesnė

Galbūt prasminga tai, ką pasakė „Facebook“ įkūrėjas. Šiuo metu „Apple“ yra viena turtingiausių kompanijų pasaulyje. Jo produktai kai kuriais atvejais yra be galo brangūs. Verta pastebėti, kad net ir pasižyminti didelėmis kainomis, ši įmonė turi savo ištikimų gerbėjų ratą, kurie yra pasirengę pirkti viską, ką pristatys ši bendrovė.

Netikras karas?

Keista šios abipusės paniekos dalis yra ta, kad abi bendrovės vis dar yra priklausomos viena nuo kitos. Be „Facebook“, „WhatsApp“ bei „Instagram“ aplikacijų, „iPhone“ įrenginių patrauklumas daugeliui vartotojų labai sumažėtų. Ir atvirkščiai, jei vartotojai negalės naudotis „Facebook“ savo „iPhone“ telefone, ar jie ieškosis kitų socialinių tinklų?

Šioms dviem įmonėms yra prasminga palaikyti sveiką ir tvirtą partnerystę. Deja, šiuo metu taip tikrai nėra. Pramonės ekspertė C. Milanesi yra viena iš daugelio žmonių, manančių, kad abi bendrovės tiesiog žiūri į pasaulį skirtingai, o jų priešiškumas apsiriboja kultūriniais ir asmeniniais aspektais. Milanesi teigia, kad šios dvi įmonės filosofiškai jie yra labai skirtingos. Pažvelkime į „Apple“. Jei ši įmonė tokia nepatenkinta „Facebook“ veiksmais prieš savo vartotojus, vis dar turime galimybę pasiekti „Facebook“ aplikaciją savo „Apple“ įrenginiuose?

Išvados

Akivaizdu, kad Milanesi žodžiai parodo realią problemą. Kol kas abiejų bendrovių santykiai nėra patys geriausi. Tačiau, mūsų nuomone, tai būtų galima laikyti kaip netikrą karą. Taip pat verta pastebėti, kad šių bendrovių santykiai yra simbiotiniai. Tačiau dabartinis „Apple“ pasiūlymas dėl naujų privatumo funkcijos toli gražu nėra blefas. Neabejojama, kad jų „Apple“ noras įdiegti aukštus privatumo standartus kenkia „Facebook“ pelnui.

Atidžiai pažvelgus iš šono vis dar atrodo, kad „Facebook“ ir „Apple“ tiesioginė konkurencija yra mažai tikėtina. Šiuo atveju, „Google“ yra akivaizdus „Facebook“ konkurentas, o „Microsoft“ ir „Google“ – „Apple“. Tačiau dėl privatumo problemų kilęs „gaisras“, taip paprastai nebus užgesintas. Taip pat labai tiikėtina, ateinančiais 2021 metais ši konkurencija taps tik dar intensyvesnė.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas