JAV ir „Huawei“ karas: mūsų komandos narių komentarai

Paskelbė:   Redakcija | 2019-05-21
0 Pasidalinimai
76 Peržiūros

Priešpaskutinis gegužės mėnesio pirmadienis prasidėjo taip, kaip tikriausiai jo negalėjo įsivaizduoti niekas. Kaip jau rašėme anksčiau, Donaldas Trumpas įtraukė Kinijos milžinę „Huawei“ į juoduosius šalies sąrašus, o tai reiškia, jog nei viena JAV kompanija negali vykdyti jokio bendradarbiavimo be specialaus Vyriausybės leidimo.

Praėjus keletui valandų po šios žinios išplitimo, pasirodė informacija, jog „Google“ pradeda vykdyti JAV Vyriausybės nurodymus ir „Huawei“ iškilo milžiniška ir labai reali grėsmė likti be „Android“ operacinės sistemos. Tai sukėlė didžiulę sumaištį, tačiau „Android“ atstovai nuramino dabartinius „Huawei“ vartotojus, jog iš jų telefonų „Google“ paslaugų paketai niekur nedings ir viskas veiks kaip veikė iki šiol. Plačiau apie tai galite skaityti čia.

Telefonai.eu Jums pateikia visą svarbiausią informaciją ir trumpą aprašymą to, kas įvyko, o kiek žemiau rasite ir mūsų komandos įžvalgas ir nuomones apie tai kas šiuo metu vyksta tarp JAV Vyriausybės, su D. Trumpu priešakyje, ir Kinijos gigantės „Huawei“.

Tai kas įvyko praėjusį savaitgalį ir pirmadienį

Pirmiausia į sankcijas sureagavo „Google“, kurios kuriamą operacinę sistemą ir programėlių paketą naudoja visi „Huawei“ išmanieji telefonai, skirti ne vietinei rinkai. Kaip skelbia „Reuters“, „Google“ ketina sustabdyti bet kokią veiklą, kuri būtų susijusi su „Huawei“, išskyrus tuos atvejus, kai tai susiję su atviro kodo programine įranga. Po keleto valandų oficialioje „Android“ paskyroje „Twitter“ socialiniame tinkle pasirodė pranešimas, kuriuo siekiama nuraminti dabartinius „Huawei“ įrenginių vartotojus, jog jų šios sankcijos bent jau kol kas tikrai nepalies.

Po kurio laiko savo pranešimą išplatino ir „Huawei“ atstovai, o jame teigiama, kad kompanija ir toliau teiks saugumo atnaujinimus ir garantinį servisą visiems jau išleistiems „Huawei“ ar „Honor“ įrenginiams, kurie jau buvo parduoti arba yra platintojų sandėliuose. Pranešime taip pat pabrėžiama, jog „Huawei“ yra vienas pagrindinių „Android“ partnerių bei stipriai prisidėjo prie šios atviro kodo sistemos plėtojimo.

Kiek vėliau pasirodė pranešimai, jog analogiškas sankcijas pritaikė ir dar keturios kompanijos – „Broadcom“, „Intel“, „Qualcomm“ ir „Xilinx“. Pirmosios trys įmonės gamina įvairias mikroschemas, tačiau, anot „Bloomberg“, Kinijos gigantė tikėjosi tokio scenarijaus ir jau kuris laikas kaupė įvairius lustus. Skelbiama, jog „Huawei“ turimų atsargų pakaktų maždaug trims mėnesiams.

Dėl šių kompanijų veiksmų „Huawei“ kol kas dar nepateikė jokio komentaro. Tačiau panašu, kad pati JAV Vyriausybė yra sutrikusi, nes pirmadienio pavakare jų tonas pradėjo švelnėti ir buvo paskelbtas laikinas sprendimas, kuris kiek palengvina „Huawei“ situaciją. Pranešama, jog buvo išleista laikinoji licencija, kuri Kinijos kompanijai leis pirkti įvairią produkciją iš JAV įmonių, kuri yra reikalinga jau esamų tinklų palaikymui bei operacinių sistemų atnaujinimams telefonuose.

Kas labiausiai nukentės nuo karo tarp JAV ir „Huawei“?

Ignas: Akivaizdu, kad „Huawei” nukentės pirmiausia. Kadangi „Android” yra atviro kodo operacinė sistema, ją gali naudoti nors ir vakare gerai su draugais pašventęs savo paties išmanųjį sukurti sumanęs jūsų kaimynas Petras. Taigi, „Huawei” ją diegti galės ir toliau, tiesiog „Google” neleis naudoti savo aplikacijų parduotuvės. Tai nėra didelė problema Kinijoje, kurioje „Google” paslaugos ir taip yra uždraustos, bet štai Vakarų pasaulyje tai reiškia absoliutų fiasko. Negi norėtumėt įsigyti išmanųjį, į kurį negalite patogiai ir saugiai atsisiųsti „Google Maps” ar „Gmail”. Aš irgi ne.

Nedaug mažiau tai palies ir pačią „Google”. „Huawei” pagal parduotų „Android” telefonų skaičių nusileidžia tik „Samsung”, todėl „Google uždrausdama naudoti „Play Store” praranda keliasdešimt milijonų potencialių aplikacijų pirkėjų bei jos pagrindinio pinigų šaltinio - reklamų - žiūrėtojų.

Žilvinas: Donaldas Trumpas „užsuko kranelį“ ne tik „Huawei“, bet ir savo šalies įmonėms, nes pas „Huawei“ savo produkciją gamina daugybė rimtų įmonių, o taip pat bus suduotas kirtis ir Europai iš kurios „Huawei“ perka nemažą kiekį žaliavų ir komponentų. Ne toks pats, bet ganėtinai panašus precedentas buvo nutikęs su „ZTE“ bendrove. Antroji didžiausia Kinijos telekomunikacijų bendrovė „ZTE“ buvo kaltinama pardavusi JAV gaminamus technologinius komponentus Iranui ir Šiaurės Korėjai, po to liepė „ZTE“ sumokėti teismo paskirtą baudą ir sušvelnino draudimus. Tad mano subjektyvia nuomone „Huawei“ atvejis yra ganėtinai grubus ir nešvarus derybinis spaudimas siekiant užimti kuo didesnę arba visą rinkos dalį. Jei ir bus rastas kompromisas, reputacijai padaryta žala milžiniška. Finansinė žala bus skausminga, tačiau tai tik pinigai, kinai darbštūs žmonės ir juos tikrai uždirbs.

Lukas: Tikriausiai sunku būtų suabejoti tuo, jog labiausiai nuo šio karo, kuris labai sparčiai keliauja link aukščiausio įtampos taško, labiausiai nukentės „Huawei“. Tačiau man sunkiai suvokiama, jog „Google“ galėtų taip lengvai atsisakyti bendradarbiavimo su šia Kinijos kompanija. „Huawei“ šiuo metu yra antras didžiausias išmaniųjų telefonų gamintojas, o tai tuo pačiu reiškia, jog tai yra ir antras didžiausias „Google“ klientas, kuris ne tik naudojasi operacine sistema bei „Google“ programėlių paketais, tačiau ir atveda milijonus vartotojų. Vartotojų, kurie perka aplikacijas, žiūri reklamas ir visaip kitaip generuoja pajamas ne kam kitam, o „Google“.

Bent jau pagal dabartinę situaciją neatrodo, kad labai smarkiai turėtų nukentėti vartotojai, nes tie, kurie jau turi „Huawei“ įrenginius iš esmės šių sankcijų neturėtų pajusti. Tačiau jeigu šios sankcijos nebūtų pakeistos, tai netolimoje ateityje nukentėtų ir vartotojai, kurie nebegalėtų įsigyti naujai išleistų Kinijos kompanijos telefonų su norima operacine sistema ir visomis jos aplikacijomis. Žinoma, „Huawei“ tikina, jog yra pasiruošę tokiam scenarijui ir turi savo operacinę, tačiau jos turėjimas vis tiek neišspręstų bėdų su pagrindinėmis „Google“ aplikacijomis.

Kas vyks toliau kare tarp JAV ir „Huawei“?

Ignas: Mano manymu, „Huawei” mojavimas nuosavos operacinės sistemos korta yra labiau derybinis koziris. Tikrai nemanau, kad ją naudodama kompanija bus konkurencinga, ir vargu, ar septynerius metus kurta, bet taip niekada normaliai nepademonstruota OS staiga ims ir pakeis daugybę metų blizgintą ir nulaižytą „Android”. Na, nebent ilguoju laikotarpiu. Realiausias scenarijus - „Huawei” nusižeminti, apsibarstyti galvą pelenais, derėtis ir pasiruošti pokyčiams. Tokia strategija prieš porą metų pasiteisino kitai kinų kompanijai - „ZTE”, kuri buvo atsidūrusi analogiškoje situacijoje dėl jos prekybos santykių su JAV priešėmis - Iranu ir Šiaurės Korėja. Istorija baigėsi tuo, kad „ZTE” sumokėjo $1 milijardo baudą ir viskas grįžo į savas vėžes.

Žilvinas: Pastaruosius 2 metus ne kartą pasirodydavo žinutės apie „Huawei“ kuriamą nuosavą operacinę sistemą, o šiais metais buvo pranešta, kad ji jau sukurta ir pilnai sėkmingai veikianti Kinijos rinkai skirtuose telefonuose. Perėjimas nuo „Android“ prie nuosavos OS įmanomas, tačiau, pasak pačių „Huawei“, tai būtų pats kraštutinis variantas, juk niekas nenorės telefono be „Google“ servisų, tad nuosavos OS naudojimą pavadinčiau „Planu C“. Logiškas ir ganėtinai realus „Planas B“ būtų atrakinti naudojamos „Android“ operacinės sistemos kodą, kad nepriklausomi kūrėjai galėtų ją modifikuoti ir perdaryti kaip tik jiems norisi, o kartu ir patys į(si)rašytų „Google“ aplikacijas, bei rūpintųsi jos atnaujinimu bei saugumu. „Planas A“ – kalbėtis ir kiek įmanoma geriau derėtis su D. Trumpu dėl šio įsakymo atšaukimo. „Huawei“ šiuo metu yra pati didžiausia 5G telekomunikacijų plėtotoja. JAV yra „Qualcomm“, „Intel“ ir kitos bendrovės, kurios suinteresuotos 5G plėtra, taip pat E. Muskas jau paruošęs savo pirmą raketą prikimštą telekomunikacinių palydovų, kurie pradės sudarinėti globalų interneto tinklą. Tad realiausias „Huawei“ kelias – derybos su ganėtinai didele auka, vardan šviesaus rytojaus, bet bus ne lengva, nes karo kirvis veda toli į praeitį, į kaltinimus šnipinėjimu ir bendradarbiavimu su Iranu.

Lukas: Tai turbūt įdomiausias klausimas šiandien. Jeigu sankcijos nebus visiškai panaikintos ir „Huawei“ nepasieks susitarimo su JAV Vyriausybe – bus pakankamai sudėtinga rasti išeitį. Taip, „Huawei“ kelis kartus patikino, jog tam yra pasiruošę ir turi savo operacinę sistemą, tačiau didžiausia problema yra ne čia. „Huawei“ iš esmės yra pasiruošę kone visiems blogiausiems scenarijams, tačiau aš nematau sprendimo, kuris būtų susijęs su „Google“ servisais, kurie yra neatsiejama mūsų telefonų dalis. Kaip bebūtų, bent jau aš netikiu, kad šita visa situacija pasieks tokią stadiją, jog „Huawei“ bus priversti ieškotis alternatyvų, nes JAV kompanijos visiškai nebegalės vykdyti jokių partnerysčių su jais.

Mano akimis realiausias variantas, jog bus surastas kompromisas, nes JAV Vyriausybė tokiu būdu ne tik kenkia „Huawei“, kas iš esmės yra jų tikslas, tačiau daro nemažai žalos ir savo pačių kompanijoms. Nors kova tarp šių dviejų pusių vyksta jau ganėtinai ilgai, tačiau tikiu, kad dabar pasirodžiusios priemonės nėra nesutarimų sprendimas. Manau, kad JAV turėtų sušvelninti savo retoriką artimiausiu metu ir tai galbūt labiau paskatins „Huawei“ pasiekti susitarimo, kuris jiems iš esmės dabar reikalingas kaip niekada.


Parašyti komentarą