„Android 11“ belaukiant: kaip keitėsi populiariausia mobilioji platforma pasaulyje? Didžiausi pokyčiai per pastaruosius 5 metus

Lukas Snarskis

2020-06-02, 19:00 (atnaujinta 2021-04-27, 00:36)

2 komentarai (-ų)
„Android 11“ belaukiant: kaip keitėsi populiariausia mobilioji platforma pasaulyje? Didžiausi pokyčiai per pastaruosius 5 metus

2015 metais, kuomet startavo Telefonai.eu projektas, dauguma išmaniųjų telefonų veikė su „Android 5 Lollipop“ ar dar senesne „Android 4 KitKat“ versija. Nuo to laiko „Google“ išleido penkias naujesnes populiariausios mobiliosios operacinės sistemos versijas, o jau visai netrukus turėtų pasirodyti ir „Android 11“.

„Android“ atnaujinimų svarba yra didžiulė, nes su naujausiomis versijomis mes gauname ne tik naujas funkcijas, klaidų ištaisymus ar kitus patobulinimus, tačiau ir saugumo papildinius. Tai, kad per penkerius metus „Android“ pasikeitė – menka naujiena, tačiau šiandien norėtumėme pažvelgti į tai kas keitėsi, kasmet atnaujinant šią operacinę sistemą. Pradėkime nuo „Android 5.0“ operacinės sistemos versijos, kuri buvo išleista vos keletas mėnesių po šio projekto starto.

„Android 5 Lollipop“

Anuomet tai buvo vienas svarbiausių „Android“ operacinės sistemos atnaujinimų, kuris oficialiai pristatytas buvo 2014 metų spalio 17 dieną. Žinoma, labiausiai vartotojams pastebimas pasikeitimas – dizainas. Tuomet „Google“ atstovai pristatė naująjį „Material“ dizainą, kuris buvo tarsi gryno oro gūsis. Tačiau tai tikrai nebuvo vienintelis ar didžiausias pasikeitimas.

„Lollipop“ vardu pažymėta operacinės sistemos versija įgavo gerokai paprastesnį atnaujinimų procesą, kuris iš esmės išliko iki šių dienų. Prisijungiame prie „Wi-Fi“ ar mobilaus tinklo ir „Android“ atnaujinimai automatiškai įdiegiami į mūsų telefonus. Dabar tai atrodo kaip visiškai normalus reiškinys, tačiau tuomet tai buvo didelė naujiena. Kalbant apie naujo prietaiso pradinius nustatymus, su šia „Android“ versija atsirado galimybė ir atkurti telefono informaciją iš tam tikros atsarginės kopijos, kuri buvo išsaugota kitame Jūsų telefone.

Kaip jau minėjome, „Google“ atnaujino ir dizainą, kurio pakeitimai buvo džiugiai pasitikti. Ir jeigu dabar įvyksta minimalūs pokyčiai, tai tuomet šis atnaujinimas palieta iš esmės visą operacinę sistemą – buvo pakeista nuo navigacijos mygtukų, iki įvairiausių meniu ar pačios „Google“ sukurtų programėlių dizaino.

„Google“ su „Android Lollipop“ atnaujino ir pranešimų juostą, atnaujintas ir programėlių langas bei buvo pristatytas aktyvių programėlių langas, kuris padėjo greičiau naršyti tarp naudojamų aplikacijų. Būtina paminėti, jog su šia „Android“ versija atsirado ir kelių SIM kortelių palaikymas, o taip pat buvo patobulinta platformos sparta, baterijos energijos sunaudojimas ir pan.

„Android 6 Marshmallow“

2015 metų spalio 5 dieną buvo oficialiai pristatyta dar viena nauja „Android“ operacinės sistemos versija ir šįsyk ji žymima „Marshmallow“ pavadinimu. Tokių didelių pokyčių kaip „Android 5“ šis atnaujinimas nepasiūlė, tačiau svarbių pasikeitimų – tikrai nemažai.

Tais metais „Android“ išmaniųjų telefonų su pirštų antspaudų jutikliais jau buvo ne vienas, tačiau pati platforma dar neturėjo tinkamo palaikymo. Ir štai, pasirodė „Android 6“, kuri pasiūlė pilnai pritaikytą funkcionalumą su galimybe pirštų antspaudų sensorių naudoti ir trečiųjų šalių programėlėse. Šis funkcionalumas buvo pradėtas naudoti kaip apsaugos priemonė atsiskaitant aplikacijose ar tiesiog norint į jas patekti.

„Google“ su šia operacinės sistemos versija taip pat supaprastino vidinės talpyklos valdymą, suteikė galimybę koreguoti užrakinto telefono ekraną, o taip pat patobulinimo ir kopijavimo bei įklijavimo galimybes. Vėlgi, nors šiai dienai visa tai atrodo labai paprasta ir elementaru, 2015 metais tai buvo ganėtinai didelis pokytis, kuris vartotojams suteikė daugiau galimybių bei, žinoma, patogumo.

Dar vienas svarbus pokytis – USB-C palaikymas. Šiai dienai net pigiausi išmanieji telefonai turi tokio tipo lizdą, tačiau anuomet tai buvo visiška naujiena, kuri leido ne tik greičiau perkelti duomenis, bet ir sparčiau įkrauti įrenginius.

„Android 7 Nougat“

Prabėga dar vieneri metai ir 2016 rugpjūčio 22 dieną pasirodo septintoji „Android“ operacinės sistemos versija. Nors ši operacinės sistemos versija didžiulės revoliucijos ir nesukėlė, tačiau ją taip pat papildė naujos funkcijos, kurios labai svarbios iki šiol.

Būtent su šia „Android“ versija atsirado duomenų saugojimo galimybė ar padalinto ekrano režimas. Pirmoji funkcija svarbi iki šiol, nes kai kurios telefone naudojamos programėlės reikalauja nemažai mobiliųjų duomenų, o pamiršus jas išjungti, galime likti ir visai be interneto. Antroji galimybė yra ganėtinai populiari iki šiol ir ji suteikė galimybę vienu metu ekrane matyti informaciją iš dviejų programėlių.

Su „Nougat“ atsiradimu pasikeitė ir programinės įrangos atnaujinimų procedūra, kuri tapo gerokai greitesnė nei anksčiau. Būtent su „Android 7“ naujiniai tapo gerokai mažesni, o ir programėlių optimizacija po atnaujinimų tapo žymiai spartesnė. „Google“ su šia operacinės sistemos versija atnaujino ir pranešimų juostą, kuri suteikė galimybę, jeigu tokia egzistuoja, atsakyti į gautą žinutę ar laišką net neatsidarius programėlės.

Žinoma, būtina paminėti ir patobulintą baterijos tarnavimo laiką, kuris yra amžina išmaniųjų telefonų problema. Dar 2015 metais „Google“ pristatė „Doze Mode“, kuris padėjo tausoti Jūsų įrenginių baterijas, tačiau jis neveikdavo tuo atveju jeigu telefonas juda. Su „Android 7 Nougat“ tai tapo nebesvarbu ir pastarasis režimas aktyvuojasi vos tik užrakinate savo įrenginį.

„Android 8 Oreo“

Nauji metai – nauja „Android“ operacinės sistemos versija. 2017 rugpjūčio 21 dieną „Google“ pristato populiarių sausainių „Oreo“ pavadinimu pažymėtą „Android“ versiją ir mes vėl gauname nemažai pasikeitimų.

Su „Android 8 Oreo“ buvo atnaujintos įrenginiuose naudojamos šypsenėlės (ang. emojis), atsirado ir išmanus teksto žymėjimo įrankis, kuris galėjo suprasti kokio tipo tekstą kopijuojate. Tai reiškia, kad kopijuojant internetinės svetainės adresą Jūs gausite pasiūlymą jį atidaryti „Chrome“ naršyklėje. Dabar tai atrodo visiškai įprasta, tačiau tuomet tai buvo naujiena.

Su naująja operacinės sistemos versija pasikeitė ir piktogramų prisitaikymas skirtingoms vartotojų sąsajoms. Vieni gamintojai naudojo apvalias ikonas, kiti kvadratines, o kiti su kiek užapvalintais kampais. Dar viena funkcija, kuri šiandien atrodo kaip kasdienybė, o tada tai buvo naujiena, nes pagaliau buvo pasiūlytas tokių pokyčių palaikymas.

Nors ši „Android“ versija ir neturėjo labai didelių pokyčių, kurie paliestų išmaniųjų telefonų vartotojus, tačiau ji ganėtinai ženkliai pagerino naudotojų patirtį planšetiniuose kompiuteriuose.

„Android 9 Pie“

2018 rugpjūtis ir mes turime jau devintos kartos „Android“ operacinės sistemos versiją. Tikriausiai dauguma Jūsų iki šiol turi išmanųjį telefoną su šia platformos versija, todėl naujienos, kurios atsirado su ja – pernelyg nenustebins.

Visų pirma, „Google“ pristatė „Digital Wellbeing“ galimybę, kuri leidžia Jums žinoti informaciją apie Jūsų telefono naudojimosi įpročius. „Android“ su šia versija įgavo ir tokias funkcijas kaip išsamesnė naujų pranešimų informacija, supaprastintas teksto žymėjimas, o taip pat buvo patobulintas įrenginių saugumas.

„Google“ ne vienerius metus daug dėmesio skyrė baterijos tarnavimo laikui, o ir su „Android 9“ pasirodymu buvo atlikta patobulinimų šiuo klausimu. Būtent 2018 metais pasirodė „Adaptive Battery“ galimybė, kuri leido papildomai sutaupyti baterijos energijos, vietoj to, kad ją tiesiog iššvaistyti.

„Android 10“

2019 rugsėjo 3 diena ir mes turim kol kas dar naujausią „Google“ pristatytą operacinės sistemos versiją. „Android 10“ jau nebeturi jokių užuominų į saldumynus. Verta paminėti ir tai, jog naujausia išmanieji telefonai šiuo metu pasirodo būtent su šios platformos versija.

Vienas didžiausių ir laukiamiausių pasikeitimų buvo tamsusis dizainas (ang. dark mode). „Android 10“ taip pat sulaukė valdymo gestais atnaujinimo, sulenkiamų įrenginių palaikymo bei keletos kitų nedidelių atnaujinimų. Verta paminėti ir garso stiprintuvo galimybę, uri patiks visiems tiems, kurie klausosi muzikos per ausines. Patobulintas garsas bei sumažintas foninis triukšmas leis Jums mėgautis muzika, o ir pokalbiai bus sklandesni triukšmingoje aplinkoje.

Ir tai yra tik keletas didesnių pasikeitimų. Naujoji „Android 10“ taip pat gavo 65 naujus emojis, patobulintą Wi-Fi, daugiau privatumo nustatymų, greitesni saugumo atnaujinimai ir pan. Ir tikriausiai niekam ne paslaptis, jog „Google“ artimiausiu metu ketina pristatyti „Android 11“ operacinės sistemos versiją, kurios pristatymas turėjo įvykti jau birželio 3 dieną, tačiau dėl neramumų JAV, buvo atkeltas.

Kokių patobulinimų tikitės „Android 11“ versijoje? Pasidalinkite savo mintimis komentaruose.

2 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rengiamas dezinformacijos raštingumo egzaminas

Pranešimas spaudai

2024-04-20, 11:59

0 komentarų

Lietuviai supranta, kad kasdienėje aplinkoje juos supa ne tik naudinga, bet ir melaginga informacija, tačiau labiausiai paplitę dezinformacijos naratyvai ne vieną vis dar suklaidina.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rengiamas dezinformacijos raštingumo egzaminas

Lietuviai supranta, kad kasdienėje aplinkoje juos supa ne tik naudinga, bet ir melaginga informacija, tačiau labiausiai paplitę dezinformacijos naratyvai ne vieną vis dar suklaidina.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Vyriausybės kanceliarija su dezinformacijos analizės centru „Debunk.org“ organizuoja moksleiviams skirtą egzaminą: gegužės 3 d. visi iš anksto užsiregistravę 9–12 kl. moksleiviai su dezinformacijos analizės meistrais paskaitoje diskutuos apie dezinformaciją, dirbtinį intelektą ir socialinių tinklų algoritmus, o po paskaitos dalyvaus egzamine, pasitikrins savo įgytas žinias ir, žinoma, gaus prizų.

„Dezinformacija nėra tik keistas nesuprantamas žodis ar kažkas, kas manęs nepalies – iš tiesų, kiekvieno iš mūsų telefone, socialiniuose tinkluose nuolat dūzgia didžiuliai informacijos ir dezinformacijos srautai, kuriuos turime atskirti, kad nepasimestume, kad nepakliūtume į sukčių rankas ar kitaip nenukentėtume. Svarbu suprasti, kad dezinformacija – tai priešiškai nusiteikusių šalių hibridinio karo ginklas, nukreiptas į mūsų šalies žmones ir naudojamas su tikslu silpninti visuomenę ir Lietuvą kaip valstybę.

Manau, kad dezinformacijos raštingumas šiais laikas toks pat būtinas kaip ir nuovoka informacinės technologijose, teksto suvokime ar kitose moksleiviams gerai žinomose srityse. Tikiuosi, kad šis egzaminas taps ne tik gražia tradicija, bet ir paskatins dezinformacijos raštingumo integraciją į mokymosi programas“, – sako Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Kaip viskas vyks?

  • Visus 9–12 kl. mokytojus (auklėtojus) iki balandžio 30 d. kviečiame registruoti savo mokomas (auklėjamas) klases dalyvauti Dezinformacijos raštingumo egzamine užpildant šią registracijos anketą. Kiekvienam mokiniui suteiksime individualų identifikacinį kodą (atsiųsime jūsų nurodytu el.paštu pasibaigus registracijai). Todėl prašome pildant formą pateikti kuo tikslesnį dalyvių skaičių iš jūsų klasės.
  • Egzaminas vyks interaktyviu būdu virtualioje erdvėje.
  • Geriausių rezultatų pasiekusi klasė bus pakviesta į Vyriausybės rūmus ir apdovanota.
  • Prieš egzaminą vykstanti paskaita bus transliuojama viešai Vyriausybės „Youtube“ ir „Facebook“ paskyrose.
  • Renginio pradžia – 10 val., trukmė – iki 1 val.

Nesate moksleiviai, bet norite mokytis dezinformacijos raštingumo?

Išbandykite „Debunk.org“ sukurtą skaitmeninį, nemokamą kursą, skirtą išmokti atpažinti melagingą ir klaidinančią informaciją. Lietuvoje „InfoSkydą“ jau išbandė 2 tūkstančiai žmonių!

45 minučių trukmės kurse apžvelgiama daugybę temų: kas yra dezinformacija ir kaip ji veikia, kas yra botai ir troliai, kaip dirbtinis intelektas gali būti naudojamas manipuliuoti jumis, kaip veikia socialinių tinklų algoritmai, ir dar daugiau.

Atlikę visas užduotis, išmoksite vadovautis trimis paprastomis taisyklėmis, kurios padės išvengti informacinių pinklių: įvertinti šaltinį, patikrinti turinį, ir apsvarstyti kontekstą.

Programą sudaro trumpi straipsniai, vaizdo įrašai ir „Kahoot“ žaidimai. Turėkite omenyje: kuo greičiau pateiksite teisingą atsakymą, tuo daugiau taškų surinksite!

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas