Išnaudokite karantiną: 6 platformos, kurios padės išmokti naujų įgūdžių

Lukas Snarskis

2020-11-16, 14:20 (atnaujinta 2021-05-22, 23:48)

0 komentarų
Išnaudokite karantiną: 6 platformos, kurios padės išmokti naujų įgūdžių

Šiuo metu sutaupome kaip niekad daug laiko. Svarbu jį išnaudoti prasmingai, kad pasibaigus pandemijai naują realybę pasitiktume dar stipresni. Pradėti galima mažais žingsniais, skiriant bent pusvalandį per dieną žinių auginimui, tobulėjimui ir naujų įgūdžių formavimui.

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi 6 naudingų mokymosi platformų rekomendacijomis.

#1. Viena populiariausių – „Coursera“. Apie šį internetinių kursų milžiną yra girdėjęs daugelis. Ruošdama savo kursus, „Coursera“ aktyviai bendradarbiauja su pačiais geriausiais pasaulio universitetais ir ekspertais iš tarptautinių kompanijų. Platforma laikoma bene pačia profesionaliausia ir prestižiškiausia mokymosi platforma pasaulyje. Kai kurios aukštosios mokyklos čia netgi siūlo galimybę įgyti magistro laipsnį.

Žinoma, mokytis čia galima ir tiesiog savo malonumui. Platforma visą pluoštą kursų siūlo visiškai nemokamai. Iš viso čia galima rinktis iš daugiau nei 3500 skirtingų kursų ir daugybės temų, pradedant verslu, rinkodara, programavimu ir analitika, baigiant dizainu, medicina, lyderystės įgūdžiais, viešuoju kalbėjimu ir kt.

#2. Virtualūs kursai „LinkedIn Learning“. Puikiai vertinama ir socialinio profesinių ryšių tinklo „LinkedIn“ mokymosi platforma. Čia gausu paskaitų, padėsiančių stiprinti savo kompetencijas ir įgūdžius. Jas dėsto tikri savo sričių profesionalai.

Kursai suskirstyti į kategorijas: skirti pradedantiesiems, pažengusiems ir siekiantiems tapti patyrusiais specialistais. Čia mokymai siūlomi karjeros kelio kūrimo principu. Jūs įvardijate savo karjeros tikslą, o platforma jums pateikia personalizuotas rekomendacijas kuriuos kursus turėtumėte pasirinkti.

Dar vienas puikus elementas – galimybė pelnytus sertifikatus pridėti į savo „LinkedIn“ profilį bei taip potencialiems darbdaviams iš karto pranešti apie savo sukauptas žinias. Platformoje rasite ir nemokamų kursų, tačiau visa biblioteka yra prieinama tik įsigijusiems mėnesinę arba metinę narystę.

#3. Kūrybininkams – „Skillshare“. Tiems, kurie nori lavinti savo praktinius ir kūrybinius įgūdžius, patiks „Skillshare - Creative Classes“ mokymosi platforma. Kursų pasirinkimas išties didžiulis – nuo kūrybinio rašymo, tapybos ir fotografijos iki kaligrafijos, iliustracijų kūrimo ar grafinio dizaino.

Platformoje galėsite išmokti naudotis populiariais kūrybiniais įrankiais, tokiais kaip „Procreate“, „Fresco“, „Illustrator“ ar „Photoshop“. Kursus ir kūrybines dirbtuves veda žinomi kūrėjai iš viso pasaulio. Taip pat čia rasite ir nemokamų paskaitų, o visą platformos potencialą galėsite atrakinti įsigyję „Premium“ narystę. Platforma šiuo metu jau yra subūrusi daugiau nei 8 mln. kūrėjų bendruomenę.

#4. Didelis „Udemy“ kursų katalogas. Ši platforma pasižymi ypač didele online kursų įvairove – jų čia rasite daugiau nei 130 tūkst. Paskaitos nuolat papildomos naujomis temomis, pavyzdžiui, apie dirbtinį intelektą, mašininį mokymąsi, kodavimą, analitiką, „blockchain“ technologijas ir kt. Čia rasite kursų daugiau nei 65-iomis skirtingomis kalbomis.

Patogu, kad vaizdo paskaitas galite klausyti bet kur ir bet kada. Jas galite parsisiųsti į savo įrenginį ir peržiūrėti ar perklausyti kada tik norite. Be to, platforma galima naudotis tiek interneto svetainėje, tiek aplikacijoje.

#5. Bendruomeniškas „Future Learn“. Ši platforma labiausiai išsiskiria savo bendruomeniškumo aspektu. Jos kūrėjai išsikėlė tikslą sujungti galinčius mokyti ir norinčius mokytis žmones iš viso pasaulio. Todėl čia laisvai bendrausite ne tik su pačiais dėstytojais, bet ir su kitais studentais. Be to, galėsite dalintis užrašais, burtis į grupes ar tapti vienas kito korepetitoriais.

Prisijungimas prie platformos visiškai nemokamas. Kaip ir dauguma čia dėstomų kursų. Rinktis galima iš daugybės skirtingų sričių: rinkodaros, inžinerijos, psichologijos, istorijos ir kt. Kurso pabaigoje galima gauti ir žinias patvirtinantį sertifikatą.

#6. Universitetinio lygio „edX“ platforma. Šie kursai ypatingi dėl to, kad juos dėsto ekspertai ir profesoriai iš geriausių pasaulio universitetų ir tarptautinių institucijų. Tokių, kaip „Harvard“, „Cambridge“ ar „Boston“ universitetai arba IBM, „Google“ ar „Microsoft“ kompanijos.

Čia kviečiama mokytis psichologijos, inžinerijos, istorijos, kalbų, teisės, menų, informacinių technologijų, ekonomikos, biologijos, chemijos, fizikos ir daugybės kitų dalykų. Savo įgytas žinias galite patikrinti spręsdami įvairius testus ir laikydami egzaminus po kiekvieno užbaigto kurso.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Kinai meta milžiniškus resursus į elektromobilių rinką: naujausias tyrimas atskleidžia neįtikėtiną realybę, vienas iš gamintojų gavo įspūdingą sumą iš vyriausybės

Arnas Balčiūnas

2024-04-17, 19:55 (atnaujinta 2024-04-18, 04:29)

1 komentaras

Elektrinių automobilių populiarumas auga. Daugelis bendrovių gamina vis daugiau būtent tokiais varikliais aprūpintų transporto priemonių, o kai kuriose šalyse jų populiarumas – itin didelis. Niekam ne naujiena ir didėjantis Kinijos gamintojų populiarumas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Kinai meta milžiniškus resursus į elektromobilių rinką: naujausias tyrimas atskleidžia neįtikėtiną realybę, vienas iš gamintojų gavo įspūdingą sumą iš vyriausybės

Elektrinių automobilių populiarumas auga. Daugelis bendrovių gamina vis daugiau būtent tokiais varikliais aprūpintų transporto priemonių, o kai kuriose šalyse jų populiarumas – itin didelis. Niekam ne naujiena ir didėjantis Kinijos gamintojų populiarumas.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Remiantis naujai atliktu tyrimu, paaiškėjo, kad Kinijos automobilių milžinė BYD gavo mažiausiai 3,4 milijardus eurų tiesioginių vyriausybės subsidijų, kurios buvo suteiktos kaip dalis Pekino siekio paskatinti dominavimą elektrinių transporto priemonių ir kitų švarių technologijų srityje.

Parama pirmaujančiam Kinijos elektromobilių gamintojui šoktelėjo nuo 220 milijonų eurų 2020 metais iki 2,1 milijardo eurų vos po dviejų metų, trečiadienį paskelbė Vokietijos Kylio pasaulio ekonomikos institutas.

BYD taip pat gauna naudą iš vietinių baterijų gamintojų rėmimo ir pirkėjams daromų nuolaidų savo automobiliams, teigiama ataskaitoje, kuri pateikiama Europos Sąjungai pradėjus tyrimą dėl galimai nesąžiningos paramos Kinijos elektromobilių sektoriui.

Tokios subsidijos, kaip tos, kurios yra išmokėtos BYD, „leido Kinijos įmonėms greitai išsiplėsti ir užvaldyti Kinijos rinką, bei vykdyti sparčią plėtrą į ES rinkas“, teigia Vokietijos vyriausybei patariantis institutas.

ES susiduria su skatinimais iš naujo subalansuoti prekybą su Kinija, po to, kai tokios šalys, kaip Prancūzija, įvardija ekonomines grėsmes, kylančias dėl į bloko rinką plūstančių Kinijoje pagamintų prekių.

BYD ir jos konkurentai „Nio“ ir „Geely“ po augimo Kinijoje, plečiasi į Europą, kurioje vykstant įtemptam elektromobilių kainų karui vakarietiški gamintojai, įskaitant „Tesla“ ir „Volkswagen“, pralaimi rinkos dalį.

Kylio instituto teigimu, iš esmės visos Kinijos biržos bendrovės 2022 metais gavo tiesioginių išmokų, pažymėdami paramą vėjo, saulės ir geležinkelių bendrovėms. Kinijos parama pramonei yra „mažiausiai tris, keturis“ kartus didesnė, nei ES ir EBPO šalyse, teigė grupė.

ES įsteigė 40 milijardų eurų inovacijų fondą, kuris padės konkuruoti su Kinija ir JAV infliacijos mažinimo įstatyme numatytomis subsidijomis.

Spalį, Europos Komisija pradėjo tyrimą siekdama išsiaiškinti, ar Kinijos parama bendrovėms, įskaitant BYD, SAIC ir „Geely“ suteikė šalies pramonei nesąžiningą pranašumą. Pradiniai tarifai gali įsigalioti jau liepos mėnesį.

Kinija tyrimą dėl subsidijų pavadino protekcionistiniu ir teigia, kad jos automobilių gamintojai laimi elektromobilių lenktynes dėl savo geros kokybės produktų.

Kinijos komercijos ministras Wangas Wentao sekmadienį Paryžiuje teigė, kad Kinijos elektromobilių gamintojai remiasi „nuolatinėmis technologinėmis naujovėmis“ ir pažangiomis vietinėmis pasiūlos grandinėmis, o ne vyriausybe.

Kitą savaitę įvyksianti Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kelionė į Kiniją reiškia „puikią galimybę“ derėtis su Pekinu dėl jo subsidijų, teigia vienas iš ataskaitos bendraautorių, Dirkas Dohse.

BYD veiklą pradėjo kaip baterijų gamintojas, tačiau investavo dideles sumas į elektromobilių ir „plug-in“ tipo hibridų technologijų tyrimus. Ji patyrė staigų augimą po to, kai dėl dosnių subsidijų įsigyjant elektromobilį, pradėjo kilti vietinė Kinijos automobilių rinka.

Bendrovė, kuri 2023 metais deklaravo apytiksliai 4,1 mlrd. eurų siekiančias pajamas, taip pat sugebėjo sumažinti vakarietiškų gamintojų kainas Kinijoje. Jos „Seagull“ hečbeko su 10 colių besisukančiu ekranu mažmeninė kaina prasideda nuo mažiau, nei 10 000 JAV dolerių.

1 komentarų

China car

Žlobai, iš ko perspauzdinote šitą tekstą? BYD yra patys baterijų gamintojai, antri pagal dydįkinojoje.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas