Europa stoja mūru prieš JAV: Čekija nepasiduoda spaudimui drausti „Huawei”

Paskelbė:   Ignas Petrikonis | 2020-08-14
Europa stoja mūru prieš JAV: Čekija nepasiduoda spaudimui drausti „Huawei”
0 Pasidalinimai
2241 Peržiūros

Jungtinių Amerikos Valstijų administracija tikėjosi, jog trečiadienį Pragoje viešintis Valstybės sekretorius Mike Pompeo pasirašys susitarimo memorandumą su Čekijos Ministru Pirmininku Adrej Babiš. Tarp daugumos kitų dalykų dokumentu buvo siekiama pratęsti čekų ir amerikiečių sutartį dėl 5G tinklų saugumo, pasirašytą dar šių metų gegužę. Deja, pasak dviejų patikimų „INFO.CZ” šaltinių, Čekijos pusė griežtai atsisakė pasirašyti naująjį memorandumą.

JAV jau kurį laiką siekė įtikinti Čekiją neleisti „Huawei” diegti modernių ryšio tinklų ir kurį laiką netgi atrodė, jog amerikiečiams pavyks tai pasiekti. Vis dėlto panašu, kad Čekijos požiūris smarkiai pasikeitė.

Remiantis „INFO.CZ”, čekų pusė priešinasi, motyvuodama bendra Europos Sąjungos pozicija ir nenoru priimti vienpusiškų sprendimų. ES jau yra priėmusi susitarimą dėl procedūrų ir taisyklių, pakrikštytų „EU Toolbox” pavadinimu. Jo esmė - užuot ribojus tam tikrų telekomunikacijų kompanijų veiklą, sukurti bendrus ryšio įrengos saugumo reikalavimus visiems rinkos žaidėjams.

Dar prieš pasisakymą Pompeo Čekijos respubliką įvardijo kaip patikimą 5G infrastruktūros vystymo partnerį: „Požiūris į „Huawei” pamažu keičiasi, kadangi žmonės visame pasaulyje pradeda suvokti Kinijos Komunistų partijos šnipinėjimo keliamus pavojus. „Huawei” susitarimai su telekomunikacijų operatoriais visame pasaulyje po truputį nyksta, nes valstybės 5G tinklų kūrimui renkasi tik patikums partnerius. To pavyzdžiai yra Čekija, Lenkija, Švedija, Estija, Rumunija, Danija ir Latvija. Šiuo metu Graikija 5G infrastruktūros vystymui sutiko pasirinkti „Ericsson”, o ne „Huawei”.

Anot diplomatų, su kuriais kalbėjo „INFO.CZ” atstovai, JAV Valstybės sekretorius buvo susidaręs įspūdį, kad po deklaracijos dėl 5G tinklų saugumo pasirašymo gegužę Čekija uždraus „Huawei” dalyvauti šioje veikloje. Vis dėlto naujausia informacija leidžia daryti išvadą, kad tai tebuvo pernelyg ankstyva įspūdis. Tiesa, Pompeo dar turės progų įtkinti Čekijos vyriausybę pakeisti nuomonę ir pasirašyti naują, panašią į gegužės mėnesio deklaraciją, tačiau tai būtų kur kas mažesnio svorio susitarimas, palyginus su tarptautiniu lygiu pripažįstamu susitarimo memorandumu.

Šaltinis: INFO.CZ

Parašyti komentarą