Pastaruoju metu stringa kompiuteris? 20 triukų, kaip pagreitinti „Windows 10“ veikimą

Pastaruoju metu stringa kompiuteris? 20 triukų, kaip pagreitinti „Windows 10“ veikimą

Nors „Windows 10“, ypač su modernia įranga, yra gan sparti sistema, laikui bėgant jos veikimo sparta gali imti degraduoti. Taip gali nutikti dėl daugybės skirtingų faktorių - programų suderinamumo, virusų, įrangos problemų ir t.t.

Jei pastebite, jog Jūsų prietaiso veikimas sulėtėjęs, tai dar nebūtinai reiškia, jog jį reikia keisti nauju. Pakaks pasinaudoti keletu šio straipsnio patarimų, kad gerokai paspartintumėte savo sistemą. Daugelis triukų nereikalauja techninės įrangos keitimo, tad nesvarbu ar jūsų prietaisas naudojamas kelias savaites ar kelis metus, tikrai yra būdas pagerinti jo veikimą.

1. Įrenginio perkrovimas

Kai kam tai gali atrodyti akivaizdu, tačiau toli gražu ne kiekvienas susimąsto, jog įrenginio paleidimas iš naujo gali sugrąžinti dingusią spartą. Išjungiant ar perkraunant kompiuterį, sistema uždaro visas veikiančias aplikacijas ir procesus, tad yra atlaisvinama operatyvinė atmintis. Pastaroji užsipildo, jei įrenginys naudojamas ilgą laiką, o tai ypač aktualu nešiojamųjų kompiuterių savininkams, kurie vietoje išjungimo tiesiog uždaro prietaisą ir palieką jį vadinamojoje miego būsenoje.

Tam, kad paleistumėte įrenginį iš naujo tereikia paspausti „Windows“ ikoną įrankių juostoje, tuomet įjungimo mygtuką ir galiausiai pasirinkti Restart arba Shut Down opciją.

2. Automatiškai įsijungiančių programų apribojimas

Nemaža dalis programų po įdiegimo susikonfigūruoja taip, kad kiekvieną kartą paleidus sistemą įsijungtų automatiškai ir visuomet veiktų fone. Didelis fone veikiančių programų kiekis taip pat gali užkimšti operatyvinę atmintį ir taip sulėtinti Jūsų įrangos veikimą.

Norint, kad sistema veiktų sparčiau, rekomenduojama išjungti visas nereguliariai naudojamas programas nuo automatinio paleidimo. Taip padaryti galite įsijungę „Windows“ nustatymus, pasirinkę Apps skirsnį ir jame esančią Startup skiltį. Čia galite pasirinkti rikiavimą pagal Startup Impact - taip matysite, kurios programos daro didžiausią įtaką įrenginio paleidimo spartai bei galėsite lengvai išjungti visas nepageidaujamas programas.

3. Pakartotinio programų paleidimo išjungimas

„Windows 10“ turi gan naudingą funkciją, kuri gali įjungti programas naudotas praeitos sesijos metu įjungti greičiau, nei spėjate prisijungti prie kompiuterio. Tai įgalina greičiau pratęsti nebaigtus darbus, tačiau taip pat prisideda prie įrenginio resursų švaistymo.

Jei pakartotinis programų paleidimas Jūsų prietaise yra įjungtas, jį išjungti galite sistemos nustatymuose, skiltyje Accounts pasirinkę Sign-In Options. Paslinkę šiek tiek žemiau rasite Restart Apps lauką ir galėsite išjungti dar vieną resursus vartojančią funkciją.

4. Fone veikiančių aplikacijų išjungimas

Programos gali vykdyti fonines užduotis nepriklausomai nuo to, ar esamu metu jomis naudojatės ar ne. Jei norite kuo labiau paspartinti savo įrenginį, galite pasirinkti kurioms aplikacijoms nenorite leisti dirbti fone arba net išjungti visas fonines aplikacijas.

Tam tereikia nukeliauti į Settings > Privacy > Background Apps ir išjungti programas, kurių veikimas nepageidaujamas. Pasirinkę visiškai išjungti foninį programų veikimą, išjungsite absoliučiai visas programas, nesusijusias su operacinės sistemos darbu.

Tiesa, ši funkcija veikia tik su programomis, kurios yra gamykliškai įdiegtos įrenginyje arba parsisiųstos iš „Microsoft Store“.

5. Nenaudojamų programų pašalinimas

Jei neseniai nusipirkote nešiojamąjį kompiuterį, yra didelė tikimybė, jog jame gausu gamintojo įdiegtų nebūtinų programų, tarp kurių paprastai rasite sistemos įrankių ar bloatware vadinamų programų, nesuteikiančių jokios akivaizdžios naudos vartotojui. Kadangi tokia programinė įranga tik švaisto sistemos resursus, jų pašalinimas neabejotinai paspartins įrenginio darbą.

Programas ištrinti labai paprasta, tereikia įsijungus nustatymus pasirinkti Apps > Apps & Features ir iškart matysite visų kompiuteryje įdiegtų programų sąrašą. Pamatę kažką ko nenaudojate tiesiog paspauskite ant pavadinimo ir atsiras Uninstall mygtukas. Jį paspaudę galėsite ištrinti nepageidaujamą programą ir atlaisvinti vietos diske.

6. Patikimų programų naudojimas

Tie, kas kompiuteriais naudojasi ilgesnį laiką, tikriausiai jau pasimokė, jog iš nepatikimų šaltinių parsisiųstos programos gali neigiamai paveikti prietaiso veikimą. Žinoma, kartais net jei aplikaciją sukūrė ir platina gerai žinoma kompanija, tai dar nereiškia, jog tai gera ir dėmesio verta programa.

Norint išlaikyti savo prietaisą švarų ir sveiką, rekomenduojame pirmiausia ieškoti programų „Microsoft Store“ aplikacijų parduotuvėje. Čia esančios programos yra saugios naudojimui ir dažniausiai neturi neigiamos įtakos sistemos veikimui. Jei „Microsoft Store“ nerandate reikiamos programos, prieš siųsdamiesi ją iš kitų šaltinių įsitikinkite jų patikimumu ir suderinamumu su „Windows 10“, o jei abejojate, paieškokite informacijos internete. Dalis programų tiekėjų turi savo forumus, kuriuose galite rasti naudotojų atsiliepimų bei diskusijų, tarp kurių galbūt rasite ir atsakymą į savo klausimą.

Naudotis „Microsoft Store“ labai paprasta - įsijungę aplikaciją viršutiniame dešiniajame kampe rasite paieškos laukelį, į kurį suvedę ieškomos programos pavadinimą galėsite rasti ieškomą programą bei jos alternatyvas, o pasirinktą programą lengvai įdiegsite spustelėję Install mygtuką.

7. Kietojo disko vietos atlaisvinimas

Nesvarbu ar naudojate tradicinius HDD ar judančių dalių neturinčius SSD diskus, naudoti kompiuterį su beveik pilnai užimtu kietuoju disku niekuomet nėra gera mintis, nes tai taip pat paveikia prietaiso veikimo spartą. Jei Jūsų įrenginyje naudojamas apynaujis kietasis diskas, tačiau programos sunkiai susitvarko su užduotimis, labiausiai tikėtina, jog taip yra dėl vietos trūkumo. Paprastai sistemos sulėtėjimas pastebimas kai užimta daugiau nei septyniasdešimt procentų visos disko talpos.

Vienas iš būdų visuomet užtikrinti maksimalų laisvos vietos kiekį - Storage Sense naudojimas. Nukeliavę į nustatymuose esančią System skiltį, pasirinkite Storage skirsnį. Čia pačiame viršuje matysite pagrindinį diską, kuriame įdiegtą operacinė sistema, bei matysite kas Jūsų įrenginyje užima daugiausiai vietos. Spustelėję ant Temporary Files laukelio po kelių sekundžių išvysite sąrašą failų tipų, kuriuos galite pašalinti, tarp kurių bus „Windows“ naujinimų failai, atsisiuntimai ir daugybė kitų. Pasirinkę ką norite pašalinti, galiausiai spaudžiate Remove Files ir taip atlaisvinate vietos ištrindami per ilgą laiką susikaupusius nereikalingus failus.

8. Disko defragmentavimas

Jei jūsų sistema naudoja tradicinį HDD tipo kietąjį diską su judančiais elementais, pagerinti jo veikimą galima defragmentavimo pagalba. Tai procesas, kurio metu yra pergrupuojama standžiajame diske esanti informacija, taip nebūtinai atlaisvinant vietos, tačiau be abejonės pagerinant kompiuterio reakcijos laiką.

Defragmentavimo įrankis yra integruotas į operacinę sistemą, tad tereikia nustatymuose pasirinkti System skiltyje esantį laukelį Storage ir pačioje lango apačioje, prie More Storage Settings, pasirinkti Optimize Drives. Čia pasirinkę diską, kurį norite defragmentuoti, paspaudę Optimize mygtuką pradėsite procesą.

Kadangi defragmentavimo metu visa diske saugoma informacija pergrupuojama taip, kad būtų lengviau pasiekiama jos prireikus, šis procesas gali užtrukti net keletą valandų, priklausomai nuo failų kiekio diske.

SSD diskus taip pat galima defragmentuoti - juose šio proceso metu yra panaikinami nenaudojami duomenų blokai. Tai paspartina sistemos darbą, nes diskas nebeturi ištrinti nereikalingų duomenų prieš įrašydamas naują informaciją.

9. „ReadyBoost“ naudojimas

Senoms sistemoms šalia defragmentavimo gali padėti ir jau daug metų „Windows“ sistemose gyvuojanti „ReadyBoost“ funkcija - ji leidžia naudoti USB atmintinę arba SD kortelę kaip laikinųjų sistemos failų saugyklą, taip atlaisvindama dalį operatyvinės atminties.

Tam, kad aktyvuotumėte „ReadyBoost“, visų pirma prijunkite duomenų laikmeną prie kompiuterio, o tuomet įsijungę File Explorer esančią This PC skiltį spauskite dešinį pelės klavišą ant prijungtos atmintinės. Pasirinkę Properties iššokusiame lange matysime „ReadyBoost“ skiltį, kurioje belieka pažymėti Dedicate this device to ReadyBoost ir pasirinkti kiek vietos norite tam skirti. Spustelėję Apply galite uždaryti langą, o sistemos veikimas turėtų būti paspartėjęs.

10. Kenkėjiškų programų patikra

Jei kompiuteris staiga pradeda veikti žymiai lėčiau, tai gali būti ženklas, jog jame atsirado kenkėjiškų programų ar failų. Paprastai tai būna virusai, šnipinėjimo programos ir panašios smulkmenos, naudojančios didelį sistemos resursų kiekį ir kartais net paverčiančios įrenginį nenaudojamu.

Nors „Windows 10“ turi gamykliškai įdiegtą „Microsoft Defender“ antivirusinę programą, ji neužtikrina sistemos saugumo nuo kenkėjiškų aplikacijų. Jei įtariate, kad kompiuterį paveikė virusas, reikėtų atlikti pilną virusų skanavimą.

Tai padaryti su „Microsoft Defender“ paprasta - Start meniu susiraskite Windows Security ir įjungę programą pasirinkite Virus & Threat Protection. Po Virus & Threat Protection Updates skiltimi yra paryškintas Chek for Updates tekstas, kurį paspaudę lange pamatysite mygtuką su tokiu pat tekstu. Spustelėję jį, iš kairėje pusėje esančio sąrašo vėl pasirinkite Virus & Threat Protection, tačiau šįkart po Current Threats skiltimi pasirinkite Scan Options ir pažymėkite Full Scan. Nuspaudus Scan Now mygtuką visi kompiuteryje esantys failai bus nuskaityti ieškant kenkėjiškų programų, kurias radusi sistema pašalins automatiškai.

Jei „Microsoft Defender“ neveikia, neatsinaujina arba negeba užbaigti sistemos skanavimo, yra tikimybė, jog įrenginys paveiktas sudėtingesnio viruso. Tačiau jaudintis nereikėtų - šią problemą gali pavykti išspręsti naudojantis Offline Scan funkcija. Tam reikėtų pakartoti aukščiau aprašytus veiksmus, tačiau vietoje Full Scan, tame pačiame lange pasirinkti Microsoft Defender Offline Scan opciją. Tuomet sistema bus automatiškai paleista iš naujo ir „Microsoft Defender“ ieškos virusų nuo operacinės sistemos atskirtoje erdvėje, taip siekdamas surasti ir panaikinti kenkėjiškas programas, kurių nebuvo įmanoma aptikti veikiant operacinei sistemai.

Jei naudojate kitokią antivirusinę programą, informacijos apie tai, kaip jos pagalba atlikti sistemos skanavimą bei aptikti virusus rasite aplikacijos tiekėjų puslapyje.

11. Sistemos bei aplikacijų atnaujinimas

„Microsoft“ nuolat tobulina savo operacinę sistemą siekdama sukurti kuo geresnę vartotojo patirtį - su naujiniais išsprendžiamos sistemos problemos, pridedama naujų funkcijų bei užpildomos aptiktos saugumo spragos. Nors kartais naujiniai gali sulėtinti sistemą, dažniausiais sistemos bei programų atnaujinimas paspartins kompiuterį ir pagerins jo naudojimo patirtį. Naujiniai būna kelių tipų, tačiau visi jie vienodai svarbūs.

1. „Windows 10“ sistemos naujiniai

Daugelyje kompiuterių operacinė sistema praneša apie pasiekiamus naujinius automatiškai, tačiau priklausomai nuo sistemos konfigūracijos ir paties naujinio, jie ne visuomet būna įdiegiami vos tik tampa pasiekiami. Jei Jūsų įrenginys pradeda veikti lėčiau, tai gali būti dėl neįdiegto sistemos atnaujinimo.

Pasitikrinti ar kompiuteryje įdiegta naujausia „Windows“ versija galite nustatymų Update & Security skiltyje pasirinkę Windows Update ir spustelėję Check for Updates. Po šiuo mygtuku taip pat rasite View Optional Updates tekstą, kurį paspaudę galėsite pasirinkti nebūtinų sistemos naujinių, kurių įdiegimas taip pat gali paspartinti Jūsų sistemos veikimą.

Kartais būna pasiekiami didesni naujiniai, ne tik užglaistantys praeitų versijų trūkumus, bet tuo pačiu suteikiantys naujų funkcijų ar geresnę sistemos optimizaciją. Tokie naujiniai pasirodo rečiau ir atlikus naujinių paiešką atsiranda po Check for Updates mygtuku, pavadinimu Feature Update. Norint įdiegti tokį sistemos atnaujinimą spauskite Download and Install Now. Įdiegus naujinį sistema automatiškai pasileis iš naujo, o kompiuteris turėtų veikti sparčiau.

2. Draiverių atnaujinimas

Sistemos veikimą gali trikdyti ir neatnaujinti draiveriai. Kai kurių prietaiso dalių, pavyzdžiui vaizdo plokščių, draiveriai dažniausiai atsinaujina automatiškai arba praneša apie pasiekiamus atnaujinimus. Kai kurie kiti priedai, pavyzdžiui ekranai, kameros ar garso išvesties įrenginiai, nebūtinai praneš apie galimą atnaujinimą, tad retkarčiais reikėtų pasitikrinti prietaiso gamintojo svetainėje, ar yra naujinių skirtų Jūsų turimai įrangai.

Atsisiuntę naujinį iš įrenginio gamintojo puslapio, įrankių juostoje spauskite ant paieškos ikonos ir suveskite Device Manager. Iššokusiame lange matysite visas savo prietaiso sudedamąsias dalis, o norėdami atnaujinti kažkurios iš jų draiverius spauskite dešinį pelės klavišą, Update Driver ir Browse My Computer for Drivers. Paspaudę Browse pasirinkite lokaciją, kurioje yra Jūsų parsisiųsti naujiniai ir juos įdiekite.

Taip pat yra automatinės draiverių paieškos galimybė, tačiau tokiu būdu parsisiųsta programinė įranga gali nebūtinai atitikti kompiuterio gamintojo numatytą specifikaciją ir potencialiai netgi pakenkti sistemos veikimui.

3. Programų atnaujinimas

Pasenusios įvairių aplikacijų versijos gali sulėtinti įrenginius dėl suderinamumo spragų ar neištaisytų programos klaidų. Kartais iš „Microsoft Store“ parsisiųstos programos atsinaujina automatiškai, tačiau jei įtariate, jog kažkurios programos versija yra senesnė nei turėtų būti, galite patikrinti jos versiją rankiniu būdu.

Atsidarę „Microsoft Store“ paspauskite viršutiniame dešiniajame kampe esantį tritaškį ir pasirinkite pirmą sąrašo eilutę - Downloads and Updates. Taip automatiškai pateiksite į langą su visomis iš „Microsoft“ parduotuvės įdiegtomis programomis, o paspaudę Get Updates arba Update All pradėsite aplikacijų naujinimo procesą.

12. High Performance energijos režimas

„Windows 10“ siūlo keletą skirtingų energijos valdymo režimų - Balanced, Power Saver ir High Performance - kurie skirti geresniam sistemos darbo optimizavimui. Daugelis prietaisų, ypač nešiojamųjų kompiuterių, gamykliškai veiks Balanced arba Power Saver režimu, tad jei norite paspartinti savo prietaisą, galite įsijungti High Performance režimą, nes tuomet sistema nekreips dėmesio į energijos suvartojimą ir ims veikti sparčiau.

Energijos režimų nustatymus rasite nustatymų System skirsnyje esančioje Power & Sleep skiltyje. Dešinėje lango pusėje paspaudę Additional Power Settings pateksite į naują langą, kuriame galėsite pasirinkti norimą energijos valdymo planą. Jei Jūsų sistemoje nėra papildomų energijos režimų pasirinkimo, juos galite susikurti patys, spausdami Create a Power Plan kairėje lango pusėje - čia galėsite pasirinkti iš minėtųjų trijų režimų ir jį aktyvuoti.

Nešiojamuose kompiuteriuose taip pat galite spustelėti baterijos ikoną, esančią užduočių juostoje. Čia galėsite pasirinkti, ar norite ilgesnio baterijos gyvavimo laiko ar geresnio užduočių atlikimo.

13. Vizualių efektų išjungimas

Naujausioje „Microsoft“ operacinėje sistemoje gausu vizualių efektų - animacijos, šešėlių, fono suliejimo, skaidrumo, tarp daugybės kitų. Nors jie sukuria malonesnę sistemos naudojimo patirtį, kartais jie gali sulėtinti prietaiso veikimą, ypač kalbant apie senesnius įrenginius.

Efektus galima išjungti nukeliaujant į Settings > System > About skiltį ir iš dešinėje esančių nustatymų pasirenkant Advanced System Settings. Naujame lange pasirinkę Advanced skirsnį, paspauskite po Performance laukeliu esantį Settings mygtuką. Pagaliau pasiekę Visual Effects langą, galite paspausti Adjust for Best Performance siekiant geriausios optimizacijos, arba pažymėti Custom laukelį ir pasirinkti efektus, kurių nenorite matyti. Belieka paspausti Apply ir visi pasirinkti efektai bus išjungti.

Taip pat sistemos paspartinimui gali užtekti ir tik skaidrumo efekto išjungimo. Jį pasieksite nustatymų lange, Personalisation skiltyje pasirinkę Colors laukelį. Vizualių efektų sumažinimas pagerins prietaiso veikimą ir atlaisvins sistemos resursų svarbesnėms užduotims.

14. Paieškos indeksavimo išjungimas

Paieškos funkcija operacinėje sistemoje yra itin naudinga, tačiau „Windows 10“ ji gali naudoti daugiau resursų nei norėtumėte ir būti itin lėta. Jei savo kompiuteryje failus laikote tvarkingai, galite sutrumpinti indeksavimo procesą panaikindami kai kurias failų paieškos lokacijas.

Tam reikia atsidaryti nustatymų Search lauką ir pasirinkti Search Windows. Lango apačioje rasite Adavanced Search Indexer Settings pasirinkimą. Nuspaudę jį, pateksite į naują langą, kuriame reikės paspausti Modify ir Show All Locations. Čia pasirinkę Change Selected Locations galite atžymėti visas lokacijas ir spausti OK. Atlikus šiuos žingsnius „Windows“ paieška Jūsų įrenginyje veiks, tačiau paieškos vietos diske nebebus indeksuojamos, o tai turėtų pagerinti prietaiso veikimą.

15. Puslapiavimo failo padidinimas

Vadinamasis „puslapiavimo failas” „Windows 10“ sistemoje yra kietajame diske paslėptas failas, veikiantis kaip sistemos atminties pertekliaus saugykla. Kitaip tariant, jame saugomi esamuoju metu įrenginyje veikiančių programų duomenys, tad šiam failui skiriamos vietos padidinimas pagerins sistemos veikimo sklandumą.

Jam skirtą vietą galima pakoreguoti apsilankius Settings > System > About ir dešinėje lango pusėje pasirinkus Advanced System Settings. Pasirinkus Advanced skiltį ir paspaudus Performance laukelyje esantį Settings mygtuką, vėl pasirinkite Advanced skiltį, kurioje matysite Virtual Memory laukelį. Paspaudę Change nuimkite varnelę nuo Automatically Manage Paging Files Size for All Drives ir pažymėkite Custom Size. Čia matysite kiek diske iš viso yra laisvos vietos ir galėsite pasirinkti, kiek jos norite skirti pirminiam bei maksimaliam puslapiavimo failo dydžiui. Suvedę skaičius spauskite Set ir OK bei iš naujo paleiskite įrenginį.

Geriausiai šio sprendimo poveikį pajus SSD kietųjų diskų naudotojai, o jei nepajautėte jokio sistemos veikimo pagerėjimo, galite grįžti prie automatinio vietos priskyrimo pakartodami aukščiau aprašytus veiksmus.

16. Senesnės sistemos versijos sugrąžinimas

Kartais įrenginys ima veikti lėčiau po sistemos, programos ar draiverio naujinio įdiegimo. Jei nežinote tikslios prietaiso sulėtėjimo priežasties, galite grąžinti senesnę sistemos specifikaciją naudodami System Restore funkciją.

Ją galite rasti įrankių juos tos paieškos laukelyje suvedę Create a Restore Point. Pasirinkę System Protection skiltį spauskite System Restore mygtuką, o naujame lange pasirinkite naujausią sistemos atkūrimo taško įrašą. Tuomet spauskite Scan for Affected Programs ir sužinosite, kokia programa yra suprastėjusio sistemos veikimo kaltininkė. Sistema ištrins nepageidaujamą naujinį ir kompiuteris turėtų veikti taip, kaip veikė iki tol.

Tiesa, System Restore funkcija gamykliškai nėra aktyvuota, tad norint naudotis jos privalumais, pirmiausia reikia ją sukonfigūruoti.

17. „Windows“ diegimo failų sutvarkymas

Prietaiso nesklandumu priežastimi gali būti ir sugadinti sistemos failai. Su tokia problema kovoti galima tik per komandos lango įrankius DISM (Deployment Image Service and Management Tool) ir SFC (System File Checker).

1. Diegimo failų tvarkymas DISM pagalba

Pasiekti DISM įrankį galima per komandinį langą, kuris atidaromas į paiešką suvedus Command Prompt. Paieškos rezultatą reikėtų atidaryti su administratoriaus teisėmis - spaudžiant dešinį pelės klavišą ir Run as Administrator. Atsidariusiame lange reikia suvesti šią eilutę:

DISM /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Paspaudus Enter sistema turėtų išspręsti problemą ir veikti normaliai, tačiau jei įrankiui nepavyko sėkmingai užbaigti užduoties, reikėtų pamėginti pasinaudoti SFC.

2. Diegimo failų tvarkymas SFC pagalba

SFC įrankiui taip pat reikia atsidaryti komandinį langą su administratoriaus teisėmis, tačiau šįkart į jį reikia suvesti tokią eilutę:

sfc /scannow

Paspaudę Enter klavišą matysite suprastėjusio sistemos veikimo priežastis, kurias SFC turėtų išspręsti automatiškai.

18. Gamyklinių nustatymų grąžinimas

Alternatyva DISM ir SFC - absoliutus sistemos grąžinimas į pradinę būseną, sugrąžinant esminius ir galbūt trūkstamus sistemos failus, tuo pačiu pagerinant prietaiso įjungimą ir išjungimą, baterijos gyvavimo laiką ir bendrą prietaiso veikimo sklandumą.

Jei pasirinksite prieš atkurdami gamyklinius nustatymus ištrinti visus diske esančius failus, prieš tęsiant reikėtų susikurti atsarginę jų kopiją išoriniame diske.

Atkurti pradinę „Windows 10“ būseną galite nukeliaudami į Settings > Update & Security ir pasirinkdami Recovery skiltį. Paspaudę Get Started galėsite pasirinkti, ar norite pasilikti ar ištrinti kompiuteryje esančius asmeninius failus, tuo tarpu visos įdiegtos aplikacijos ir sistemos nustatymai bus panaikinti. Toliau pasirinkite Local Reinstall, spauskite Next ir Reset.

Taip bus atkurta pradinė įrenginyje buvusi operacinės sistemos versija, ištrintos visos programos bei atstatyti sistemos nustatymai bei registras.

19. Kietojo disko pakeitimas spartesniu

Jei net sistemos grąžinimas į pratinę būseną nepadėjo atstatyti prietaiso spartą, reikėtų susimąstyti apie kietojo disko pakeitimą į SSD tipo laikmeną. Bet kas, perėjęs nuo HDD prie SSD talpyklos patvirtins, jog tai geriausias būdas paspartinti kompiuterio veikimą nepriklausomai nuo kitų įrenginyje esančių komponentų amžiaus. Tai yra dėl to, jog SSD diskai neturi judančių dalių ir veikia labiau kaip flash atmintinės (USB raktai ar SD kortelės).

Pasikeitus sistemos diską į SSD iškart pastebėsite, kad sistema įsijungia greičiau, failų atidarymo trukmė ženkliai sumažėjusi,o visos aplikacijos ir pati „Windows“ veikia daug sklandžiau.

20. Operatyvinės atminties praplėtimas

Atminties trūkumas taip pat yra dažna kompiuterių sulėtėjimo priežastimi, ypač jei dirbate keliomis aplikacijomis vienu metu ar turite atsidarę daug kortelių interneto naršyklėje.

Įdiegtos atminties kiekį galite pamatyti įsijungę Task Manager esančią Performance skiltį ir pasirinkę Memory iš kairėje esančio įtaisų sąrašo. Dešiniame viršutiniame kampe matysite visą turimą operatyvinės atminties (RAM) kiekį, o žemiau galėsite stebėti kaip ta atmintis naudojama. Jei prie In Use lauko dažnai matote didesnį nei 80% visos atminties kiekį, laikas prasiplėsti atminties kiekį.

Pats procesas gan paprastas - tereikia įsigyti tinkamą RAM modulį ir jį įstatyti - tačiau rasti tinkamą modulio tipą kartais gali būti sudėtinga. Specifinę informaciją galite rasti kompiuterio ar jo motininės plokštės gamintojo puslapyje, ten rasite kiek atminties lizdų turi jūsų įrenginys, koks galimas maksimalus atminties kiekis ir kokio standarto jungtis reikalinga.

Deja, šis paskutinis žingsnis devynis kartus iš dešimties galios tik stacionarių kompiuterių savininkams, nes daugelis modernių nešiojamųjų kompiuterių atkeliaują su prie motininės plokštės prilituota atmintimi - tai leidžia gamintojui sukurti mažiau vietos užimantį įrenginį

1 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas