Rusija galimai uždraus „Facebook”, „YouTube” ir „Twitter”: šalyje kelią skinasi kontraversiškas įstatymas

Financial Express

2020-12-27, 14:40 (atnaujinta 2023-01-14, 16:33)

0 komentarų
Rusija galimai uždraus „Facebook”, „YouTube” ir „Twitter”: šalyje kelią skinasi kontraversiškas įstatymas

Technologijų gigantams kuo toliau, tuo sunkiau sekasi neįsivelti į konfrontaciją su savo šalies piliečių interesus ginančiomis įvairių šalių institucijomis. Štai „Google” generaliniam direktoriui Sundar Pichai neseniai teko atsiprašyti Europos Komisijos Vidaus rinkos komisaro Thierry Breton, kai internete nutekėjo dokumentai apie „Google” planuojamą pasipriešinimą nepalankiems ES įstatymams ir netgi lobizmą prieš patį Europos Komisijos atstovą. Tačiau panašu, jog karo kirvį JAV technologijų milžinams iškasė ne tik Europos Sąjunga, bet ir Rusija.

„Financial Express” praneša, jog Rusijos parlamentas išleido teisės aktus, kurie bus nepalankūs įvairioms populiarioms socialinėms platformos, be kurių savo gyvenimo šiandien neįsivaizduoja daugelis pasaulio gyventojų. Remiantis naujaisiais įstatymais, tokie socialiniai tinklai, kaip „Facebook”, „YouTube”, „Twitter”, ir kitos internetinės svetainės galės būti blokuojamos, jei bus pripažintos kaltomis cenzūravusiomis Rusijos piliečių įkeltą turinį. Šie teisiniai pokyčiai turėtų pagaliau padėti sutramdyti šias kompanijas, kurioms pavykdavo sėkmingai apeiti iki šiol egzistavusias teisines kliūtis.

Pagrindine šių teisinio reguliavimo pakeitimų priežastimi įvardijamas vis didėjantis skundų kiekis dėl šių kompanijų veiklos. Skelbiama, kad naujajam įstatymui jau buvo pritarta Žemuosiuose parlamento rūmuose. Oficialiame pranešime rašoma, kad atitinkamos valdžios institucijos nepagailės nė vienos bendrovės, jei jos ribos turinį, priklausomai nuo vartotojų kalbos ar tautybės. Svarbu paminėti, kad naujasis teisinio reguliavimo projektas formaliai vis dar nėra patvirtintas - tam dar papildomai būtinas Rusijos Aukštesniųjų parlamento rūmų ir šalies prezidento pritarimas. Tiesa, remiantis įvairiais šaltiniais - visi šie procesai tėra tik formalumas, tad įstatymo priėmimas - tik laiko klausimas.

Primename, kad Rusija pastaruoju metu deklaruoja smarkiai sustiprinusi savo pajėgas kovoje su ekstremizmu internetinėje erdvėje. Nors panašius įstatymus svarsto ir dauguma Vakarų valstybių, ekspertai siūlo neskubėti su jų vertinimu. Neatmetama galimybė, kad šis teisinis reguliavimas Rusijoje galės būti panaudotas kaip ginklas kovojant su valdžiai nepalankiomis nuomonėmis ar netgi kaip priemonė siekiant pažaboti neramumams šalyje.

Kaip ten bebūtų, pamažu socialiniams tinklams maunamas apynasris daugumoje didžiųjų pasaulio valstybių ir įvairūs teisiniai procesai dėl antimonopolijos įstatymų pažeidimo JAV rodo, jog amerikiečių technologijų milžinams atėjo sunkūs laikai, kurie populiariąsias socialines platformas pakeis neatpažįstamai.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rengiamas dezinformacijos raštingumo egzaminas

Pranešimas spaudai

2024-04-20, 11:59

0 komentarų

Lietuviai supranta, kad kasdienėje aplinkoje juos supa ne tik naudinga, bet ir melaginga informacija, tačiau labiausiai paplitę dezinformacijos naratyvai ne vieną vis dar suklaidina.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje rengiamas dezinformacijos raštingumo egzaminas

Lietuviai supranta, kad kasdienėje aplinkoje juos supa ne tik naudinga, bet ir melaginga informacija, tačiau labiausiai paplitę dezinformacijos naratyvai ne vieną vis dar suklaidina.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Vyriausybės kanceliarija su dezinformacijos analizės centru „Debunk.org“ organizuoja moksleiviams skirtą egzaminą: gegužės 3 d. visi iš anksto užsiregistravę 9–12 kl. moksleiviai su dezinformacijos analizės meistrais paskaitoje diskutuos apie dezinformaciją, dirbtinį intelektą ir socialinių tinklų algoritmus, o po paskaitos dalyvaus egzamine, pasitikrins savo įgytas žinias ir, žinoma, gaus prizų.

„Dezinformacija nėra tik keistas nesuprantamas žodis ar kažkas, kas manęs nepalies – iš tiesų, kiekvieno iš mūsų telefone, socialiniuose tinkluose nuolat dūzgia didžiuliai informacijos ir dezinformacijos srautai, kuriuos turime atskirti, kad nepasimestume, kad nepakliūtume į sukčių rankas ar kitaip nenukentėtume. Svarbu suprasti, kad dezinformacija – tai priešiškai nusiteikusių šalių hibridinio karo ginklas, nukreiptas į mūsų šalies žmones ir naudojamas su tikslu silpninti visuomenę ir Lietuvą kaip valstybę.

Manau, kad dezinformacijos raštingumas šiais laikas toks pat būtinas kaip ir nuovoka informacinės technologijose, teksto suvokime ar kitose moksleiviams gerai žinomose srityse. Tikiuosi, kad šis egzaminas taps ne tik gražia tradicija, bet ir paskatins dezinformacijos raštingumo integraciją į mokymosi programas“, – sako Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Kaip viskas vyks?

  • Visus 9–12 kl. mokytojus (auklėtojus) iki balandžio 30 d. kviečiame registruoti savo mokomas (auklėjamas) klases dalyvauti Dezinformacijos raštingumo egzamine užpildant šią registracijos anketą. Kiekvienam mokiniui suteiksime individualų identifikacinį kodą (atsiųsime jūsų nurodytu el.paštu pasibaigus registracijai). Todėl prašome pildant formą pateikti kuo tikslesnį dalyvių skaičių iš jūsų klasės.
  • Egzaminas vyks interaktyviu būdu virtualioje erdvėje.
  • Geriausių rezultatų pasiekusi klasė bus pakviesta į Vyriausybės rūmus ir apdovanota.
  • Prieš egzaminą vykstanti paskaita bus transliuojama viešai Vyriausybės „Youtube“ ir „Facebook“ paskyrose.
  • Renginio pradžia – 10 val., trukmė – iki 1 val.

Nesate moksleiviai, bet norite mokytis dezinformacijos raštingumo?

Išbandykite „Debunk.org“ sukurtą skaitmeninį, nemokamą kursą, skirtą išmokti atpažinti melagingą ir klaidinančią informaciją. Lietuvoje „InfoSkydą“ jau išbandė 2 tūkstančiai žmonių!

45 minučių trukmės kurse apžvelgiama daugybę temų: kas yra dezinformacija ir kaip ji veikia, kas yra botai ir troliai, kaip dirbtinis intelektas gali būti naudojamas manipuliuoti jumis, kaip veikia socialinių tinklų algoritmai, ir dar daugiau.

Atlikę visas užduotis, išmoksite vadovautis trimis paprastomis taisyklėmis, kurios padės išvengti informacinių pinklių: įvertinti šaltinį, patikrinti turinį, ir apsvarstyti kontekstą.

Programą sudaro trumpi straipsniai, vaizdo įrašai ir „Kahoot“ žaidimai. Turėkite omenyje: kuo greičiau pateiksite teisingą atsakymą, tuo daugiau taškų surinksite!

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas