Pasirodė Android 11: sužinokite visas naujoves pirmieji

Ignas Petrikonis

2020-02-20, 01:00 (atnaujinta 2021-04-27, 00:34)

0 komentarų
Pasirodė Android 11: sužinokite visas naujoves pirmieji

„Google” mus pripratino, kad pati pirmoji naujosios Android operacinės sistemos bandomoji versija pirmuosius asmenis pasiekia kiekvienų metų kovą. Visgi šiemet „Google” programuotojai galimai išgėrė daugiau kavos ir Android 11 „Developer Preview 1” išleido jau vakar. Kaip ir kasmet, ši programinė įranga nėra skirta paprastiems vartotojams, kadangi joje dar labai daug klaidų ir neišbaigtų funkcijų, kurios negiamai paveiks išmaniojo veikimą.

Nepaisant to, Android 11 pasirodymas yra labai svarbus, kadangi leidžia mums akies krašteliu žvilgtelėti į didžiausias „Google” operacinės sistemos naujoves, kurias ir pateiksime šiame straipsnyje. Žinoma, perspėjame, jog tai nėara galutinis sąrašas, nes kompanija kai kurias naujas funkcijas tradiciškai pristato per gegužę vykstančią „I/O” konferenciją, po kurios pasirodo bandomoji versija, skirta plačiosioms masėms. Beje, gali atsitikti ir taip, kad šiame sąraše paminėtos naujovės nepasieks galutinės Android 11 versijos - tokių pavyzdžių jau matgėme anksčiau.

Ryšiai

Šiemet vienu madingiausių žodžių taps 5G, tad nėra nieko keisto, jog to apraiškų matysime ir Android 11. Naujoji versija pristatys atnaujintą ryšių API (liet. aplikacijų programavimo sąsają), leisiančia programinės įrangos kūrėjams išnaudoti didesnį interneto greitį ir sumažėjusį vėlavimą. Programuotojai galės gauti informaciją, ar vartotojo naudojami interneto duomenys yra riboti, o nustačius, kad internetas neribotas - aplikacija pasiūlys geresnės kokybės vaizdo įrašus ar kitą turinį, sunaudodama šiek tiek daugiau duomenų. Android 11 suteiks galimybę programinės įrangos kūrėjams identifikuoti, kurie operatoriai siūlo tikrai neribotus interneto duomenis, prisijungus prie 5G.

Naujoje operacinės sistemos versijoje taip pat atsirado galimybė aplikacijoms gauti prieigą prie interneto greičio informacijos be būtinybės pačiai programėlei tai daryti pačiai.

Patobulintos Wi-Fi tinklų rekomendacijos, palengvintas prietaiso prisijungimo prie tam tam tikro belaidžio tinklo procesas.

Naujų ekranų palaikymas

Android 11 pagaliau atsirado platformos lygio palaikymas ekranams su skylutės ar lašo formos išpjovomis, todėl tokių išmaniųjų telefonų gamintojams nebereikms gaišti laiko kuriant palaikymą patiems. Aplikacijos su šiomis išpjovomis susidoros naudodamos jau egzistuojančius ekrano iškarpų API, kurie leis programėlei išnaudoti visą prietaiso ekrano plotą, įskaitant ir teritoriją prie išpjovos.

Pranešimai

Pranešimų atvaizdavimas šįkart taip pat patobulintas. Android 11 pasiūlys pokalbių skiltį pranešimų skiltyje. Nuo šiol „Facebook Messenger” jau kurį laiką siūlomi pokalbių burbuliukai, leidžiantys patogiai sekti vykstantį pokalbį atliekant kitas užduotis ekrane, atsiras visoms tokio tipo programėlėms (žinoma, jei tik jų kūrėjai sutiks įjungti šį funkcionalumą).

Jei aplikacija palaiko paveikslėlių kopijavimą ir įklijavimą, Android 11 suteiks galimybę nukopijuotus atvaizdus įterpti tiesiai į atsakymus į žinutes pranešimų skiltyje, be būtinybės atverti pačią programėlę. Šioje bandomojoje versijoje taip pat palaikomas paveikslėlių kopijavimas „Chrome” naršyklėje ir jų įklijavimas „GBoard” klaviatūroje.

Privatumas ir leidimai

Iš naujovių šioje srityje galima paminėti vienkartinį leidimą buvimo vietai nustatyti ar prieigai prie kameros arba mikrofono. Tai reiškia, kad programa galės naudotis leidimu tik tol, kol neišeisite iš jos. Atvėrus ją dar kartą, ji privalės leidimo paprašyti iš naujo.

Be to, vėliau šiais metais programėlės „Play Store” parduotuvėje prieigą prie vartotojo buvimo vietos fone galės gauti tik su „Google” leidimu. Nuo rugpjūčio 3 dienos visos naujos į „Play Store” įkeltos aplikacijos privalės gauti leidimą nustatyti buvimo vietą, kol jos nėra naudojamos, iš „Google”, o nuo lapkričio 2 dienos, kompanija peržiūrės ir visas seniau įkeltas aplikacijas. Jei jų kūrėjai nesutiks su naujomis taisyklėmis, šios programėlės bus pašalintos iš parduotuvės. Tai išties svarbi žinia, kuri paveiks visus vartotojus, ne tik naudojančius prietaisą su Android 11.

Pratęsiant kalbą apie leidimus, Android 11 gebės savarankiškai atmesti pasikartojančius aplikacijos prašymus suteikti kurios nors grupės leidimą. Jei du kartus atsisakysite suteikti kurį nors leidimą per laiką nuo programėlės įdiegimo iki to momento, sistema supras tai kaip ženklą neleisti aplikacijai daugiau rodyti šio pageidavimo. Jei visgi pakeisite savo nuomone, norėdami suteikti prašomus leidimus, turėsite tai padaryti rankiniu būdu, nuėję į nustatymus.

Ekrano vaizdo įrašymas ir tamsiosios temos patobulinimai

Pirmose Android 10 versijose atsiradusi, o po to vėl dingusi vaizdo ekrane įrašymo funkcija vėl veikia Android 11. Ją įjungti galima tiesiog paspaudus valdiklį pranešimų juostoje.

Tamsioji tema nuo šiol galės būti įjungiama automatiškai, priklausomai nuo paros laiko.

Kita

Android 11 atsirado nauja neuroninių tinklų API, išplečianti galimybes programuotojams ir patobulinanti saugumą. Aplikacijų kūrėjams suteikti nauji įrankiai, skirti sumažinti operacinės sistemos atnaujinimų įtaką jų programėlėms.

Aplikacijos gali naudoti naują API, padedantį nutildyti vibraciją, žadintuvą ir pranešimus, kol aktyvi kameros sąsaja.

„Google Pixel 4” serijos telefonų naujovės

„Pixel 4” ir „Pixel 4 XL” įrenginiuose atsirado naujų delno mostų atpažinimo palaikymas - nuo šiol jais galėsite sustabdyti muzikos grojimą bei naudojant gestų sensorius pagerinti lietimų jautrumą, naudojant ekrano apsauginę plėvelę ar stiklą.

Kaip atsisiųsti Android 11?

Jei esate programėlių kūrėjas, pirmąją demosntracinę Android 11 versiją galite atsisiųsti iš čia (Factory images) ir čia (OTA failai). Žinoma, primygtinai rekomenduojame šios versijos nediegti į pagrindinį telefoną. Kol kas palaikomi visi „Pixel” modeliai, išskyrus pirmuosius „Google Pixel” ir „Pixel XL”. Patariame net nepradėti instaliacijos proceso, jei niekada nenaudojote „Recovery” režimo ir ADB.

Gegužės mėnesį „Google” pristatys visiems naujesnių „Pixel” savininkams prieinamą ir šiek tiek stabilesnę Android 11 versiją, todėl rekomenduojame kelis mėnesius palaukti ir nepulti žemyn galva į galimus veikimo sutrikimus, skubant įsidiegti Android 11 dabar.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Europiečiai sulaukė pirmosios alternatyvos „iPhone“ įrenginiuose: pagaliau atsirado pirmoji „App Store“ programėlių parduotuvės alternatyva

Lukas Snarskis

2024-04-19, 11:36

0 komentarų

JAV technologijų bendrovė „Apple“ per pastaruosius keletą metų sulaukė nemažai kritikos dėl išmaniuose telefonuose naudojamos uždaros platformos. Kompanija ne karta kritikuota, nes savo įrenginiuose nėra galimybės naudotis trečiųjų šalių aplikacijų parduotuvėmis ar mokėjimų sistemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Europiečiai sulaukė pirmosios alternatyvos „iPhone“ įrenginiuose: pagaliau atsirado pirmoji „App Store“ programėlių parduotuvės alternatyva

JAV technologijų bendrovė „Apple“ per pastaruosius keletą metų sulaukė nemažai kritikos dėl išmaniuose telefonuose naudojamos uždaros platformos. Kompanija ne karta kritikuota, nes savo įrenginiuose nėra galimybės naudotis trečiųjų šalių aplikacijų parduotuvėmis ar mokėjimų sistemomis.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

„Apple“ yra priversta laikytis Europos Sąjungoje galiojančio Skaitmeninių rinkų akto, o dar kovo mėnesį įsigaliojo pasikeitimai, kurie atvėrė itin uždaros ekosistemos duris trečiųjų šalių programėlių parduotuvių kūrėjams. Netrukus „iPhone“ turėtojai galės išbandyti vieną iš jų.

Pranešama, jog į „Apple“ išmaniuosius telefonus jau netrukus turėtų atkeliauti „AltStore PAL“ aplikacijų parduotuvė, kuri egzistuoja dar nuo 2019 metus, tačiau prisijungti prie jos buvo ganėtinai sudėtinga. Kaip bebūtų, ją netrukus galės išbandyti daugelis.

„AltStore PAL“ programėlių parduotuvės prieiga kainuos, o mokestis sieks maždaug 1,5 euro. Šis mokestis padengia „Apple“ mokestį, reikalingą „AltStore PAL“ veikti „iOS“ operacinę sistemos naudojančiuose įrenginiuose.

Programėlių parduotuvė taip pat siūlo gilesnę integraciją su „Patreon“, kad padėtų kūrėjams dalytis beta versijos programėlėmis. Kitaip tariant, sutelktinio finansavimo funkcija, kurios nėra numatytojoje „App Store“ parduotuvėje.

Negana to, alternatyviąją programėlių parduotuvę sukūrę kūrėjai savo aplikaciją „Delta“ paleidžia oficialioje „Apple“ aplikacijų parduotuvėje. Vėlgi, pati programėlė nėra nauja, tačiau dabar ji gali egzistuoti „App Store“ platformoje. Tai žaidimų emuliatorius, veikiantis NES, SNES, „Nintendo 64“, „Game Boy“, „Game Boy Advance“ ir „Nintendo DS“.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas