Sužinokite: kas nutiktų mano išmaniajam telefonui jeigu jame neliktų „Google“?

Lukas Snarskis

2019-06-06, 01:00 (atnaujinta 2022-12-07, 13:10)

4 komentarai (-ų)
Sužinokite: kas nutiktų mano išmaniajam telefonui jeigu jame neliktų „Google“?

Tikriausiai dauguma iš mūsų jau girdėjo apie JAV Vyriausybės ir Kinijos kompanijos „Huawei“ konfliktą. Vos tik kinų milžinė buvo įtraukta į juoduosius sąrašus – pasipylė JAV kompanijų sankcijos, o tarp tokių atsidūrė ir „Google“. Visi „Huawei“ telefonų turėtojai gali ramiai gyventi ir nesukti galvos, tačiau kaip atrodytų Jūsų išmanusis telefonas jeigu jame neturėtumėme „Google“ paslaugų paketo?

Šiandien pabandysime trumpai paanalizuoti kokie to galimi privalumai, jeigu jų bus, ir, žinoma, kokie trūkumai. Taip pat norime pastebėti, jog straipsnis paruoštas pagal „Androidpit“ informaciją, kurie išbandė išmanųjį telefoną „OnePlus 5“ be „Google“ paslaugų. Tam buvo naudojama „Lineage OS“ operacinė sistema, kuri sukurta pagal „Android 9 Pie“ versiją.

PARIS, FRANCE - JANUARY 08: Close up view of the new "sandstone" OnePlus Five smartphone. The "sandstone" edition is being launched today at the new "Nous" concept store on January 8, 2018 in Paris, France. (Photo by Pierre Suu/Getty Images)

Pirmieji pokyčiai matomi vos tik įjungus telefoną

Taigi, pastebėti pirmuosius pokyčius galima vos tik paspaudus įjungimo mygtuką. Vos tik užsikrovus operacinei sistemai ir pradėjus atlikti pirmąsias konfigūracijas, galima pastebėti, jog jų nėra tiek ir daug – pasirenkam Wi-Fi tinklą, paieškom „Android“ atnaujinimų, nusistatom telefono užraktą ir viskas, galime naudotis telefonu. Taip, jokių prisijungimų prie „Google“ paskyros, jokių patvirtinimo dėl privatumo, saugumo, atsarginiu kopijų ar pan.

Taigi, po pirmojo įsijungimo Jūs iškart pastebėsite, jog čia nėra jokių „Google“ programėlių, kurios visuomet būna. Jokių „Youtube“, „Gmail“ ar net „Chrome“ naršyklės. Žinoma, jūs negalite ir jų parsisiųsti, nes neturite „Play Store“ parduotuvės, tačiau tai tikrai yra išsprendžiama. Kadangi „Android“ yra atvirojo kodo platforma – ji turi ne vieną alternatyvą kone kiekvienai aplikacijai, kuri tik gali būti įdiegta telefone.

„Play Store“ alternatyvų paieškos

„Androidpit“ komanda nusprendė naudoti „F-Droid“ parduotuvę, kaip alternatyvą tam ką mums duodavo „Google“. Šioje parduotuvėje rasime keletą tūkstančių programėlių, o toks skaičius yra nesulyginamai mažesnis nei oficialioje „Play Store“. Taigi, trūkumas kaip ir aiškus, tačiau yra ir privalumas – visos programėlės yra nemokamos.

Toje pačioje „F-Droid“ parduotuvėje galima rasti „Yalp Store“ aplikaciją, kuri gali Jums labai palengvinti gyvenimą. Ši programėlė yra tarsi atsarginės durys į „Play Store“. Ji naudoja netikras „Google“ paskyras ir tokiu būdu Jūs galite parsisiųsti beveik visas aplikacijas, kurios egzistuoja „Google“ parduotuvėje. Tiesa, Jūs neturėsite galimybių parsisiųsti mokamų programėlių.

Tiesa, dauguma didesnių gamintojų, o ypatingai tie, kurie įsikūrę Kinijoje, turi savo alternatyvas „Google Play Store“, todėl jeigu kažkada atsitiks tokia situacija, jog nusipirksite telefoną be „Google“ programėlių – greičiausiai ten rasite gamintojo parduotuvę. Na, o jei nerasite – jau žinote ką daryti.

Dar vienas dalykas, kurį reikėtų paminėti – programėlių atnaujinimas. „Google Play Store“ dėl savo privilegijų „Android“ operacinėje sistemoje galėdavo atnaujinti Jūsų įdiegtas aplikacijas tiesiog fone. Aukščiau minėtoji „F-Droid“ parduotuvė taip pat gali tai padaryti, tačiau dauguma kitų, o tame tarpe ir „Yalp Store“, negali atlikti tokių veiksmų fone. Tai reiškia, jog Jūsų telefonas kaskart Jums užduos klausimą ar tikrai norite įdiegti pasirinktą programėlę. Toks klausimas kils dėl to, jog iš esmės bus tiesiog iš naujo įrašinėjama naujesnė tam tikros aplikacijos versija.

Tai kas veiks, o kas neveiks mano telefone be „Google“?

Alternatyvų visuomet galima rasti, tačiau esminis klausimas visuomet išlieka toks pats. Tai kas vis dėlto neveiks? Iš pradžių galbūt pradėkime nuo to, kas vis dėlto veiks, o tuomet trumpai apžvelgsime ir praradimus.

Iš esmės veiks kone viskas, tačiau tam reikės naudoti alternatyvias ir galbūt ne taip gerai išplėtotas programėles. Ieškoti alternatyvaus varianto ne visuomet yra geriausias pasirinkimas, tačiau jeigu kitos situacijos nėra – teks. Žemiau pateikiame sąrašą programėlių, kurias galima vienu ar kitu būdu įdiegti į savo telefoną, kuris neturi „Google“ paslaugų paketo.

APLIKACIJAALTERNATYVA / ŠALTINIS
Google CalendarCalendar, Nextcloud
Google Device ManagerCerberus
DB NavigatorYalp Store
BVG InfoYalp Store
Google MapsMAPS.ME, OsmAnd; F-Droid or HERE WeGo, Yalp Store
GmailProtonmail, Yalp Store
LastPassYalp Store
YouTubeNewPipe, F-Droid
ING Online BankingYalp Store
TelegramF-Droid variant without GMS
DriveNow / MultiCity / Free2MoveYalp Store

Žinoma, tai tikrai nėra visos programėlės ir net neabejojame, jog iš kur parsisiųsti Jūsų pamėgtas arba kokią alternatyvą joms panaudoti rasite kone kiekvienoje situacijoje. Tačiau kaip ir minėjome, visai tai turi ir tam tikrų trūkumų. Nors veikia iš esmės visos aplikacijos, tačiau veikimas tikrai nėra tobulas.

Kai kurios funkcijos gali neveikti, kai kurios gali tiesiog priverstinai išjungti Jūsų programėlę, tačiau didžiausios bėdos prasideda su sinchronizacija. Jeigu Jūsų telefone yra „Google“ paslaugų paketas, tai Jums apie tai net nereikia sukti galvos, tačiau jeigu jo nėra – viską teks pasidaryti pačiam. Tai reiškia, jog Jums pačiam teks pasirūpinti laiškų, nuotraukų, kontaktų sinchronizacija ir atsarginėmis kopijomis.

Ką dar reikėtų žinoti apie telefoną be „Google“?

Kaip jau tikriausiai supratote, tai išmanusis telefonas be „Google“ aplikacijų nėra kažkokia milžiniškas tragedija, tačiau tai, be abejonės, pareikalaus papildomų žinių ir laiko. Jums reikės viską parsisiųsti patiems, susitvarkyti nemažai nustatymų, bet tai yra įmanoma. Žinoma, tai turės tam tikrų, mūsų jau paminėtų, trūkumų.

Jeigu vieną dieną „Huawei“ telefonuose, arba bet kurio kito gamintojo telefonuose, neliktų „Google“ paslaugų paketo – tą pavyktų išgyventi, o tam tikrus trūkumus galima paversti ir tam tikrai privalumais. Visų pirma, tai be visų „Google“ paslaugų ir programėlių Jūsų telefonas veiks nepalyginamai greičiau. Antra, Jūs turėsite daugiau privatumo, nes niekas nerinks informacijos apie Jūsų naršymo įpročius ir pan.

Taip pat reikėtų nepamiršti, jog įvairūs gamintojai taip pat žino visas stipriąsias ir silpnąsias „Android“ vietas, o jeigu kažkam nutiktų taip, kad jie prarastų prieiga prie „Google“ paslaugų – galime net neabejoti, sprendimas tikrai bus. Jeigu tokį nuotykį gali išgyventi eilinis vartotojas, pagalvokime ką galėtų pasiūlyti tie, kurie iš to generuoja pinigus.

4 komentarų

Lukas Snarskis

Čia ne apie šnipinėjimą kalba, o apie tai dėl ko Jūs sutinkate pradiniuose telefono nustatymuose.

Anonimoua

Cituoju ,,Jūs turėsite daugiau privatumo, nes niekas nerinks informacijos apie Jūsų naršymo įpročius ir pan.", Bet gi šnipinėja Kinija.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas