K.Likša: norėdamas dainomis sužadinti klausytojo jausmus, privalai nemeluoti nei jam, nei sau

Paskelbė:   Redakcija | 2020-02-27
0 Pasidalinimai
35 Peržiūros

Recepto dainai, jaudinančiai klausytojus, nėra – kūryba gimsta iš jausmų, kuriais gyveni. Tuo įsitikinęs atlikėjas Kazimieras Likša, teigiantis, kad būtų be galo laimingas žinodamas muzikos sėkmės formulę. Vienintelė taisyklė, kuria vadovaujasi muzikantas – nuoširdumas, tampantis visos jo kūrybos pagrindu. Todėl K. Likša sako: jausmingiausios dainos gimsta tada, kai nemeluoji sau ir klausytojui. 

Kūryba nėra tik vienpusis ryšys

Staiga, netikėtai, nelauktai – taip gimsta K. Likšos muzika, o kūrybą dainų autorius ir atlikėjas apibūdina kaip natūralų procesą. Todėl ją, pašnekovo teigimu, klausytojai taip pat priima savaime: susitapatindami, kartu jausdami tai, kuo gyvena autorius.

„Be abipusio ryšio muzika netektų prasmės. Bendrauju su savo auditorija ir žinau, kad mano dainų ji klausosi kaip terapijos, įkvėpimo. Muzika klausytojams tampa tarsi vaistu po išsiskyrimo, esant vienišiems, įskaudintiems, nebematantiems gyvenimo prasmės ar džiaugsmo. Kartais jie bijo prisipažinti, ką iš tiesų jaučia, todėl, klausydamiesi dainų, kartu įsiklauso ir į save“, – apie muzikos poveikį auditorijai kalba K. Likša.

Tačiau atlikėjas mano – jo kūryba nėra tik vienpusis ryšis. Rašydamas dainas, K. Likša stengiasi klausytojams atiduoti ir visą save.

„Muzika kitus užkabina tik tuomet, jei tokius pačius jausmus sukelia ir man. Kai žinau, kad daina yra tikra, nesumeluota, gimusi nebandant įtikti, nuspėti temas, kurios yra aktualios. Dažniausiai instrumentu užkabinu melodiją ir jaučiu – joje kažkas slypi. Taip muzika mane užliūliuoja, grąžina prisiminimus, pati padiktuoja ir žodžius. Kūryba yra be galo paslaptinga bei nenuspėjama. Nėra taip, kad pabundi ir sakai – šiandien kursiu, nes jaučiu, kad atėjo laikas“, – pasakoja muzikantas.

Per dešimtmetį kūrybos – tik viena nuodėmė 

K. Likša prisimena – per veiklos dešimtmetį buvo tik vienas kartais, kai dainą parašė dirbtinai, bandydamas specialiai auditorijai dėlioti melodiją ir žodžius. Atlikėjo teigimu, visa kita yra tikra bei nesumeluota.

„Dainas kuriu nuoširdžiai, o devynios iš dešimties jų skirtos intymiam klausymui. Jaukiam šiltam vakarui namuose pravertais langais ar pasivaikščiojimui. Absoliučiam ir asmeniškam ryšiui su atlikėju, kuriuo nesidalini, o pasilieki sau. Užmegzti jį ypač lengva muzikos klausantis su ausinėmis. Jas ir pats naudoju kurdamas – įsirašau dainą į telefoną, perklausau vakare, atsikėlęs, vaikščiodamas. Stebiu, ar vis dar jaučiu tą pačią emociją, kurią norėjau perteikti. Jei taip – žinau, kad dainą išleisiu“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Todėl norintiems išgirsti tikrąjį muzikos skambesį, išeitį siūlo ir technologijų gamintojai. Jie nuolat tobulina ausines, su kuriomis atsiskleidžia kokybiškas bei švarus garsas.

„Rinkoje neseniai pasirodęs įrenginys sukurtas ir muzikos profesionalams, ir mylėtojams. Su naujosiomis „Huawei FreeBuds3“ ausinėmis garsas skamba lyg įrašų studijoje – aiškiai bei raiškiai, nes jo signalas perduodamas natūraliai. Tai pirmasis įrenginys su „Kirin A1“ lustu, valdomas dirbtinio intelekto. Ši technologija, integruota kartu su dvigubu „Bluetooth 5.1“ kanalu, užtikrina tikrą stereofoninį garsą, tad muzika skamba kokybiškai“, – sako „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje Audrius Granickas.

Koncertuose pasirodys visiškai nuogas

Paklaustas, ar galėtų detaliau pasidalinti kūrybos proceso subtilybėmis, K. Likša pasakoja neseną istoriją.

„Kartu su gitaristu buvom išvažiavę kelioms dienoms į Nidą. Dienomis vaikščiojame po miestelį, miškus, nueidavome gerus 20 kilometrų. Kartais kalbėdavome, kartais keliaudavome visiškoje tyloje. Ir viskas, ką per dieną patirdavome, vakare nuguldavo į dainas. Jose atsidurdavo diskutuotos temos, mintys, patirtys. Tokia yra kūrybos eiga: natūrali tėkmė, neretai įkvėpta supančios aplinkos“, – prisimena dainų autorius ir atlikėjas.

Ir jei Nida dovanoja tylą ir ramybę, tuo pasimėgauti negali didmiesčių gyventojai. Patarimu jiems dalinasi technologijų gamintojai, kurių teigimu, triukšmą izoliuojančios ausinės – išeitis pabėgti nuo supančios ir kartais erzinančios aplinkos bei klausyti tik to, ką norisi girdėti. 

„Muzika skamba kitaip, kai jos neužgožia pašaliniai garsai. Naujasis „Huawei“ įrenginys prisitaiko prie klausytojo ausies sandaros ir nuslopina aplinkos triukšmo intensyvumą. Su trukdančius garsus izoliuojančiomis ausinėmis galima klausyti tik mylimo atlikėjo, o supantis miesto šurmulys tampa ne papildomu fonu – jo tiesiog nebelieka. Be to, pilnai įkrautos ausinės be sustojimo gali groti 4 valandas, o su įkrovimo dėklu energijos pakaks iki 20 valandų – tai ypač patogu išsiruošus į ilgą pasivaikščiojimą mišku ar pajūriu“, – tvirtina A. Granickas.

Tuo tarpu, K. Likša įkvėpimo Nidoje ieškojo ir savo naujajam albumui, kurį klausytojams pristatyti planuoja rudeniop. „Iki to laiko išsiruošiau į akustinių koncertų turą po mažesnius Lietuvos miestus, kuriuose itin retai lankausi. Ten skambės dainos, kurias parašiau visiškai vienas, o klausytojų laukia betarpiškas ir intymus vakaras, kai su auditorija bendrauju ypač artimai. Pasirodau nuogas – tik aš ir gitara“, – šypsosi atlikėjas.


Parašyti komentarą