Išmaniųjų telefonų kameros žengia beprotiškais žingsniais į priekį. Praėjusiais metais rinkoje atsirado tokie telefonai kaip „Google Pixel“, „iPhone X“ ar „Samsung Galaxy Note 8“, kurie fotografuoja išties puikiai ir dažnai yra pasirenkami vietoj profesionalių fotoaparatų. Viena naujovių, kurie telefonuose atsirado visai neseniai – portretų rėžimas, kuris kitaip yra žinomas kaip bokeh efektas. Šiandien pažvelkime į bokeh efektą išsamiau ir pabandykime išsiaiškinti kaip tai veikia ir kaip skirtingais būdais jis yra sukuriamas.
Fokusavimas išmaniųjų telefonų kamerose
Norėdami suprasti, kaip veikia fokusavimas, įsivaizduokime paprastą lęšį. Kuo didesnis jo skersmuo, tuo greičiau šviesos spinduliai nukrypsta nuo pradinio kelio. Dėl to objektai, esantys už ryškumo zonos, kameros sensoriuje fiksuojami ne aiškiais taškais, o apskritimais, kurių skersmuo didėja, didėjant lęšio skersmeniui. Nuotraukos sritys, kuriose tokio apskritimo skersmuo yra didesnis už sensoriaus taško dydį, laikomos nesufokusuotomis. Kitas svarbus parametras – židinio nuotolis. Tai atstumas tarp lęšio ir sensoriaus. Kuo didesnis lęšio židinio nuotolis, tuo mažesnė ryškumo zona. Kadangi išmaniųjų telefonų lęšiai ir sensoriai yra labai maži, kalbant apie židinio nuotolį įvedamas ekvivalentinis 35 mm židinio nuotolis. Šis dydis apibūdina židinio nuotolį, kurio reikėtų norint išgauti tokio pat kampo nuotrauką naudojant standartinę kamerą su 36 x 24 mm sensoriumi. Paprastais telefonuose ekvivalentinis židinio nuotolis būna 24 ar 26 mm. Realus telefono kameros plataus kampo lęšio židinio nuotolis yra 4 – 4,5 mm.
Vaizdo apdorojimas procesoriuje kompensuoja objektyvo dydį
Jeigu fotoaparatuose norimi efektai paprastai išgaunami naudojant skirtingus objektyvo parametrus, tai išmaniuosiuose telefonuose tam pasitelkiamas skaitmeninis vaizdų apdorojimas, kurį efektyviai atlieka telefono procesorius. Siekiant sukurti sulieto fono efektą nuotraukose, darytose telefonu, kamera turi atskirti pirmą planą nuo antro (fono). Kuo aiškesnė skiriamoji riba, tuo įspūdingesnį sulieto fono efektą galima išgauti. Žinoma, šis metodas turi savų trūkumų. Pavyzdžiui, portretinėse nuotraukose žmogaus plaukai gali būti palaikyti fonu ir todėl patenka už ryškumo zonos ribų. Taip pat bokeh (gražaus sulieto fono) vaizdo efektams didele kliūtimi tampa akiniai. Už jų esantis fonas paprastai priskiriamas pirmam planui ir išlieka ryškus. Tokių problemų neiškyla įprastiniuose fotoaparatuose, kadangi ryškumo zona ten priklauso nuo fizinių objektyvo parametrų.
Bokeh efektas išgaunamas dviguba kamera
Pirmasis telefono modelis, kuriame panaudota dviguba kamera, buvo „HTC One (M8)“. Šiuo metu labai daug modelių naudoja tokį pat sprendimą. Dviguba kamera padeda suformuoti kadro gylių žemėlapį. Panašiai veikia žmogaus organizmas – dvi akys ir smegenys formuoja vaizdą ir išskiria arčiau ir toliau esančius objektus. Telefone smegenų funkciją atlieka programinė įrangą, kuri pritaiko sulieto fono efektą antrame plane esančioms kadro zonoms. Vienodo židinio nuotolio kameros „Huawei“, „Honor“, „Nokia“ ir „Motorola“ telefonuose naudojamos kameros turi vienodą židinio nuotolį, t.y. jų lęšiai yra sumontuoti vienodu atstumu nuo sensoriaus. Tai leidžia pritaikyti bokeh efektą plataus kampo nuotraukoms. Pigesniuose modeliuose, tokiuose kaip „Honor 7X“. antroji kamera turi nedidelę 2 MP raišką, todėl naudojama tik kadro gylio žemėlapiui formuoti. Dvigubos kameros paskirtis nėra vien tik bokeh efekto kūrimas. Pavyzdžiui, „Huawei Mate 10 Pro“ telefono antrasis sensorius fiksuoja didelės raiškos nespalvotą vaizdą tam, kad pagrindinę spalvotą nuotrauką būtų galima papildyti informacija apie šviesumo zonas. Tai padeda pagerinti nuotraukos kokybę, kuomet naudojamas skaitmeninis priartinimas. Tuo tarpu telefone „OnePlus 5T“ antroji kamera suteikia papildomos informacijos fotografuojant naktį ir tai taip pat pagerina nuotraukų kokybę.


Bokeh efektas išgaunamas viena kamera
Ar pastebėjote, kad užmerkę vieną akį, gylį ir atstumus, tarp aplinkoje esančių daiktų, suvokiate ribotai? Jei taip, tuomet turėtų kilti klausimas, kaip išmanieji telefonai, turintys tik vieną kamerą atskiria pirmą planą nuo antro. Jau minėtas „Windows Phone“ turėjo labai naudingą programėlę – „Refocus“. Naudojantis ja buvo galima daryti nuotraukas pasirenkant norimą fokusavimą tašką. Pakakdavo pirštu spustelėti ant norimos fokusavimo vietos programėlės ekrane. Nors pati funkcija buvo gera ir kokybiška, ji buvo labai lėta ir mažai praktiška. Tačiau šiuo metu tiek programinė tiek aparatinė įranga patobulėjo, todėl panašūs sprendimai tapo lengviau realizuojami.
Komentarai